סשה ברון כהן

שחקן

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

שתי סדרות טלוויזיה, ישראלית ואמריקאית, תרמו יותר מכל להפצת דמות הישראלי בעולם השנה. האחת היא דרמת אקשן, והשנייה סאטירה פוליטית; האחת זוכה לשבחים ופרסים בשל האותנטיות שלה, ואילו את השנייה מהללים בשל הקיצוניות המגוחכת שלה. אחת היא "פאודה" של ליאור רז ואבי יששכרוף. השנייה, "מי זאת אמריקה?" של סשה ברון כהן.

התגובות בישראל לדמות הישראלי שמציג ברון כהן, "עררררן מורררד" (במבטא ישראלי מוגזם), היו ברובן אוהדות, אך היו שטענו כי ישראלים כמו מורד כבר לא קיימים אלא שייכים לאתוס מהעבר, וכי ייצוג הישראלים באופן זה רק מחריף את הדימוי המיליטריסטי, הבריוני והגזעני שלנו. לעומתם, היו שטענו שהם מכירים באופן אישי ישראלים מהזן הזה – המאצ'ו, הפטריוט, חובב הצבא, הלוחם בטרור, שמדי פעם נפלט לו בטעות או לא בטעות, שהוא בעצם איש מוסד לשעבר. כמה היו מוכנים להישבע ששירתו עם תואם ערן מורד בצבא. על דבר אחד יש הסכמה: זאת דמות מצחיקה.

אם מזפזפים לרגע בין "מי זו אמריקה" ל"פאודה", אפשר בטעות לחשוב שמורררד משרת לצד דורון קביליו ביחידת המסתערבים. גם בדרמת האקשן הרצינית, המנסה להיות נאמנה למציאות, יש דמות עם שיער שחור צפוף, גבות עבות, קול עמוק וגרוני עם מבטא כבד, התומך בעינויים: קפטן (סרן) גבי איוב (מורד הוא לפעמים "קולונל", דרגה המקבילה לאלוף משנה בצה"ל, לפעמים "קפטן" ולפעמים סמל ראשון – הוא לא מקפיד על זה, כמו שאינו מדקדק בפרטי הכיתוב על חולצתו, שהוא בעברית אבל כתוב משמאל לימין). באופן שעשוי להיות מבלבל עבור הצופים בחו"ל, גם את הדמות הזאת מגלם שחקן ששם משפחתו כהן: איציק כהן.

לא קשה למצוא מי שחושבים שברון כהן הרחיק לכת עם הדמות של ערן מורד, אך מוקסמים מהאופן שבו מגלם איציק כהן את גבי איוב. כך או כך, זאת דמותו של הישראלי בחו"ל: איש צבא לשעבר, המתפרנס מביטחון, נוקשה ביחסו לערבים, בוטה, סקסיסט, כוחני וחסר עידון. בעזרת דמותו של מורד, ברון כהן הציף את הדעות הקדומות והסטריאוטיפים שיש לאמריקאים על ישראלים, ובעזרתן הוא מפיל אותם בפח של סאטירה מבריקה.

לעתים מפלתם כואבת במיוחד. כך קרה למחוקק ממדינת ג'ורג'יה ג'ייסון ספנסר שנאלץ להתפטר לאחר השתתפות בסרטון של ערן מורד, שבו המחוקק בהופעה שומטת לסת, חשף את אחוריו כדי להרתיע מחבל, חיקה תייר סיני באופן פוגעני כדי לכאורה לבדוק אם אשה העטויה בורקה אינה מחבלת, וכמו כן צרח בקולי קולות כינוי גנאי לאפרו־אמריקאי. כלומר הסאטירה של סשה ברון כהן אינה רק חושפת את ערוותם של מושאי חציו, אלא גם יעילה ממש - היא משפיעה על סדרי עולם.

באתר "סלייט" נכתב כי מורד "מגלם כל פנטזיה שיש לשמרנים אמריקאיים על ישראל. רבים מאלה בתוכנית מעריצים אותו ללא סייג; הם כמו חומר ביד היוצר... מורד חושף דבר מה לא נעים על הימין האמריקאי והוא שאותם אישים הסוגדים לגבריות המיליטריסטית שלו הם רחוקים מרחק רב מלהיות גיבורים בעצמם".

החשיפה הזאת של האמריקאים היא המשך ישיר למה שעשה בעבר, עם דמויותיהם של בוראט ועלי ג'י, שבאמצעותם לעג לבורותם של אנגלים ואמריקאים. כמו דמויות אלה, גם מורד מלמד יותר על האמריקאים מאשר על הישראלים. אבל קפטן איוב מ"פאודה"? הוא כבר מלמד על ישראלים ועל האופן שהם תופשים את עצמם.

סשה ברון כהן בדמותו של "ערן מורד"צילום: שואוטיים

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון