פרופ' יצחק קרייס

מנכ"ל בית החולים שיבא - תל השומר

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לפני שנתיים נכנס פרופ' יצחק קרייס לאחד התפקידים הבכירים ביותר במערכת הבריאות הציבורית בישראל כשהוא כמעט אנונימי. אמנם, כקצין רפואה ראשי לשעבר, הוא כבר עמד בראש מערכת הרפואה של צה"ל, אך במערכת הבריאות האזרחית הוא לא היה מוכר, ולא "צמח" מתוכה. הוא הגיע לתפקיד כבן טיפוחיו של המנהל המיתולוגי והשנוי במחלוקת של שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין.

אולם מי שחשב שקרייס יחסה בצלו של רוטשטיין התבדה. בתום שנתיים בתפקיד, מעמדו בשיבא כבר מבוסס היטב, ודומה שהוא לקח על עצמו להוביל את המרכז הרפואי ואולי אף את מערכת הבריאות הציבורית כולה אל העתיד רווי השינויים והתהפוכות שצפוי לה – כשברקע אילוצים תקציביים, הזדקנות האוכלוסייה והתפתחות טכנולוגית בלתי פוסקת שמציבה שוב ושוב אתגרים בפני מערכת האשפוז המסורתית. "הוא לא חושב לטווח של שנה קדימה אלא לעשר שנים קדימה לפחות", אומר על קרייס בכיר במרכז הרפואי.

פרויקט הדגל של שיבא הוא "עיר הבריאות" – מפעל שאפתני בהיקף של 2 מיליארד שקל לחמש שנים שיצא לדרך במארס האחרון, ושבו ייבנה סביב בתי החולים של שיבא (כללי, שיקומי, ילדים וסרטן) מתחם בסימן בריאות האדם שיכלול קריה אקדמית למחקר, הוראה וחדשנות, חממות טכנולוגיות, סטארטאפים רפואיים ועורקי תחבורה יעודיים. מסביב למתחם "עיר הבריאות" ייבנו 35 אלף יחידות דיור חדשות כולל מגורי סגל עם מאות יחידות, קריית חינוך, ותוספת של 175 אלף תושבים חדשים לאזור, שיתחלקו בין שלוש רשויות: רמת גן, קריית אונו ואור יהודה. גם אופי הרפואה שיינתן במרכז הרפואי יותאם לעתיד, בדגש על רפואה דיגיטלית ומותאמת אישית. העיקרון המנחה: מעבר מטיפול במחלות לרצף טיפולי שלם – החל מחיזוי ומניעה ועד רפואה מותאמת אישית, טיפול ושיקום.

חלק מהפרויקטים הללו כבר יצאו לדרך, וביניהם הקמת מרכז חדשנות שמשלב בין ה"ביג דאטה" של מאות אלפי המטופלים שעברו בשיבא לבין סטארטאפים וחברות ענק שעוסקות בטכנולוגיות רפואיות חדשניות, במטרה להתמודד עם אתגרי מערכות הבריאות בעידן של הזדקנות, ריבוי מחלות, מחסור בכוח אדם רפואי; וכדי להתמודד באמצעות טכנולוגיה עם פערים בבריאות בין מרכז לפריפריה, למשל. ביום חתימת ההסכם דיבר קרייס במונחים של "מהפכה" ושל בניית "דור העתיד של הרפואה בישראל", ואמר כי "אנחנו מטביעים חותם ברמה הלאומית והבינלאומית".

החדשנות של שיבא לא מתבטאת רק בתוכניות עתידיות עם ניחוח טכנולוגי. בבית החולים, כמו בחלקים נוספים במערכת הבריאות, מתחילים להבין בשנים האחרונות שציפיות המטופלים השתנו מהותית, ושהתחרות מול המערכת הפרטית מחייבת את המערכת הציבורית לאמץ דפוסים שירותיים יותר, בדגש על הגדלת זכות הבחירה. קרייס הכריז כבר לפני כמה חודשים כי "יכה" את המערכת הפרטית בדבר שנחשב כיום ליתרון הגדול ביותר שלה על המערכת הציבורית: הזכות לבחור את הרופא. בימים אלה מתבצעת עבודת מטה גדולה במרכז הרפואי בניסיון להגיע להסכמות עם הרופאים ולשנות את סדרי העבודה בבית החולים כך שתתאפשר בחירת רופא למטופלים. זהו שינוי פרדיגמה מהותי במערכת הציבורית ששללה עד היום בחירה, וברגע שהפרקטיקה הזאת תהיה קיימת בשיבא – סביר מאוד להניח שהדרך לשינוי סדרי עולם בשאר חלקי המערכת תהיה מהירה מאוד.

קרייס מושך גם לא מעט אש: הרכב ההנהלה שלו כמעט נטול נשים, הוא תובעני מאוד כלפי עצמו וכלפי עובדים ומנהלים בבית החולים, ויש שמכנים את סגנונו הניהולי "צבאי". אך במידה רבה הוא, יחד עם מנהלים מהדור החדש של בתי החולים הציבוריים וקופות החולים, יקבעו את דמותה העתידית של מערכת הבריאות הציבורית בישראל – והאם היא תצליח להתאים את עצמה לאתגרי הענק של הרפואה המודרנית ולשמור על היתרונות היחסיים שלה מול המערכת הפרטית הצומחת לידה ויונקת ממנה.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט