מתחת לאדמה, בשמיים ובעולם הבא: חברת ענק מחפשת עתיד

20 שנה לאחר שהוקמה, גוגל מביטה מאות שנים קדימה - ורוקמת תוכניות עבור כולנו ■ מבלוני הליום שמחברים אזורים מוכי אסון לאינטרנט ועד שכונה חכמה שמתבססת רק על מכוניות אוטונומיות, בחברה חולמים להפוך את המוות למחוסר עבודה

נתנאל גאמס
נתנאל גאמס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים בתור ליד שלט של גוגל
צילום: ELIJAH NOUVELAGE/אי־אף־פ�
נתנאל גאמס
נתנאל גאמס

מטרת העל: בינה מלאכותית

בראשית דרכה של גוגל שאל עיתונאי את לארי פייג', מייסד־שותף של החברה: "לאן כל זה הולך? מה העתיד של מנוע חיפוש חינמי?" פייג' השיב שלא החיפוש עומד בראש מעייניהם, אלא יצירת בינה מלאכותית.

שיחה זו, שמוזכרת בספרו החדש של אדם פישר, Valley of Genius: The Uncensored History of Silicon Valley ("עמק הגאונות: ההיסטוריה הלא־מצונזרת של עמק הסיליקון"), כמו הצהרות דומות שהשמיע לאחרונה מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי, מעידות כי גוגל תופשת את עצמה בראש ובראשונה כחברה שמפתחת בינה מלאכותית כדי לשלב את יישומיה בשורת המוצרים שלה – תוכנות לצד חומרה.

גוגל מעוניינת שנשתמש במוצרים ובתוכנות שלה בצורה פשוטה, אינטואיטיבית וללא תיווך של הקלדה או בהייה ממושכת במסך. היא משקיעה לשם כך משאבים רבים בפיתוח סוגים מגוונים של בינה מלאכותית – בהם למידת מכונה, עיבוד שפה טבעית וראייה ממוחשבת. שאיפתה היא שהמכשירים שלנו יוכלו להבין כשאנחנו מדברים אליהם, לדבר אלינו בחזרה, ליזום אינטראקציה ואף "לראות" באמצעות עדשת המצלמה. כך למשל, גוגל אסיסטנט, העוזרת האישית הווירטואלית של החברה, תוכל לפנות אליכם דרך הרמקולים של גוגל הום בבוקר, ולעדכן אתכם כי בשל עומס תנועה חריג, מוטב שתצאו מהבית רבע שעה מוקדם מהרגיל. בנוסף, אפליקציית גוגל לנס (Lens) תוכל לזהות כל עצם שייקלט בעדשת המצלמה בסמארטפון שלכם, ולספק מיד כל מידע רלוונטי על אודותיו. ואם תרצו לבצע מטלה שכרוכה בשיחת טלפון, כמו הזמנת שולחן במסעדה, אפליקציית גוגל דופלקס תעשה זאת עבורכם.

צילום: Getty Images IL / עיבוד ת

מעבר לפעולות היומיומיות שלנו, גוגל מנהלת פרויקטים נוספים שמתבססים על בינה מלאכותית ומכוונים ליעדים בקנה מידה רחב הרבה יותר. Google Brain, צוות המחקר המוביל של גוגל בתחום הבינה המלאכותית, מפתח כלים בתחומים שונים, ובהם זיהוי מוקדם של סרטן השד; חיזוי רעידות אדמה; מערכות להגנה מפני מתקפות סייבר מתקדמות שמבוססות בעצמן על בינה מלאכותית; וייצור אנרגיה שהפעילות האנושית בכדור הארץ תוכל להתבסס עליה למשך מאות שנים.

תתחילו להתארגן - המונית האוטונומית בדרך

אם יזדמן לכם להגיע לפיניקס שבאריזונה בזמן הקרוב, ייתכן שתספיקו להשתתף באירוע היסטורי. Waymo, חטיבת הרכב האוטונומי של אלפבית וחברה אחות של גוגל, מתכוונת להשיק עד סוף השנה את שירות המוניות האוטונומיות המסחרי הראשון. כל שתצטרכו לעשות כדי להשתמש בו הוא להזמין נסיעה באפליקציה, ותוך זמן קצר יגיע לאסוף אתכם רכב פסיפיקה קרייזלר נטול נהג, שייקח אתכם למחוז חפצכם.

גוגל עובדת מאז 2009 על פיתוח מערכות נהיגה אוטונומיות, וכלי הרכב שבהם היא עורכת ניסויים במקומות שונים בארצות הברית גמאו כבר כ־15 מיליון ק"מ – מרחק השקול ל־360 הקפות של כדור הארץ. לפי וויימו, בעולם עתידי ישלטו בכבישים כלי רכב אוטונומיים שייבנו ויעוצבו בהתאם לצורכי הנוסעים, ולא בהתאם לצורכי הנהגים. כך למשל, אדם שירצה לצאת לנסיעה ארוכה שבמהלכה הוא יצטרך לעבוד, יבחר רכב משותף שתוכנן, יוצר ועוצב בדיוק כדי לספק סביבת עבודה אופטימלית, ואילו אדם שמתכנן לישון במהלך הנסיעה יבחר ברכב מרווח ושקט שמיועד לכך.

שוק כלי הרכב האוטונומיים, שעשוי לפי מחקר של אינטל להניב ב־2050 הכנסה שנתית של 7 טריליון דולר לחברות הפעילות בו, קורץ לחברות כמו אובר, טסלה ואף אפל, וליצרניות רכב כמו ג'נרל מוטורס ופורד. כולן רוצות לקחת חלק בחגיגה העתידית, וחוששות לאבד רלוונטיות אם לא יגיעו מוכנות לעידן כלי הרכב האוטונומיים. באשר לוויימו, ישנה הסכמה רחבה על כך שהשקעות של מיליארדי דולרים ממצבות אותה בפוזיציה מצוינת להוביל את השוק המתפתח, בין היתר בזכות התקדמות המחקר, היקף הניסויים והגב התומך של אלפבית, שמחזיקה בכמויות דאטה חסרות תקדים שמזינות את יישומי הבינה המלאכותית שנדרשים בתחום. זאת, אף שהחברה אינה מייצרת כלי רכב, לפחות לעת עתה, אלא משתפת פעולה עם יצרניות רכב.

סרטון המציג את פעילות מערכת וויימוקרדיט: יוטיוב

מלבד קרייזלר, וויימו חתמה השנה על הסכם עם יגואר לייצור ארוך טווח של דגמי I־Pace חשמליים ואוטונומיים לחלוטין. כך שמי שלא מסתפק במיני ואן של קרייזלר, יוכל להמתין בסבלנות ל־2020 – אז צפויים לפי ההסכם לשטוף את הכבישים 20 אלף רכבי איי־פייס אוטונומיים.

קודם ניקח את טורונטו - אחר כך את יתר העולם

ביתן גוגל בבייג'ין בוועידת האינטרנט העולמית. חשש מצנזורה ותקיפות סייברצילום: Andy Wong/אי־פי

אריק שמידט, מנכ"ל גוגל לשעבר, סיפר פעם שהוא ומייסדי גוגל הרהרו מה יקרה אם יפקידו בידם עיר, וייתנו להם לעשות בה כרצונם. באוקטובר 2017 נראה כי התסריט המופרך הזה עומד להתגשם. סייד־ווק לאבס (Sidewalk Labs) – חברה בת של אלפבית וחברה אחות של גוגל – שעוסקת בחדשנות עירונית, זכתה במכרז עירוני להקמת שכונה חדשה באזור תעשייתי בן 3.2 קמ"ר שסובל מתת־פיתוח בחוף המזרחי של טורונטו. החברה, שהשקעתה הראשונית בפרויקט היא 50 מיליון דולר, מגדירה את השכונה כ"ראשונה שתיבנה מהאינטרנט כלפי מעלה". היא מתכננת להפוך את הפרויקט לניסוי שיבחן כיצד אפשר להשתמש בטכנולוגיות מתקדמות כדי להתמודד עם תופעות כמו זיהום אוויר, גודש בכבישים וקיטוב חברתי. בתוכנית: איסור על כניסת מכוניות פרטיות והתבססות על כלי רכב אוטונומיים; פינוי זבל על ידי רובוטים במנהרות תת קרקעיות; בניינים מודולריים שיוכלו לשנות את שימושיהם; מדרכות ממיסות שלג; ובעיקר תשתית דיגיטלית של חיישנים שתנטר באופן חסר תקדים את פעילות התושבים כדי לייעל את השירותים העירוניים. סייד־ווק נמצאת בהכנות אינטנסיביות לתחילת העבודות, בין היתר בשיתוף התושבים המקומיים, והן צפויות לצאת לדרך ב־2020.

זהו אינו הפרויקט הראשון של סייד־ווק לאבס, שמפעילה גם את פרויקט LinkNYc בניו יורק שבמסגרתו היא הופכת אלפי טלפונים ציבוריים ישנים ברחבי העיר לעמדות אינטרנט מהיר חינמי לשימוש הציבור.

כבר כעת, אף לפני שהפרויקט בטורונטו יצא לדרך, פנו אל סייד־ווק ערים נוספות שמעוניינות לבחון השתתפות בפרויקטים דומים, אך החברה בוחרת להתמקד רק בטורונטו לעת עתה. אלא שאם הפרויקט יוכתר כהצלחה, החברה צפויה לקבל רוח גבית, ערים ברחבי העולם יעמדו בתור כדי למסור לה את המפתחות וליהנות מחסדיה, והסיסמאות של החברה על הגדרה מחדש של חיים אורבניים עשויות להפוך למציאות.

להפוך את המוות למחוסר עבודה

השכונה החכמה שגוגל מתכננת בקנדהקרדיט: יוטיוב

ב־30 לספטמבר 2013 הופיעה על שער מגזין "טיים" השאלה הבאה: "האם גוגל יכולה לנצח את המוות?". הרקע לכותרת היתה הודעתו של לארי פייג', מייסד־שותף של גוגל, על הקמתה של חברת הביוטק קליקו, בהשקעה ראשונית של מיליארד דולר. קליקו בנתה צוות של חוקרים מהאליטה האקדמית בניסיון לרתום טכנולוגיות מתקדמות כדי לפצח את המנגנון הביולוגי המסתורי שעומד מאחורי תהליך ההזדקנות והמחלות הכרוכות בו – ולהאריך את תוחלת חייהם של אנשים.

מאז שהוקמה, קליקו פועלת למטרות ארוכות טווח תחת מעטה של חשאיות, ואף מצהירה באתר שלה כי היכולת שלה לענות לפניות התקשורת מוגבלת ביותר עקב התמקדות במחקר. אחד הפרויקטים שאותם חשפה הוא ניסוי רחב היקף של מעקב אחר 1,000 עכברים, מלידה ועד מוות, תוך ויסות הדוק של פעילויותיהם השונות וניטור המדדים הביוכימיים שלהם. כל זאת, במטרה לנסות לאתר את הסמנים הביולוגיים (ביו־מרקרים) שמשפיעים על תהליך ההזדקנות.

בחברה ממליצים שלא לעצור את הנשימה בציפייה לבשורות, ואומרים כי במקרה הטוב ביותר, היא תוכל להודיע ב־2026 על תוצאות פורצות דרך. ואולם למרות צינון ההתלהבות והגישה השקולה, הסבלנית והדיסקרטית, קליקו נהנית מגב כלכלי ומקצועי כמעט חסר תקדים בעוצמתו בדמותה של אלפבית. אם תצליח לעמוד במטרותיה, היא עשויה אף להגשים את דבריו של ביל מאריס, מייסד קליקו, שאמר בראיון לבלומברג כי אנשים יוכלו להגיע לתוחלת חיים של 500 שנה. אם זה יקרה, ניתן יהיה לענות לשאלה של "טיים" בחיוב, ולהוסיף לרשימה תעשייה ותיקה נוספת שמשובשת על ידי גוגל ונופלת שדודה לרגליה – המוות.

המרוץ למיליארד והקאמבק הסיני

בחיפוש מתמיד אחר שווקים חדשים, גוגל הכריזה ב־2016 על פרויקט "מיליארד המשתמשים הבאים". תחת מעטה אידיאולוגי של הנגשת החיבור לרשת לתושבי אזורים לא מפותחים בעולם, צוות הפרויקט מפתח מוצרים בהתאמה אישית למאפיינים תרבותיים וחברתיים של מדינות היעד שלהם.

גוגל מעריכה כי יש באסיה 1.5 מיליארד אנשים בעלי סמארטפונים, והיא רוצה להיות שם איתם, כפי שהצליחה לעשות בשאר העולם. השוק המרכזי שבו היא מתמקדת בפרויקט הוא הודו, שעשויה להיות מכרה זהב בעבורה. תת היבשת ההודית נמצאת בפיתוח מואץ, ולהערכת סיסקו, שיעור המשתמשים באינטרנט יזנק ב־2021 מ־373 מיליון ב־2016 (28% מהאוכלוסייה) ל־830 מיליון (59% מהאוכלוסייה). לשם כך, צוות הפרויקט מפתח מוצרים ייעודיים שכבר הגיעו לשוק ההודי, ובהם אפליקציית התשלום Tez, הרשת החברתית Neighbourly ואפליקציית Files Go – שנועדה לסייע למשתמשים לנהל את המידע שלהם כך ששטח האחסון לא יתמלא במהירות.

בסין, שוק עצום שעשוי כמובן לסייע לגוגל לעמוד ביעדי הפרויקט, המצב שונה, ומורכב הרבה יותר. גוגל הוציאה את מנוע החיפוש שלה מסין ב־2010 בעקבות חששות מצנזורה ותקיפות סייבר, ואיבדה בשל כך צרכנים רבים. ואולם באוגוסט התחוללה סערה, לאחר שאתר התחקירים The Intercept חשף מזכר פנימי של החברה שלפיו היא נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים מאוד של מנוע חיפוש מצונזר עבור השוק הסיני. גוגל הכחישה את הטענות. עם זאת, היא פעילה ממילא בתחומים אחרים בסין, וכניסה מחודשת של מנוע חיפוש מתוצרתה למעצמה העולמית עשוי להרחיב באחת את מפת השווקים שגוגל שולטת בהם בעולם, ולחזק את מעמדה המונופוליסטי גם כך בתחום החיפוש.

מעבר למאמצי ההתרחבות שלה למדינות לא מפותחות, גוגל פועלת לחבר את העולם לאינטרנט מכיוון אחר לחלוטין – מהשמיים. פרויקט לון (Loon) נוסד ב־2011, פעל במהלך השנים תחת X, חברת הפרויקטים הניסיוניים הסודית של גוגל, ונהפכה ביולי השנה לחברה בפני עצמה, תחת המטרייה של אלפבית. לון מפתחת בלוני הליום ענקיים שמיועדים להגיע לגובה של 20 ק"מ בסטרטוספירה (השכבה האמצעית של אטמוספירת כדור הארץ). הבלונים נושאים ציוד שמשדר תקשורת נתונים באופן אלחוטי ומאפשר לאנשים במקומות ללא שירותי תקשורת מפותחים להתחבר לאינטרנט.

לאחר סדרה ארוכה של ניסויים, החברה הצליחה לספק בשנה שעברה חיבור לאינטרנט לאזורים שסבלו מאסונות טבע בפרו ובפוארטו ריקו. בעוד שבמקומות אלה המניע היה הומניטרי, הרי שלון הודיעה ביולי על כך שחתמה עם חברת טלקום קניה על הסכם מסחרי ראשון, שבמסגרתו הן ישתפו פעולה בחיבור אזורים כפריים לרשת. חברות נוספות בעולם נמצאות במשא ומתן עם לון – שצועדת לקראת הגשמת החזון שלה: חיבור מאות מיליוני אנשים, ואף מיליארדים, לאינטרנט, בחסותה של גוגל כמובן.

ביתן גוגל בוועידת האינטרנט העולמית בבייג'ין צילום: ALY SONG/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות