100 החברות שהכי כדאי לעבוד בהן |

לחוצים ושמחים

הפריון הנמוך יחסית בישראל גורם להנהלות לבצע תהליכי התייעלות ולהגביר את השימוש בכלי מדידה של תפוקות לעובדים. במקביל, חל שינוי בהעדפות העובדים לגבי שעות העבודה המקובלות, וגובר הרצון להגדיל את כמות שעות הפנאי ביחס לשעות העבודה

תהילה ינאי חדש חדש
תהילה ינאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תהילה ינאי חדש חדש
תהילה ינאי

זוהי השנה ה־14 ברציפות שאנחנו עורכים את סקר עמדות העובדים בישראל, ואת דירוג החברות שהכי טוב לעבוד בהן במשק. הסקר מקיף עשרות אלפי מועסקים – זהו הסקר הנרחב ביותר בתחום התעסוקה במשק הישראלי – והוא מאפשר הצצה למגמות הרווחות בשוק העבודה בארץ, ולמאפיינים העיקריים המשפיעים על העובד הישראלי.

כמדי שנה, גם הפעם אנו עוסקים בשאלה מה חשוב לעובדים במשק. בנוסף ליחסי עבודה טובים, שכר, יציבות תעסוקתית, שביעות רצון מהממונה הישיר והגשמה עצמית, הסקר השנה מראה כי העובדים – ברוב מוחלט של המקרים – מצהירים כי חשוב להם להרגיש מאושרים במקום העבודה.

תחושת האושר מלווה ברצונו של העובד להרגיש משמעותי, להשפיע, להביע עמדות ללא חשש, לעבוד בארגון שיש בו רצון להתחדש ולהתייעל, וכמו כן לעבוד בחברה ערכית התורמת לסביבה ולקהילה והמייצגת ערכי מוסר ושוויון גבוהים.

תהילה ינאיצילום: צביקה גולדשטיין

תחושת האושר מושפעת משביעות רצונו של העובד ממקום העבודה, מרמת ההכנסה ומהתפקיד שהוא ממלא. במקביל, היא מושפעת כמובן מתפישת החיים הכוללת של הפרט. אף שזו תחושה סובייקטיבית במהותה, הסקר מראה שהיא משותפת ל־60% מהנשאלים. ממצא זה תואם את תוצאות "מדד האושר", שפורסם לפי כשנתיים ביוזמת האו"ם, ואשר בו דורגה ישראל במקום ה־11 בעולם במידת האושר שחשים תושביה מתוך יותר מ־150 מדינות בעולם.

אבל לא הכל ורוד בשוק התעסוקה הישראלי. בד בבד עם תחושת האושר, מצביע פרופיל העובד על לחץ גובר והולך, שחיקה וחששות המלווים את חיי היום־יום בעבודה. 86% מהעובדים מדווחים על לחץ בעבודה, 15% מתוכם לחוצים מאוד, באופן קבוע, ו־71% מדווחים על לחץ משתנה.

הגורם העיקרי ללחץ שמציינים העובדים הוא הדרישה לתפוקות וביצועים גבוהים (60%). גם הקושי לשלב בין העבודה לחיי המשפחה והבית מדווח כמרכיב המשפיע מאוד (23%), כמו גם הדרישה לעבוד שעות מרובות (11%), וממונה ישיר תובעני (8%).

הדיווחים של הנסקרים מלמדים על שגרה יומיומית קשה ואינטנסיבית במקומות העבודה, ובשל כך מעניין לנתח את ההבדלים בין הרגשת העובד בתחילת היום לבין התחושות בסיומו. בתחילת יום העבודה מדווחים 10% על שחיקה, ובסיומו – 47%; 17% מהעובדים עצבניים בתחילת היום לעומת 28% בסיומו; 71% מדווחים בתחילת יום העבודה על נכונות להשקיע ולהצליח, ורק 59% חושבים כך בסיום יום העבודה; חלק מהעובדים שמתחילים את יום העבודה מלאי סיפוק ואנרגיה (65%), מאבדים הרגשה זו לקראת סוף יום העבודה (54%). כמובן, חשוב לזכור שאלו תחושות בלבד, ויתכן שהן הושפעו גם מגורמים סביבתיים שונים.

בעשור האחרון אנו עדים לשתי תופעות מנוגדות שכנראה מסבירות את הלחץ והקושי שחשים העובדים. מצד אחד, הפריון הנמוך יחסית בישראל (מקום 23 מתוך 35 מדינות OECD) גורם להנהלות לבצע תהליכי התייעלות ולהגביר את השימוש בכלי מדידה של תפוקות לעובדים; מצד אחר, חל שינוי בהעדפות העובדים לגבי שעות העבודה המקובלות, וגובר הרצון להגדיל את כמות שעות הפנאי ביחס לשעות העבודה.

יותר ויותר אנשים משוכנעים שאנחנו נמצאים כיום בעיצומה של מהפכה תעשייתית חדשה, המהפכה התעשייתית הרביעית (4IR). אוסף של טכנולוגיות חדשות ופריצות דרך בכמה תחומים – רובוטיקה, בינה מלאכותית, ננוטכנולוגיה, ביוטכנולוגיה, הדפסה תלת־ממדית ונהיגה אוטונומית – עשויות לתרום לאוטומציה של עבודות ולגרום למספר רב של משרות להיעלם עד כדי שינוי מהותי בשוק העבודה, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי.

הדברים נוגעים לא רק למשרות שדורשות הכשרה פשוטה יחסית, אלא גם לכאלה שכיום נדרשות להן הכשרות ארוכות. מחקרים מראים שניתן לבצע אוטומציה בכ־40% מכל המשרות. תרחיש זה מעורר שאלות חשובות וקשות בתחום התארגנות לעתיד של החברות, להכשרת העובדים, להתאמת תוכניות הלימוד בבתי הספר ולהקמת רשת סוציאלית שתוכל לתמוך במספר גדול של מובטלים חדשים, שיפרשו משוק העבודה לאור השינויים הצפויים.

למרות זאת, ציבור העובדים עדיין אינו ער לאיום. מהסקר שערכנו השנה עולה כי 85% מהם אינם חוששים לאבד את מקום העבודה שלהם בעקבות התפתחויות טכנולוגיות עתידיות. בקרב עובדי אדמיניסטרציה החשש גדול יותר מאשר בממוצע האוכלוסייה – 27%. אנשי כספים ותפעול מודאגים מעט פחות (20%), ואחריהם אנשי שירות לקוחות (19%). האם העובדים במשק הישראלי טומנים ראשם בחול ואינם מתכוננים לשינויים מהותיים בשוק העבודה? ימים יגידו.

הכותבת היא מנכ"לית משותפת ב–BdiCoface

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה