איך נמצא עבודה ומה יהיו המשרות הנחשקות ב-2030

בעשור הקרוב צפוי שוק העבודה העולמי לעבור שינויים מהירים בעקבות האוטומציה של משרות רבות. כך יוכלו העובדים בשר ודם להתחרות ברובוטים

רונית דומקה
רונית דומקה
רובוט
צילום: Koji Sasahara/אי־פי
רונית דומקה
רונית דומקה

התחזיות שצופות כי רובוטים ישתלטו על העולם כבר לא נשמעות כמו סרט מדע בדיוני, כי הן כבר מתחילות להיהפך למציאות. בעשור הקרוב צפוי שוק העבודה העולמי לעבור שינויים מהירים בעקבות האוטומציה של משרות רבות. "למידה מתמשכת תהיה המפתח להבטחת תעסוקה, לבניית קריירות יציבות ומספקות ולהשגת הזדמנויות מתגמלות לשינוי משרה", נכתב בדו"ח חדש של הפורום הכלכלי העולמי (WEF) בשיתוף עם בוסטון קונסלטינג גרופ (BCG).

גם המעסיקים יצטרכו לשנות את הגישה ולהשקיע זמן ומשאבים בהכשרה קבועה של כוח העבודה ופיתוח הון אנושי, קובע הדו"ח. מקבלי ההחלטות יצטרכו לעודד תוכניות הכשרה כי הן יהיו חיוניות לשמירה על צמיחה כלכלית.

הדו"ח מבקש לעזור לעובדים להתכונן לשוק העבודה העתידי ולמצוא עבורם את המשרות שיתאימו להם בעתיד. הדו"ח ניתח 50 מיליון מודעות דרושים שפורסמו ברשת למשרות בארצות הברית, ובהתבסס על נתונים כמו המשרה הנוכחית, הכישורים, ההשכלה והיכולת ללמוד, מצא מסלולים חלופיים למי שהמשרות שלהם יפסיקו להתקיים בעתיד.

כך, למשל, למי שעוסקים כיום במשרות מזכירות ומינהל, עם שכר ממוצע של 36 אלף דולר בשנה בארצות הברית, מצאו החוקרים 44 הזדמנויות למשרות כפקידי תביעות ביטוח, בשכר שנתי גבוה יותר בכ־5,000 דולר בממוצע. אם ירצו להתפשר על השכר, הם יוכלו לעבוד כעוזרים בספרייה או כפקידים, ואז ישתכרו בממוצע 27 אלף דולר בשנה. לעובדי פס ייצור, ששכרם הממוצע מסתכם כיום ב־33 אלף דולר בשנה, מצא הדו"ח 59 הזדמנויות למשרות בשכר גבוה יותר של 54 אלף דולר בממוצע בתחום תיקון קרונות רכבת, ו־23 הזדמנויות תעסוקה בתחום האריזה, אך בשכר של 24 אלף דולר בשנה בלבד.

כדי להעריך את ההתאמה של משרות שונות, ניתן בדו"ח לכל משרה עתידית ניקוד של בין 0 ל־1 לפי מידת הדמיון שלה למשרה הנוכחית בכל הנוגע להשכלה, הניסיון, הכישורים והידע הנדרשים. למתכנתי מחשבים, למשל, מתאימה משרה של מפתחי רשת (עם ניקוד של 0.92), אבל פחות מתאימה משרה באנתרופולוגיה (0.82 נקודות).

העובדים שצריכים להיות הכי מודאגים מכך שרובוטים ישתלטו בקרוב על המשרות שלהם הם עובדי פס ייצור במפעלים, לפי הדו"ח. עם זאת, עומדות בפניהם גם הכי הרבה הזדמנויות תעסוקה בעתיד – 140. משרת היעד הטובה ביותר עבורם היא פועלי בניין. נשים צפויות להיפגע בצורה קשה במיוחד מהאוטומציה בשוק העבודה בטווח הקצר, לפי הדו"ח. מבין 1.4 מיליון משרות בארצות הברית שצפויות להיעלם או לעבור שיבוש כלשהו עד 2026, יותר ממחצית (57%) מוחזקות על ידי נשים.

ואולם לא הכל שחור. אף שברוב מגזרי התעסוקה צפויה ירידה במשרות מסוימות בעשור הקרוב, צפויה גם עלייה במשרות אחרות בכל אחד מהמגזרים מלבד ייצור, שם ייכחדו יותר מ־360 אלף משרות בארצות הברית, לפי הדו"ח. בתחום החינוך, ההכשרה והספרנות, למשל, יווצרו סביב 790 אלף משרות חדשות עד 2026, בעוד שבתחום הבריאות יווצרו 2.3 מיליון משרות. בסך הכל צופה הדו"ח כי 11 מיליון משרות חדשות יווצרו בארצות הברית בשנים הבאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"