מתיוס ריגאס

מנכ"ל חברת אנרג'יאן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

4 דולרים, זה מחיר הבסיס שבו התחייבה השנה חברת אנרג'יאן היוונית למכור גז טבעי ללקוחות בישראל. תג המחיר הזה, שקבע בעלי החברה ומנכ"לה, מתיוס ריגס, טלטל השנה את המשק הישראלי. מדוע?

4 דולרים ליחידת חום הוא מחיר נמוך ב־15% מזה שהתירה הממשלה למונופול הגז נובל אנרג'י־דלק לגבות מצרכנים ישראלים חדשים במסגרת מתווה הגז: 4.7 דולרים ליחידת חום. אם לא די בכך, 4 דולרים הוא מחיר נמוך ב־33% מהמחיר שמונופול נובל־דלק גובה כיום מחברת החשמל, 6 דולרים ליחידת חום. כך עזר ריגס לכמה מצרכני הגז הגדולים במשק לחסוך עשרות אחוזים באחת התשומות היקרות שלהם, וגם עורר תקווה כי החיסכון יגולגל הלאה, אל מוצרי הקצה הקמעוניים. על הדרך, ריגס חשף עד כמה היה מופרז מחיר הגז שאותו שילמו אזרחי ישראל לטובת מונופול נובל־דלק בחמש השנים האחרונות וכמה מיליארדי שקלים מיותרים נגבו מכיסי הציבור דרך חשבונות החשמל, המים והמוצרים השונים – רק בשל תמחור מונופוליסטי מופרז וחסר רסן של המשאב הלאומי.

את מחיר הגז המופחת שמציעה אנרג'יאן היוונית לישראלים היא תספק ממאגר כריש הקטן יחסית, שהוחזק בעבר בידי מונופול נובל־דלק, אך הוצא מידיו במסגרת מתווה הגז. כלומר גם עם נתוני פתיחה חלשים מאלה של המונופול הצליחה אנרג'יאן לשבור את השוק בקלות יחסית ולחשוף את ממדי העושק שהכתיב. נכון, כריש הוא מאגר קטן ומוגבל יחסית לגז שאצור במאגרי המונופול הענקיים תמר ולווייתן. כלומר לאחר שהגז בכריש יימכר כולו – ישוב המשק להיות תלוי בצמד נובל־דלק. ובכל זאת, תוכניות אנרג'יאן היוונית להרחיב את פעילותה במים הכלכליים של ישראל, לצאת לקידוחים נוספים ואולי אף לרכוש את שדה הגז המיותם מול חופי עזה – עשויים לחולל שינוי. גם אם לא להביא לתחרות מסוימת, לפחות להבטיח בנצ'מארק מחכים.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן