שאלה טובה |

כמה שפות כדאי ללמוד?

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית דומקה
רונית דומקה

קשה לדעת מה הגבול למספר השפות שאפשר ללמוד. מספרים כי ג'ון בורינג, מושל הונג קונג במאה ה-19, ידע 200 שפות. רובנו לא נתקרב ל–5% מכך, אך ללמוד שפה זה בכל מקרה אימון טוב למוח. חוקרים מקנדה מצאו כי ידיעת שתי שפות דוחה דמנציה בחמש שנים. ידיעה של שלוש שפות דוחה את הדמנציה ב–6.4 שנים. מי שדוברים באופן שוטף ארבע שפות או יותר ייהנו מתשע שנים נוספות של בריאות קוגניטיבית.

M. Freedman, Et al. "Delaying onset of dementia: are two languages enough? Behavioural Neurology". May 2014.

צילום: אנדריי מיסינג

אף פעם לא מוקדם מדי ללמוד שפה חדשה. חוקרים מפרינסטון טוענים כי תינוקות יודעים להבדיל בין מילים בשפות שונות ולהבינן כבר בגיל 20 חודשים. החוקרים הראו לתינוקות שהוריהם דוברי אנגלית וצרפתית תמונות וליוו אותן בהוראות משולבות בשתי השפות. התינוקות הפגינו יכולת עיבוד והבנה של ההוראות במידה לא פחותה מזו של מבוגרים.

K. Byers-Heinlein, E. Morin-Lessard and C. Lew-Williams, "Bilingual infants control their languages as they listen". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 114 (34), Aug. 2017.

אם אתם רוצים לדבר באופן שוטף יותר בשפה הזרה שלמדתם, כדאי שתשתו קצת יין. מחקר שנערך בקרב סטודנטים גרמנים באוניברסיטת מאסטריכט בהולנד מצא כי שתייה של משקה אלכוהולי לא העלתה את הביטחון שלהם בשפה ההולנדית, אך יכולת ניהול השיחה שלהם השתפרה. הדקדוק ואוצר המילים שלהם, לעומת זאת, לא היו טובים יותר משל סטודנטים ששתו מים.

F. Renner, Et al. "Dutch courage? Effects of acute alcohol consumption on self-ratings and observer ratings of foreign language skills". Journal of psychopharmacology, October 2017.

מחקר שנערך באוניברסיטת שיקגו מצא קשר בין ידיעת שפה שנייה לבין היכולת לקבל החלטות פיננסיות טובות יותר. מניסויים בסטודנטים דוברי אנגלית שלמדו ספרדית נמצא כי ידיעת שפה נוספת מלבד שפת האם מפחיתה את הנטייה להימנעות מסיכונים ובכך מאפשרת להם לנצל הזדמנויות השקעה לטווח ארוך.

B. Keysar, S. Hayakawa and S. Gyu An. "The Foreign-Language Effect: Thinking in a Foreign Tongue Reduces Decision Biases". Psychological Science, April 2012.

לחברות כדאי לגייס עובדים שדוברים כמה שפות, ולא רק כדי לייצג אותן בחו"ל. בסקר שערכה חטיבת המודיעין של "אקונומיסט" אמרו שני שלישים מהמנהלים של 572 חברות בינלאומיות כי צוותים בעלי אופי רב–תרבותי מגבירים את החדשנות של הארגון כולו.

"Competing across borders: How cultural and communication barriers affect business". A report from the Economist Intelligence Unit, 2012

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט