עולם בהפרעה |

אתם מוכנים?

יש לא מעט מקרים שבהם מתקבלות החלטות שמשרתות צרכים ושיקולים ארגוניים ופוגעות בעסק. יתרה מכך, יש מנהלים שסבורים כי תפקידו של העסק הוא לשרת את הארגון

רמי יאולוס
רמי יאולוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי יאולוס
רמי יאולוס

השיח על השפעת הטכנולוגיה מלווה אותנו כבר יותר מחמישה עשורים ואף כונה "הלם העתיד", אך בשנתיים האחרונות מורגש שינוי מהותי, בקצב מואץ. הנהלות מבינות שעליהן להצטרף למרוץ הטרנספורמציה הדיגיטלית, אולם לא תמיד ברור להן מהו היקף השינוי שנדרש או הקצב שבו יש לנוע. מעטות מהן מבינות את ההשלכות הבין־ענפיות שמייצר העולם החדש, העולם "בהפרעה". ארגון שמבין כי עליו להשתנות בהתאם למאפייני וצורכי העולם החדש, וכי הסתגלותו היא הכרח קיומי, משקיע בהכשרת עובדים בהתאם לצרכים העתידיים; לעומת זאת, חברות שלא משכילות לקרוא את המפה ולהשתנות בהתאם, ויהיו גדולות ובינלאומיות ככל שיהיו, דינן להיפגע ואף להיעלם.

כיצד מגמות אלה משפיעות על שוק העבודה? בדקנו זאת באמצעות סקר שערכנו בין מנהלי משאבי אנוש בארגונים מסדרי גודל שונים – החל בחברות קטנות וכלה בכאלה המעסיקות יותר מ־1,000 עובדים – בענפי הרכב, הפארמה והבנקאות, הטכנולוגיה והקמעונות. התוצאות מובילות לתובנות מעניינות, המסייעות לנו לגבש הצצה לעתיד התעסוקתי והארגוני, עם השלכות על שוק העבודה.

ההתחלה נראתה מבטיחה. יותר מ־70% מהארגונים הביעו מודעות לעצם הצורך בשינויים כדי להסתגל למציאות החדשה. ואולם, יותר מ־80% מהמשיבים דיווחו שהארגון שלהם אינו ערוך לשינויים כאלה. יותר מ־40% מהמנהלים דיווחו כי אין להם תוכנית סדורה להכשרת עובדים בתפקידים שצפויים להשתנות. חלקם אפילו ציינו שלא נערכות פעולות להכשרת עובדים להתמודדות עם כל מה שמשתמע מהשינוי, כמו חוסר ודאות, לחץ ושחיקה. המשמעות היא שהארגונים לא רואים את חשיבות ההון האנושי, הכשרתו המתאימה והקניית מיומנויות חדשות, כמרכיב מוביל בהתנהלות האסטרטגית.

צילום: Getty Images IL

בהקשר הזה ראוי לציין תופעה מעניינת שהתרחשה בארגון שפיטר לאחרונה עובדים רבים. בארגון זה נותרו מחלקות שלמות ריקות והעובדים שנותרו החלו לחוש בודדים ומאוימים. אף שמקומם בארגון הובטח, חלקם עזבו. הארגון לא הכין אותם לתהליך המטלטל הצפוי להתרחש, ולא פעל לשמירת כוח האדם הרצוי לו, ולכן איבד הון אנושי שהיה חשוב, במיוחד בתקופת מעבר זו. הופתענו לגלות שגם ארגונים המשקיעים משאבים רבים בהכנסת טכנולוגיה ובפיתוח מענים טכנולוגיים, אינם פועלים להכין את הארגון כולו לשינוי, כמתבקש. יתרה מזאת, אם נחבר את המיקוד החזק בפיתוח יכולת טכנולוגית, עם היעדר מיקוד בהכשרת ההון האנושי, הרי שלפנינו בעיה המתפתחת והולכת.

יותר מ־30% מהמנהלים שהשתתפו בסקר דיווחו כי הם צופים פיטורים בארגוניהם בשנה הקרובה, אך הפיטורים בפועל יהיו נרחבים עוד יותר – בין אם מאחר שלא כל ההנהלות העבירו את הנחיות צמצום כוח האדם לידיעת כל הגורמים, או בגלל שהארגונים טרם הגיעו למסקנה שכך יצטרכו לעשות. מניסיוננו, כשיגיעו למסקנה על הבלתי נמנע, פיטורים יהיו ככל הנראה פתרון לא יעיל מספיק, בגדר "מעט מדי, מאוחר מדי ולא מדויק".

בהקשר זה, יותר מ־50% מהמשתתפים בסקר מדברים או פועלים להוצאת פעילויות למיקור חוץ בישראל, ובמקרים של חברות טכנולוגיות – אף לחו"ל. הסיבות לפיטורים או למיקור חוץ, אמרו המשתתפים, הן צורך בגמישות תפעולית גבוהה יותר והפחתת עלויות תפעול.

תופעה מתעצמת נוספת היא מחסור במקצועות טכנולוגיים, בכל התחומים ובכל הענפים, כשהשימוש העולה בטכנולוגיה מייצר דרישה גוברת למקצועות אלה. כבר היום חסרים בשוק העבודה יותר מ־100 אלף מהנדסי תוכנה. צורך זה, הגובר והולך בכל הארגונים, מאט את קצב השינוי שהארגונים מנסים להניע.

העולם בהפרעה משפיע על כל הארגונים, במנותק מהענף בו הם פועלים ומהגודל שלהם, וכפועל יוצא מזה מושפע שוק התעסוקה מכל כיוון ובאופן רחב ועוצמתי – החל בעובדים צעירים הנכנסים למעגל העבודה וכאלה העוברים הסבה מקצועית, עבור בעובדים במקצועות שדינם להיעלם וכלה באלה שהגדרת תפקידם טרם נכתבה, כי היא עדיין לא ידועה.

שוק העבודה המצטייר הוא מקוטב: בצדו האחד עודף גדול של כוח אדם ואבטלה מחריפה, ובצדו האחר מחסור גדול בידיים מיומנות. קיטוב זה שאנו מתחילים לחוש בו יתבטא בתופעות קיצוניות, וככל שארגון יתקשה להתמודד עמו, יקשה עליו לשרוד לאורך זמן. גם גורמי הממשלה הרלוונטיים צריכים להיות מעורבים ולפעול למזעור ההשפעות השליליות היכולות להתפתח. משרדי הרווחה, העבודה, על האוצר והביטוח הלאומי לעדכן את תוכניות הפעולה וההכשרה – ולפני הכל, למדוד את האבטלה באופן המתאים לעולם של ימינו, כשמשרד החינוך צריך להתעדכן בהתאם לצורכי דור העתיד. אף אחד לא פטור מחשיבה מחדש, גם לא העובדים עצמם.

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG ומומחה אסטרטגי לארגונים בהפרעה ולטרנספורמציה ארגונית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש