ראשי חברות האשראי החוץ-בנקאי

אייל אלחיאני, מנכ"ל TARYA; מעין מלצר, מנכ"ל FUNDIT; אייל הרצוג, מייסד בנקור; מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה ויו"ר איגוד חברות האשראי החוץ בנקאי

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

אחת המגמות המעניינות בתחום גיוסי ההון בשנים האחרונות היא הרחבה של אלטרנטיבות המימון מחוץ לזירה המסורתית של הבורסה. אלה גיוסי הון באמצעות הנפקת מטבעות דיגיטליים, הלוואות מעמית לעמית (P2P), מימוני המונים וחברות מימון חוץ־בנקאיות.

מבין אלטרנטיבות המימון, הלהיט של התקופה הוא גיוס הוו באמצעות הנפקת מטבעות דיגיטליים, הנעשית בדרך של "כריית" מטבעות באמצעות תחשיבים אלגוריתמיים. חברות רבות החלו לגייס הון באמצעות הנפקת מטבע דיגיטלי, והתחום רק הולך וצובר תאוצה. ההנפקות נעשות באמצעות הצעת מטבעות ראשונית (ICO) וההערכה היא כי יותר מ־2,000 גופים ברחבי העולם כבר הנפיקו מטבעות כאלו.

אחת מהחברות החמות בתחום היא בנקור, שנוסדה ב־2016 על ידי המנכ"ל גיא בן־ארצי, אייל הרצוג, יהודה לוי וגליה בן־ארצי. החברה פיתחה פלטפורמה להמרת מטבעות וירטואליים המאפשרת לבעליהם לסחור בהם או להמיר אותם במהירות וללא צורך בגורם נוסף. לפני כשנה גייסה בנקור 156 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי משלה. היתה זו הנפקת ICO הגדולה ביותר שבוצעה עד אז, אלא שלא הכל עבר בה על מי מנוחות. ביולי האחרון התבשרו לקוחותיה כי נגנבו מטבעות בשווי של 23.5 מיליון דולר – אירוע שהכה גלים בתעשייה.

הונאות וגניבות הן רק חלק מהסיכונים בתחום. הסיכון המרכזי הוא האפשרות לאבד את כספי ההשקעה בשל הרחבת הרגולציה. גם כיום גופי הרגולציה – וחלק מהמשקיעים – מתקשים לעכל את התחום החדש, ומדינות רבות מגבילות את השימוש במטבעות שנוגסים בסמכויותיהן. סיכונים אחרים מיוחסים לראשוניות הטכנולוגיה, גניבות והונאות ברשת. התוצאה היא תנודתיות יוצאת דופן בערך המטבעות הדיגיטליים. המטבע של בנקור, למשל, צנח מאז ההנפקה מ־4.49 דולרים ל־1.58 דולרים. עם זאת, ייתכן שבעתיד הנפקת המטבעות הדיגיטליים תחליף את ההנפקות המתבצעות כיום בבורסה.

זירת גיוס הון שנייה היא מיזמים אינטרנטיים של הלוואות בין אנשים (P2P). לרוב אלו פלטפורמות דיגיטליות המחברות בין מלווים (הציבור שמחזיק בחסכונות) לבין לווים (אנשים פרטיים או עסקים קטנים ובינוניים הזקוקים לאשראי שאינו בנקאי).

מיזמי ה־P2P המוכרים בישראל הם Tarya, eLoan, בלנדר, BTB וקרדיט פלייס, שחילקו עד היום אשראי לחברות ליחידים בהיקף של מאות מיליוני שקלים. החברה המובילה היא Tarya, שמנהל אייל אלחיאני, ולה תיק הלוואות בסך כ־850 מיליון שקל, שצפוי לגדול עד סוף 2018 ליותר ממיליארד שקל. המודל העסקי של החברה מבוסס על מודיעין רשת וניתוח ביג דאטה. כלומר, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, החברה יוצרת פרופיל חיתומי על מבקש הלוואה, שמגביר את אמינותה.

אלטרנטיבה שלישית לגיוסי הון בבורסה היא מימון המונים. פלטפורמות אלה מאפשרות לציבור להשקיע במיזמים, חברות וסטארטאפים, ממאות שקלים בודדים. התחום, שנמצא תחת רגולציה, זכה לדחיפה מחקיקה שיזמה רשות ני"ע. בישראל פועלות כמה פלטפורמות בתחום, בהן הדסטארט הוותיקה, באמצעות החברה הבת FUNDIT, חברת Together ופיפל ביז הצעירה יחסית. גם מימונה פעילה בתחום, אך בעיקר למיזמים שמחוץ לשוק ההון.

הדסטארט, שהוקמה על ידי יוסי מאירי, מעיין מלצר ויונתן גל, מאפשרת ליזמים להשיג מימון לפרויקטים בתחומי האמנות, המוזיקה, הקולנוע וכדומה. עד כה גייסה הקבוצה למיזמים שונים כ-190 מיליון שקל.

ב־2016 הקימה הדסטארט יחד עם חברת ההנפקות פועלים אי.בי.אי את FUNDIT (חברה בת בבעלות מלאה), שמאפשרת לחברות קטנות – בעיקר מתחומי ההייטק – לגייס לראשונה הון מההמונים, שלא דרך הבורסה, באמצעות הנפקת מניות או אג"ח. כחלק מהעסקה השקיעה פועלים אי.בי.אי כ־4 מיליון שקל בהדסטארט, השקעה שסימנה למעשה את הדור הבא של המימון בשוק ההון. FUNDIT מנוהלת כיום על ידי מלצר (מייסד ושותף בקבוצה).

אפיק אחר הוא חברות מימון חוץ בנקאיות, שמעניקות הלוואות לעסקים בינוניים וקטנים, גם בצורה של ניכוי צ'קים. השחקנית שמובילה את התחום היא פנינסולה, שהקים ומנהל מיכה אבני. שווי תיק האשראי של פנינסולה, מהחברות הצומחות בתחום, היה כ־680 מיליון שקל באוגוסט. ב־2017 ביצעה החברה עסקות ב־2.15 מיליארד שקל.

פנינסולה גם מנהלת קרן גדולה להלוואות והשקעות בעסקים קטנים ובינוניים, לאחר שזכתה ב־2016 במכרז של משרד הכלכלה לניהול הקרן, בשיתוף עם צבי זיו ואורי פז, וגייסה 450 מיליון שקל. המשקיעים העיקריים בקרן הם מדינת ישראל, מיטב דש גמל, אלטשולר שחם, איילון ביטוח, קופות מפעליות והקיבוצים.

צילום: אייל טואג; עופר וקנין; ביאנגר מגר

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן