המפץ הגדול |

האיש שהזיז את המחשב

אדם אוסבורן המציא את המחשב הנייד, התעשר, והפסיד את הכל למתחרים

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ביל גייטס וסטיב ג'ובס הם שמות המוכרים בכל בית, אבל מה אומר לכם השם אדם אוסבורן? אוסבורן היה זה שהביא לעולם את הלפטופ הראשון, ובכל זאת איש אינו זוכר את שמו. ד"ר שרון אריאלי, מומחית להתנהגות ארגונית וחוקרת יצירתיות במחלקה לניהול וכלכלה באוניברסיטה הפתוחה, מספרת שהיזם הלא שגרתי הזה נולד בתאילנד לזוג הורים בריטיים, ובילה את ילדותו בעיקר בהודו. את השכלה האקדמית רכש באנגליה, ובאוניברסיטת דלאוור האמריקאית שם השלים את התואר השלישי שלו. התחנה הראשונה בדרכו המקצועית היתה בחברת הדלק של, שבה עבד כמהנדס כימיה, אך בתחילת שנות ה־70 החליט להתפתח לכיוונים של כתיבה וטכנולוגיה. ב־1975 הוא הקים הוצאת ספרים פורצת דרך שנקראה על שמו, אוסבורן אנד אסושיאייטס, והתמקדה בהוצאת ספרי הדרכה ידידותיים למשתמש בנושא טכנולוגיה ומחשבים. בתוך זמן קצר היו להוצאה כ־40 כותרים, אחד מהם היה פרי עטו של אוסבורן ובו הוא טען שבעתיד כל המכשירים יקטנו ויילכו.

ב־1976 התחיל אוסבורן לכתוב גם במגזין טכנולוגי, והרחיב את ההיכרות שלו עם השוק וצרכיו. ארבע שנים לאחר הקמת ההוצאה לאור הוא עשה אקזיט ומכר אותה להוצאה גדולה אחרת, McGraw-Hill, תמורת 100 אלף דולר. הוא גייס עוד 40 אלף דולר מסביבתו הקרובה וסימן את המטרה שתכניס אותו להיסטוריה: לפתח מחשב נייד שאפשר לקחת לכל מקום.

"אוסבורן עשה את מה שאיש לא עשה לפניו, הוא החליט להוציא לשוק מחשב שנישא כמזוודה, שמותאם לגודל של כיסא במטוס", מספרת אריאלי, "ב־1980 הוא הקים עוד חברה על שמו, אוסבורן קומפיוטר קומפני, ושנה לאחר מכן הוא הציג בתערוכה את המוצר שפיתח – המחשב הנייד הראשון שנקרא 'אוסבורן 1'".

ההצלחה היתה מיידית, למרות שאוסבורן 1 לא היה קליל לנשיאה וגם לא היה זול. הוא שקל 11 ק"ג ומחירו היה כ־4,000 דולר בערכים של היום. ב־12 החודשים הראשונים לצאתו לשוק, מכירות החברה הגיעו לכ־5.8 מיליון דולר. הן המשיכו לטפס, ובשנת 1982 נמכרו כ־10,000 יחידות בחודש בשווי של 68.8 מיליון דולר. חברת המחשבים אוסבורן העסיקה כ־3,000 עובדים.

"הצלחת המוצר נבעה מהבנת הפסיכולוגיה של הצרכן. אוסבורן הבין שאנשים רוצים מחשב קטן ונייד שמגיע עם הרבה תוכנות. מי שקנה מחשב באותה עת נדרש לקבל לא מעט החלטות בבחירת התוכנות הבסיסיות, בעוד שבאוסבורן אפשר היה פשוט לפתוח את המחשב ולהשתמש בו, כמו באייפד של היום. בנוסף, חבילת התוכנות שלו היתה מרשימה ושווה עוד 1,500 דולר במונחים של היום. אוסבורן ידע לעשות עסקות עם חברות שהכיר, כמו למשל מיקרוסופט. חלקן קיבלו אחוזים בחברה תמורת התוכנות שאיתן הגיע אוסבורן 1".

ד"ר שרון אריאלי: "התחרות העזה גרמה לאוסבורן לעשות את הטעות שעלתה לו בחיי החברה - הוא הכריז על מודל חדש של מחשב נייד למנהלים. במו ידיו הוא יצר את 'אפקט אוסבורן' - חברה שיוצאת עם בשורה לפני שיש לה מוצר, ויוצרת קניבליזציה"

אלא שגם החסרונות בלטו לעין. כדי לצאת כמה שיותר מהר לשוק בחר אוסבורן מסך קיים בן חמישה אינץ' בלבד. "הוא לא רצה לחכות, ולכן אמר 'נשתמש במה שיש'", אומרת אריאלי. בנוסף גם לא היתה למחשב הנייד הראשון סוללה, טכנולוגיה שהגיעה מאוחר יותר. ואולם החיסרון הגדול ביותר היה העובדה שהוא לא התממשק עם מחשבים אחרים. ניתן היה לעבוד עליו, אבל כיחידה נפרדת.

כל זה לא עצר את ההתנפלות. אוסבורן 1 המריא לשחקים, ועורר את תיאבון המתחרים. ב־1982 יצא לשוק המתחרה – || kaypro – שהיה כבד יותר, אבל בעל מסך 9 אינץ'. בשל התכונות הדומות הוא נקרא תואם אוסבורן. באותה שנה הוצגו לא פחות מ־12 דגמים שונים של מחשבים ניידים, אחד מהם היה של חברת קומפק, שהיה תואם יבמ. דגם בולט נוסף שהיה זול יותר ופופולרי היה Radio Shack Model 100, שעבד כ־20 שעות באמצעות ארבע סוללות. הוא לא היה חזק כמו אוסבורן 1, אבל אפשר היה לעבוד איתו בכל מקום.

"התחרות העזה גרמה לאוסבורן לעשות את הטעות שעלתה לו בחיי החברה – ב־1982 הוא הכריז על מודל חדש של מחשב נייד למנהלים, המסך יהיה גדול יותר, 7 אינץ', יהיו לו שני כונני דיסקטים, והמחיר יהיה כפול. במו ידיו יצר היזם את 'אפקט אוסבורן' – חברה שיוצאת עם בשורה לפני שיש לה מוצר, ויוצרת קניבליזציה. ואכן, צרכנים הפסיקו לקנות את אוסבורן 1 וחיכו לדור הבא. וכך הוא יצר לעצמו גם תחרות פנימית".

אם אוסבורן היה יוצא מהר עם הדור החדש, אולי הוא היה מצליח להציל את עצמו, אלא שהוא התמהמה, ובמקביל החברה החלה להיקלע למצוקה בתזרים המזומנים. במארס 1983 אוסבורן השיק את גרסת האקזקיוטיב. שנתיים אחרי הולדתו של המחשב הנייד הראשון, החברה של אוסבורן פשטה את הרגל ונעלמה. "כיום, כששואלים מי יצא לשוק עם המחשב הנייד הראשון – אף אחד לא זוכר את אוסבורן". היזם חזר לכתיבה וגולל את סיפור עלייתו ונפילתו בספר שיצא זמן קצר לאחר פשיטת הרגל.

"זה סיפור של ריצה קדימה והתפכחות", אומרת אריאלי, "אוסבורן אמר: אני אנצח את כל המתחרים כי אני אצא קודם. יכול להיות שזה היה קורה לו היתה לו ההנהלה הנכונה שהיתה מסוגלת לנווט את רצונותיו של היזם הנלהב. בשורה התחתונה לחברה היה אבטיפוס, אבל הם היו רחוקים ממוצר מושלם".

אריאלי סבורה כי ייתכן שאוסבורן נידון לכישלון כמו יזמים ראשונים רבים. "עם זאת הדרך שהוא עבר אפשרה לו לעשות היסטוריה", היא אומרת. "הדרך הזו כללה מהירות, זיהוי מגמות, יציאה ראשונה לשוק וניצול הראשוניות. מולו עמדה יבמ ששינתה את פני השוק עם ה־PC שהשיקה והציב דרישת שוק חדשה למחשבים – להיות תואמי יבמ. מאחר שהלפטופ היה מוצר צריכה קל לחיקוי, ייתכן שלא היה לו סיכוי מלכתחילה. ההחלטה ליצור קניבליזציה – בוודאי לא סייעה. אוסבורן הוא סיפור מעט טרגי, של יזם שהצליח לייצר רעידת אדמה, אבל לא באמת הצליח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?