הצד האפל של מהפכת המכונית החשמלית

החזון השאפתני של אילון מאסק וטסלה לעולם נקי מזיהום של רכבי בנזין עובר דרך מכרות אפלים בקונגו, שם ילדים בני שבע עובדים בפרך כדי לכרות קובלט - המתכת החיונית לסוללות שמניעות את המכוניות החשמליות

קונגו מכרה קובלט 2004
צילום: SCHALK VAN ZUYDAM / ASSOCIATED P
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

התורים הארוכים לרכב החשמלי מודל 3 – הדגם המשפחתי החדש של טסלה – הגיעו בחודש שעבר לשיא של 400 אלף הזמנות. הגורמים לביקושים האדירים שעולים על כושר הייצור של טסלה הם תג מחיר אטרקטיבי של 35 אלף דולר, סקרנות מצד הצרכנים, והרצון שלהם לנהוג במכונית לא מזהמת שאינה זקוקה לדלק. גם השבחים שקצרה טסלה על דגם המנהלים מודל S, שיצא לשוק כבר ב־2013, מסייעים לביקושים.

בעוד שמודל S היקר והמפואר היה בהישג ידיהם של עשירים בלבד, מודל 3 כבר משווק כרכב להמונים, ולכן הוא צפוי להיות הביטוי המובהק ביותר למהפכת הרכב החשמלי שמובילה טסלה. בעוד כמה שנים, כשעל הכבישים ינועו מיליוני מכוניות חשמליות הפועלות על אנרגיה ירוקה, מחירה של מודל 3 גם יהיה נמוך בעשרות אחוזים – הן של דגמי יד שנייה, שיאבדו מערכם כמו כל רכב רגיל, והן של מכוניות חדשות, מאחר שמחירי סוללות הליתיום שבמכוניות החשמליות יירדו.

מהפכת הרכב החשמלי מעלה השנה הילוך. טסלה התחייבה ליעד שאפתני של ייצור חצי מיליון מכוניות מודל 3 עד סוף 2018, וכמיליון מכוניות מתוצרתה יעלו על הכבישים עד סוף העשור. ממשלות בריטניה וצרפת החליטו כי עד 2040 יירדו מהכבישים מכוניות שמונעות בבנזין ודיזל. נורווגיה מתכוונת להגיע ליעד הזה עד 2025, ובסין הממשלה הודיעה כי החל ב־2019, כל יצרנית רכב שמייבאת למדינה יותר מ־30 אלף כלי רכב בשנה, תהיה חייבת לוודא שלפחות 10% מהם יהיו חשמליים או היברידיים. השיעור יעלה מדי שנה.

המהפכה הזאת לא יכולה להתרחש ללא צמיחתה של תעשיית ענק של סוללות ליתיום. מי ששולטת בשוק הזה ללא עוררין היא טסלה, שבשנה שעברה פתחה בנוואדה את מפעל הסוללות המפלצתי שלה בהשקעה של 5 מיליארד דולר. המפעל, שמשתרע על שטח של 130 מגרשי כדורגל, הוא אחד המבנים הגדולים בעולם. בתוך כמה שנים הוא יעסיק עשרת אלפים עובדים ויכפיל את כושר ייצור הסוללות העולמי. את המפעל הקימה טסלה עבור מודל 3, כדי שתוכל לעמוד בקצב ייצור של מיליוני מכוניות בשנה.

צילום: SCHALK VAN ZUYDAM / ASSOCIATED P

בכל מכונית חשמלית של טסלה יש אלפי סוללות ליתיום קטנות, בגודל של סוללת AA. במודל S, למשל, נדרשות יותר מ־7,100 סוללות ליתיום. הסוללות הנטענות אמנם נקראות על שם המתכת הרכה והכסופה, אך יש בהן עוד מתכת נדירה והרבה פחות מוכרת: קובלט (Cobalt). הנתח של קובלט אף גבוה משל ליתיום – בכל סוללת רכב חשמלי יש 11% ליתיום, ו־14% קובלט.

קובלט, מתכת חזקה בצבע לבן־כסוף, משמשת לא רק לייצור סוללות של מכוניות חשמליות, אלא גם לייצור סוללות של סמארטפונים ומחשבים ניידים של החברות הגדולות בעולם, ובכללן אפל וסמסונג. הביקושים לקובלט נסקו בעשור האחרון בעקבות מהפכת הסמארטפונים, והם עתידים לזנק משמעותית עם הגידול החד הצפוי בשוק הרכב החשמלי.

כ־60% מתפוקת הקובלט העולמית מגיעים מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אחת הכלכלות העניות בעולם שסבלה מעשרות שנים של מלחמות ודיכוי תחת שלטון עריצות. המתכת הזאת נכרית שם בזול, אבל גובה מחיר גבוה. תחקיר של ארגון אמנסטי שפורסם בסוף ספטמבר חושף כי במכרות קובלט במדינה מועסקים בתנאים מזעזעים גברים, נשים וילדים – הצעירים שבהם בני שבע. לפי הערכות של יוניצ״ף, כ־40 אלף ילדים מועסקים במכרות בדרום קונגו, שם כורים את הקובלט.

התחקיר, שנערך בשיתוף פעולה עם Afrewatch, ארגון פיקוח מקונגו, גילה כי איש מהעובדים במכרות לא חבש מסכת פנים, שתגן עליו מפני שאיפת אבק המינרל העלול לגרום למחלות ריאה קטלניות. "וושינגטון פוסט" פרסם לאחרונה כי בקונגו מועסקים כ־100 אלף עובדים במכרות הקובלט. בתחקיר העיתון התברר כי העובדים כורים את הקובלט עשרות מטרים מתחת לאדמה, באמצעות כלים ידניים מיושנים, ללא כל אמצעי בטיחות, ובמקרים רבים כשהם ערומים בפלג גופם העליון.

לפי תחקיר אמנסטי, שממצאיו פורסמו גם במגזין "טיים", יותר מ־20% מהקובלט שמיוצא מקונגו מופק במכרות פיראטיים שהתנאים והשכר בהם גרועים אף יותר וכך, הקובלט נמכר לחברות מערביות במחיר נמוך יותר. בתחקיר ציינו כי ״חלק ניכר מאספקת הקובלט העולמית מגיעה מהמכרות האלה. אנחנו אמנם לא יודעים לאן היא מגיעה בסוף, אבל סביר להניח שהיא נכנסת לשרשרת האספקה של החברות ששולטות בשוק הסוללות לרכב״. ומי ששולטת בשוק היא כאמור טסלה.

ספק אם מאסק, שגדל בדרום אפריקה, יודע שילדים בני שבע מסייעים להגשים את חזון הרכב החשמלי שלו. וככל שהזמן יעבור, יותר ילדים ישתתפו במאמץ הזה: מאסק יאיץ פי כמה את כושר ייצור הסוללות של טסלה, חברות מתחרות כמו ג׳נרל מוטורס ישווקו דגמים חשמליים להמונים, וממשלות ברחבי העולם שמקדמות אנרגיה ירוקה יעודדו את רכישתם באמצעות תמריצים וסובסידיות. הזינוק בביקושים לקובלט יביא להגדלת מכרות קיימים ולפתיחתם של חדשים בקונגו. זה אמנם יוכל לספק עבודה למקומיים העניים, אבל זה כולל גם ילדים שיועסקו בתנאים מחפירים.

ייצור הקובלט בקונגו הצליח לחמוק עד כה בין פרצות החוק במדינות המערב. ארצות הברית והאיחוד האירופי אמנם אימצו ב־2010 תקנות פיקוח שמטרתן למנוע יבוא של מתכות ממכרות מסוכנים, אך הקובלט לא נכללה בתקנות, כפי שמצוין בתחקיר אמנסטי. המתכת נותרה מחוץ לטווח הפעולה של הרגולטורים גם לאחר ש־OECD פרסם הנחיות לחברות לגבי יבוא קובלט ומתכות אחרות מאזורים בסיכון גבוה כמו קונגו. לפי ההנחיות, יצרניות כלי רכב חשמליים וסוללות ליתיום צריכות לדעת מיהן ספקיות הרכיבים שלהן, ולפרסם ברבים אם להערכתן ספקיות אלה מפרות תנאי עובדים וזכויות אדם.

באמנסטי מציינים כי מבדיקה שערכו עם החברות הגדולות בשוק הרכב החשמלי, אף חברה לא מסרה כי היא אימצה את ההנחיות והתקנות. נראה שכל עוד אין חוק עם שיניים המאפשרות להטיל סנקציות, החברות בשוק ימשיכו להתעלם מההנחיות והתקנות.

טסלה מודל 3. משווקת כרכב להמונים, מכילה אלפי סוללות ליתיוםצילום: HANDOUT/רויטרס

עם זאת, כמה חברות גדולות החלו לפעול בנושא. אפל, סמסונג, HP, וואווי, סוני וכמה חברות סיניות הקימו בנובמבר 2016 גוף פיקוח בשם Responsible Cobalt Initiative, שנועד להקל על החברות בתעשייה לעמוד בתקני OECD ולצמצם את תעסוקת הילדים במכרות הקובלט. הגוף פועל בשיתוף פעולה עם ממשלת קונגו, שתוכל ליהנות מגידול בהכנסות ממסים אם הענף יעסיק רק מבוגרים במכרות מורשים.

אפל, שבעשור האחרון הזדקקה לכמויות גדולות במיוחד של קובלט עבור מאות מיליוני האייפונים שלה, הודיעה בשנה שעברה כי היא הסירה משרשרת האספקה שלה 22 ספקים של קובלט. "נמשיך להסיר ספקים שלא מוכנים לעמוד בתקנות המחמירות שלנו", ציינה החברה בהודעה. "בכל שנה נעמיק את ההשפעה שלנו באמצעות שרשרת האספקה, כשנקדם אימוץ של תקנות סביבתיות וחברתיות גבוהות יותר".

טסלה עוד לא שם. אבל היא, יותר מכל חברה אחרת, צריכה לפעול בדחיפות ובקשיחות בפיקוח על קובלט, משום שברכב חשמלי אחד של טסלה יש עד כ־10 ק"ג קובלט. במארס הצהיר ראש חטיבת הסוללות של החברה, קורט קלטי, כי טסלה "מתייחסת לעניין ברצינות, ואנחנו צריכים לקחת אותו עוד יותר ברצינות" והודיע כי החברה תשלח לקונגו נציג מטעמה. חצי שנה חלפה והיא טרם עשתה זאת.

נדמה שאין אדם מתאים ממאסק לחולל שינוי רדיקלי. החזון שלו לעולם טוב יותר חייב לעבור דרך מכרות הקובלט של קונגו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: