שאלה טובה |

כמה שפות כדאי ללמוד?

רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה

קשה לדעת מה הגבול למספר השפות שאפשר ללמוד. מספרים כי ג'ון בורינג, מושל הונג קונג במאה ה-19, ידע 200 שפות. רובנו לא נתקרב ל–5% מכך, אך ללמוד שפה זה בכל מקרה אימון טוב למוח. חוקרים מקנדה מצאו כי ידיעת שתי שפות דוחה דמנציה בחמש שנים. ידיעה של שלוש שפות דוחה את הדמנציה ב–6.4 שנים. מי שדוברים באופן שוטף ארבע שפות או יותר ייהנו מתשע שנים נוספות של בריאות קוגניטיבית.

M. Freedman, Et al. "Delaying onset of dementia: are two languages enough? Behavioural Neurology". May 2014.

צילום: אנדריי מיסינג

אף פעם לא מוקדם מדי ללמוד שפה חדשה. חוקרים מפרינסטון טוענים כי תינוקות יודעים להבדיל בין מילים בשפות שונות ולהבינן כבר בגיל 20 חודשים. החוקרים הראו לתינוקות שהוריהם דוברי אנגלית וצרפתית תמונות וליוו אותן בהוראות משולבות בשתי השפות. התינוקות הפגינו יכולת עיבוד והבנה של ההוראות במידה לא פחותה מזו של מבוגרים.

K. Byers-Heinlein, E. Morin-Lessard and C. Lew-Williams, "Bilingual infants control their languages as they listen". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 114 (34), Aug. 2017.

אם אתם רוצים לדבר באופן שוטף יותר בשפה הזרה שלמדתם, כדאי שתשתו קצת יין. מחקר שנערך בקרב סטודנטים גרמנים באוניברסיטת מאסטריכט בהולנד מצא כי שתייה של משקה אלכוהולי לא העלתה את הביטחון שלהם בשפה ההולנדית, אך יכולת ניהול השיחה שלהם השתפרה. הדקדוק ואוצר המילים שלהם, לעומת זאת, לא היו טובים יותר משל סטודנטים ששתו מים.

F. Renner, Et al. "Dutch courage? Effects of acute alcohol consumption on self-ratings and observer ratings of foreign language skills". Journal of psychopharmacology, October 2017.

מחקר שנערך באוניברסיטת שיקגו מצא קשר בין ידיעת שפה שנייה לבין היכולת לקבל החלטות פיננסיות טובות יותר. מניסויים בסטודנטים דוברי אנגלית שלמדו ספרדית נמצא כי ידיעת שפה נוספת מלבד שפת האם מפחיתה את הנטייה להימנעות מסיכונים ובכך מאפשרת להם לנצל הזדמנויות השקעה לטווח ארוך.

B. Keysar, S. Hayakawa and S. Gyu An. "The Foreign-Language Effect: Thinking in a Foreign Tongue Reduces Decision Biases". Psychological Science, April 2012.

לחברות כדאי לגייס עובדים שדוברים כמה שפות, ולא רק כדי לייצג אותן בחו"ל. בסקר שערכה חטיבת המודיעין של "אקונומיסט" אמרו שני שלישים מהמנהלים של 572 חברות בינלאומיות כי צוותים בעלי אופי רב–תרבותי מגבירים את החדשנות של הארגון כולו.

"Competing across borders: How cultural and communication barriers affect business". A report from the Economist Intelligence Unit, 2012

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?