משה כחלון ושי באב"ד

שר האוצר (בצילום) ומנכ"ל משרד האוצר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי וקסמן
אבי וקסמן

אל הבחירות הקרובות יגיע שר האוצר, משה כחלון, עם רשימת הישגים ארוכה השמורה לזכותו; עם ביצועים לא חד־משמעיים מספיק בנושא הדגל שבחר – הדיור; ועם חשש גדול מפני העתיד, שעלול לקלקל את תוכניותיו ולמחוק חלק מהישגיו. לדעת משבחיו ומבקריו כאחד, כחלון היה מהדמויות המשפיעות ביותר על המשק בשנים האחרונות. טביעות אצבעותיו ניכרו בשלל ענפים – לא רק בשוק הדיור, אלא גם בבנקאות, במיסוי, בקמעונות, בבריאות, ברווחה ובחיסכון לפנסיה. היכולת שלו להמשיך ולהשפיע על חיינו בשנים הקרובות תלויה לא רק במספר המנדטים שישיג בקלפי, אלא גם בשאלה אם ירצה ויידע להמציא את עצמו מחדש פעם נוספת, כפי שעשה אחרי כהונתו כשר התקשורת. האם כחלון יהיה רק שר שמחלק הפחתות מסים ומפתחות לדירות, או גם מנהיג שאינו נרתע ללכלך את ידיו כדי לטפל בבעיות? במילים אחרות, האם הוא יחזור "להיות כחלון"?

כשריח הבחירות באוויר, כחלון התפנה לסכם את ההישגים שלו בתחום הכלכלה (הוא אפילו פרסם רשימות שלהן, כמודעות בעיתונים) ונכנס לזירה חדשה, כלכלית הרבה פחות: כחלון החליט להיות גם מר ביטחון. על גבי שלטי חוצות מחייכות פניו לצד הכיתוב "כחלון – הביטחון שלך". מלשכת שר האוצר יוצאות הודעות על תקציבי ענק למיגון הצפון מפני רקטות, וכשראש הממשלה מודיע על כוונתו להגדיל במיליארדי שקלים את תקציב הביטחון ולהצמידו לתוצר הכלכלי של המשק – רעיון שמעורר חלחלה בקרב אנשי משרד האוצר – השר, האיש שעל הקופה, אינו פוצה פה. מה מחפש בזירה הביטחונית שר שבנה את המוניטין שלו על הורדות מחירים? ייתכן שכחלון מאמין ששם יוכרעו הבחירות הבאות, שבהן, על פי הסקרים, עומד לרדת כוחה של מפלגתו. ייתכן גם שכחלון עצמו אינו מתבשם מגיליון הציונים החיובי שהעניק לעצמו, שבו מסומנים "וי" אחר "וי" ליד היעדים שלו במשרד האוצר.

מאמציו הכבירים להגדיל את היצע הדיור, כמעט בכל מחיר, אכן הצליחו להשפיע על השוק. כחלון היה רוצה להציג את עצמו כמי שהביס את מחירי הדיור, ולא כשר אוצר שבתקופתו רק הואטה העלייה במחירים - אבל העליות אינן מאחורינו עדיין. למעשה, מאז הבחירות ב־2015, מחירי הדירות עלו בכ־13%.

לכחלון דווקא לא חסרים הישגים להתגאות בהם. הוא קיבל לידיו את המשק ב־2015 במצב טוב – והוא מביא אותו לבחירות הבאות במצב טוב אף יותר. כמובן, הבעיות הכרוניות של הכלכלה הישראלית רחוקות מפתרון – אבל לפחות בחלק מהגזָרות, המצב משתפר. הנתונים היבשים מספרים סיפור פנטסטי: רמת האי-שוויון יורדת, הצמיחה מתמשכת, האבטלה בשפל, אין אינפלציה של ממש, ודירוג האשראי הועלה לאחרונה. אפילו תקציב 2019 כבר אושר (בהנחה שהלחצים להגדלת תקציב הביטחון לא יחייבו לשנות אותו עוד לפני שהתחילה השנה). כש־2019 תתחיל, שר האוצר יוכל לסכם שנה שבה מחירי הדיור לא עלו ב־10% ולספור עוד משפחות שייכנסו לדירות החדשות המוקמות בתוכנית מחיר למשתכן.

שי באב"דצילום: עופר וקנין

בינתיים, כשצצות בעיות במקום זה או אחר, כחלון פונה לשי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר והאיש שלו למשימות מיוחדות. לתנובה נמאס להחזיק על כתפיה את ההתייקרויות במשק החלב? באב"ד יסגור עמה עסקת חבילה. תאגיד השידור דורש תוספת תקציב למימון האירוויזיון? באב"ד יעזור לו לראות את האור וישמור על הקופה הציבורית. צריך לדאוג שהאנשים של כחלון ישובצו בתפקידי מפתח? באב"ד יעמוד בראש ועדות האיתור לתפקידי הממונה על שוק ההון, יו"ר מפעל הפיס, מנכ"ל קצא"א ומנהל רשות המסים.

בבחירות האחרונות הוצב באב"ד במקום ה־11 ברשימת כולנו. אלמלא פרש מהרשימה לאחר הבחירות, המקום הזה היה מספיק כדי להכניס אותו לכנסת כשכחלון פרש ממנה ב־2016 לפי החוק הנורווגי (במקומו של באב"ד נכנס לכנסת אכרם חסון). בבחירות הקרובות לא יהיה מפתיע למצוא את באב"ד במקום גבוה הרבה יותר ברשימה – כזה שבו הוצב עד כה אחד השרים של כולנו.

למזלו של כחלון, הוא לא נדרש להתמודד במשך כהונתו עם משבר כלכלי. להפך: הכנסות המדינה עלו על התחזיות פעם אחר פעם והשאירו לו מיליארדי שקלים לחלק. עודפי המסים, הצמיחה המתמשכת והטריקים החשבונאיים שאנשי משרדו הגו אפשרו לכחלון לאכול מהעוגה ולהשאיר אותה שלמה. את תוכנית מחיר למשתכן מממן שר האוצר באמצעות הנחות גדולות על קרקעות, שאת מחירן לא תרגיש הממשלה הנוכחית. הוצאות גדולות כוסו באמצעים עוקפי תקציב אחרים – כמו משיכת כספים של קק"ל, שאינם עוברים דרך קופת המדינה. כך הצליח כחלון להימנע כמעט לגמרי מהעלאת מסים או ביטול של הטבות מס. כך הגדיל את ההוצאות על תוכניות רווחה, כמו קצבאות הנכים – ובכל זאת הצליח גם להקטין את החוב הציבורי. ובעיקר, כך הצליח שר האוצר לחמוק מהצורך לבצע כמה רפורמות קשות, שהיו הופכות את המשק לתחרותי יותר ומסייעות להכין אותו לאתגרי העתיד.

גם אם הוא אינו חביב הקבלנים, כחלון שמר על יחסים עם ההסתדרות ונמנע מלהרגיז יותר מדי את היו"ר שלה, אבי ניסנקורן. הוא קידם את הרפורמה במשק החשמל באופן שיטיל חלק גדול מעלויותיה על הציבור, באמצעות אי־הפחתה של תעריף החשמל; השאיר את הצורך לטפל בגיל הפרישה לשיח האקדמי; וחמק בקול ענות חלושה משוק הגז המונופוליסטי, בטענה שהוא מנוע מטיפול בעניינים שעלולים להשפיע על מקורבו קובי מימון. אפשר להבין את שר האוצר: שרים במשטרים דמוקרטיים אינם נוטים להשקיע את ההון הפוליטי שלהם בהכנה למשברים עתידיים – הרי תמיד יש משהו דחוף יותר שצריך לטפל בו ושהדיווידנד האלקטורלי שלו ייכנס לקופה מהר יותר. אבל אם ברצונו להיות מנהיג אמיתי, יש עוד כמה קרבות שכחלון יצטרך לצאת אליהם.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט