פילנתרופיה |

תרמתי בבית

סקר חדש חושף את מצב הפילנתרופיה בישראל, ואת הרגלי התרומה של המתעשרים החדשים

.
אודי שישון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
.
אודי שישון

סקר מיוחד שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשיתוף יוזמת יכולים־נותנים והמכון למשפט ופילנתרופיה באוניברסיטת תל אביב, שופך אור על הפילנתרופיה בישראל, תחום שאף כי הוא בעל השפעה רבה על איכות החיים במדינה, לא נאספים בו נתונים מסודרים. הסקר הנרחב, שעליו ענו יותר מ־400 מלכ"רים, מלמד על היקף הפילנתרופיה בישראל בשנים האחרונות.

לפי הסקר, שפורסם בחודש שעבר, כ־16% מהכנסות המלכ"רים הישראליים מקורם בתרומות; כ־35% מההכנסות מגיעים ממכירת שירותים לגופים פרטיים או לגורמים ממשלתיים; והיתר, כמעט מחצית מסך ההכנסות, מגיע מתמיכה ממשלתית, מרשויות מקומיות או ממוסדות לאומיים. מסך כל התרומות ב־2015, רק כשליש מגיע מישראל (5.9 מיליארד שקל), והיתר (11.3 מיליארד שקל) מקורו בתורמים בחו"ל. זוהי תמונת מצב ייחודית לישראל, שבה רוב התרומות למימון שירותים חברתיים מגיעות מחוץ למדינה.

הסקר בחן גם את השינוי בהיקף התרומות בשנים 2015־2009, ומצא כי לאחר משבר הסאבפריים עלה שיעור התרומות של תורמים מחו"ל ב־18.5%, בעוד ששיעור התרומות של הפילנתרופים הישראליים גדל ב־10.3% בלבד.

כ־68% מכלל התרומות בישראל מקורם במשקי בית, בעוד שבארצות הברית שיעור התרומות ממשקי בית הוא 84%. עם זאת, התרומות ממשקי הבית בישראל צמחו בארבע שנים ב־15%, והסתכמו ב־4.4 מיליארד שקל ב־2015. כמעט מחצית מתרומות משקי הבית היו בסכום של עד 2,000 שקל – תרומות שניתנות לרוב במסגרת מבצעי "הקש בדלת" והתרמות באמצעות הטלפון; 24% בטווח שבין 2,000 עד 20 אלף שקל; 8% בסכום שנע בין 20 אלף שקל ל־100 אלף שקל; 22% מתרומות משקי הבית היו גבוהות מ־100 אלף שקל, והן רשמו את הגידול המשמעותי ביותר בשנים האחרונות – 50%.

"המגמה הזאת מלמדת שהישראלים שמצליחים בגדול – כמו אלה שעשו אקזיטים בתחומי ההייטק וההון סיכון – אימצו את הנורמה הקיימת בארצות הברית, ומחזירים לחברה", אומר איש העסקים והיזם החברתי חנוך ברקת, מייסד ויו"ר קרן דואליס הפועלת בשיתוף המכון למשפט ופילנתרופיה. "אלה לא בני משפחת שטראוס עם הון שעובר בירושה כבר כמה עשורים, אלא אנשים צעירים יחסית, עם הון חדש".

יותר ממחצית מהתרומות שמקורן בחברות ישראליות היו בסכום של יותר מ־500 אלף שקל, והיקפן הכולל קטן בשנים 2012־2015 ב־3%, ל־1.64 מיליארד שקל. בנוסף, מתוך 13,525 חברות שדיווחו על תרומות בסך כולל של כ־807 מיליון שקל, 99 בלבד הן חברות ציבוריות. "הופתעתי מהיקף התרומות של החברות הציבוריות, שציפייה מהן היא לאחריות תאגידית מפותחת ושיעסקו בתרומה לחברה – בעיקר בהתחשב בכך שתרומות מוכרות במס", אומר ברקת. מרבית התרומות שבאו מחברות, פרטיות וציבוריות, היו בשווי מוצרים ובשעות עובדים, ולא בכסף ממשי.

ולאן מופנים כספי הפילנתרופיה בישראל? הכספים שמגיעים מחו"ל מיועדים (לפי סדר גודל) לעמותות וארגונים העוסקים בחינוך ומחקר; ארגוני פילנתרופיה והתנדבות; וארגוני רווחה. רוב התרומות שמקורן בישראל מיועדות לארגוני רווחה, ארגוני דת וארגונים העוסקים בחינוך ומחקר.

בסקר מקביל בקרב הציבור, שערכה יוזמת יכולים־נותנים בשיתוף המכון למשפט ופילנתרופיה, ופורסם יחד עם ממצאי הלמ"ס, נמצא כי התרומה עשויה לזכות את הפילנתרופ ביחסי ציבור טובים: 67% מהנשאלים סבורים שדעתם על בעלי ההון בישראל תשתפר אם יידעו שהם עוסקים בפילנתרופיה; כמו כן, 77% מהציבור מאמינים שיש מקום לפילנתרופיה גם כשהמדינה דואגת לכלל צורכי הציבור. "6 מיליארד שקל תרומות בשנה זה מספר גדול מאוד, והעובדה שהמספר צומח בכל שנה גם היא לא מובנת מאליה", אומר ברקת, ומוסיף כי כדי לחזק עוד יותר את המגמה על המדינה לפעול אחרת: "הפילנתרופיה של משקי הבית בישראל משמעותית מאוד ביכולת שלה לחולל שינוי חברתי. בניגוד למה שחלק מהאנשים חושבים, הפילנתרופ לא בא להחליף את הממשלה ולמלא את חובותיה, אלא לקדם אג'נדה חברתית או נושא מסוים שקרוב ללבו. הבעיה היא שמאחר שהתחום הזה עדיין צעיר מאוד בישראל, חסרים המון נתונים ומידע. הדו"ח של הלמ"ס זה צעד ראשון וחשוב, אבל יש צורך משמעותי לקדם את התחום באמצעות מחקר, נתונים ורגולציה ממשלתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא