חדוה בר

המפקחת על הבנקים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בימים אלה משלימה המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, שלוש שנים בתפקיד. בר מונתה לתפקיד זה לאחר ששימשה חברת הנהלה ומנהלת סיכונים ראשית של בנק לאומי, ועם מינויה עלה החשש כי היא תמשיך לדאוג בעיקר לאינטרסים של הבנקים גם כרגולטורית, בדומה להתנהלות קודמיה בתפקיד. אכן, בר לא הצליחה עדיין להשתחרר לגמרי מהמוניטין של מי שדואגת ליציבות הבנקים יותר מאשר לצרכנים ולהגברת התחרות בענף. דוגמה טובה לכך היא התנהלותה – לפחות לפי שעה – בכל הקשור לוועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים (ועדת כבל). בר לא מעודדת את הבנקים לשתף פעולה עם הוועדה בכל הקשור למסירת מידע על האשראים שניתנו לטייקונים ומעדיפה להיצמד לכללים הישנים של חיסיון בנקאי.

לא ברור, למשל, מהם השיקולים שעמדו מאחורי החלטתה לא להפריד מבנק דיסקונט והבנק הבינלאומי את חברת כרטיסי האשראי כאל, להבדיל מהפרדתן של ישראכרט מבנק הפועלים ושל לאומי קארד מבנק לאומי. החלטה זו החריפה את חוסר שיווי המשקל בשוק כרטיסי האשראי, והיא גורמת לכך שמשקי הבית משלמים ריביות גבוהות.

חרף הביקורת, אי אפשר להתעלם מכך שלהבדיל מהמפקחים הקודמים, בר מקדמת סוגיות רבות הנוגעות להגברת התחרות ולהקלה על הצרכנים. כך למשל, היתה בר מעורבת מאוד בהליך מכירתה של לאומי קארד לקרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס. כמו כן היא מנסה לסייע לחברות כרטיסי האשראי שיופרדו מהבנקים באמצעות הקלות רגולטוריות ומימוניות, ולהגביר – במתינות – את התחרות בשוק סליקת כרטיסי אשראי. בר בחרה שלא לפתוח לתחרות מלאה את סליקת המותגים המונופוליסטיים דיינרס של כאל ואמריקן אקספרס של ישראכרט.

בר מעודדת את הבנקים לבצע מהלכי התייעלות מקיפים ולנתב את החיסכון שנוצר בעקבות כך להורדת המחירים לצרכנים. בנוסף היא מקדמת פרויקטים תשתיתיים גדולים, כמו הקמת מאגר האשראי, ודוחפת לאימוץ מודל הבנקאות הפתוחה – מה שאמור להביא להגדלת התחרות בבנקאות הקמעונית – ואת תהליך הניידות בין הבנקים, כך שהצרכנים יוכלו לעבור בקלות מבנק לבנק. את מידת ההצלחה של צעדיה אלה ניתן יהיה לבחון רק בעוד כמה שנים.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן