500 האנשים העשירים בישראל |

פיינל פנטסי: הכירו את מכונת הכסף הטובה ביותר בישראל

שווי מניותיהם של שלושת השותפים בחברת פיינל מהרצליה פיתוח - ניר קלקשטיין, אביו אריה קלקשטיין ונעם שטרן־פרי - נאמד כבר בכ־1.8 מיליארד דולר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם שטרן–פרי
נעם שטרן–פריצילום: אביב חופי
ערן אזרן
ערן אזרן

ניר קלקשטיין, אריה קלקשטיין, נעם שטרן–פרי
שווי כולל ב–2017: 1.8 מיליארד דולר

חברת פיינל מהרצליה פיתוח היא כנראה "מכונת הכסף" הטובה ביותר שקיימת כיום בישראל. פיינל, כמו עשרות חברות נוספות קטנות יותר הפועלות בארץ, מתמחה בתחום המסחר האלגוריתמי (אלגו־טריידינג), המבוסס על רובוטי מסחר שמבצעים פעולות אוטומטיות בשוק ההון.

תכנות הרובוטים נעשה כך שיוכלו לזהות חוקיות בתנועתם של מחירי ניירות הערך בשוק או במחירם של מוצרים פיננסים שונים, ולנצל "עיוותים", בדרך כלל זמניים, כדי להשיא רווחים מהירים. הפעולות נעשות באמצעות מסחר בתדירות גבוהה (HFT), שיטה שאמורה להניב רווחים גבוהים יותר ככל שהתנודתיות בשוק גוברת.

פיינל הוקמה על ידי שלושה יזמים: ניר קלקשטיין, ממציא הנוסחה המקורית של פיינל, אביו אריה קלקשטיין ונעם שטרן־פרי. ניר קלקשטיין ושטרן־פרי הם בוגרי הפקולטה להנדסת חשמל בטכניון ושימשו קצינים ביחידות טכנולוגיות בצה"ל. שווי מניותיהם של שלושת השותפים (50% מהון המניות של החברה) נאמד בכ־1.8 מיליארד דולר.

החברה שמתמקדת בשווקי אמריקה, אירופה ואסיה ולא בישראל, ושומרת באדיקות על סודיות שיטת המסחר שפיתחה, מעסיקה יותר מ־100 עובדים ונחשבת אחת מחברות המסחר הגדולות בעולם. עם רווח ממוצע של 300 מיליון דולר בשנה ניתן לגזור לה שווי של כ־3־3.5 מיליארד דולר (לפי מכפיל של 10־12 על הרווח הנקי), ואולי גם גבוה מכך.

שווי כזה הופך כמה מבעלי המניות שלה למיליארדרים של ממש, לפחות על הנייר. זה עוד לפני שמוסיפים לחישוב את הדיווידנדים שפיינל חילקה בעבר. בעבר פורסם כי פיינל דחתה הצעה לרכישתה תמורת כ־4 מיליארד דולר מצד גוף בינלאומי גדול מתחום האלגו־טריידינג. העסקה לא יצאה לפועל, והחברה ממשיכה לפעול באופן עצמאי ולייצר רווחים עצומים.

איך זה עובד?

אף שהיא מתמקדת בשוקי ההון, פיינל לא נראית כמו בית השקעות. למעשה, מדובר בחברת היי-טק לכל דבר: רוב עובדיה הם בעלי רקע טכני, ורובם עובדים במחלקת המחקר והפיתוח. עם זאת, פיינל שונה מרוב חברות ההיי-טק: אין לה לקוחות, אין לה ספקים - והיא אינה מייצרת דבר. בעזרת נוסחאות ותוכנות מחשב שפיתחה, ועל בסיס הון של החברה בלבד, סוחרת פיינל בבורסות המניות והנגזרים בעולם בתדירות גבוהה מאוד - אלפי עסקות בשעה - במטרה למצוא הפרשי מחיר קטנים בשווקים ולנצל אותם לשם עשיית רווחים.

באתר האינטרנט שלה, פיינל מספרת על הדרך להקמתה: "בסוף שנות ה-90' החל להתפתח המסחר האלקטרוני. התקופה הזו סימנה את לידתו של עידן חדש, שבו טכנולוגיית המידע שינתה את כללי המשחק ויצרה הזדמנויות עסקיות חדשות. המייסדים של פיינל הבינו שהמדע והטכנולוגיה עשויים לייצר הזדמנויות חדשות ולתת יתרון תחרותי בשווקים הפיננסיים.

"בשנת 2001 מייסדי פיינל פיתחו את האלגוריתמים הראשונים, שיושמו בהצלחה בשוקי ההון. בהמשך השנה, גויסו חברי הצוות הראשונים שפיתחו את פלטפורמת המסחר. במהלך השנים גדלה פיינל ועברה למשרדיה בהרצליה. אנו ממשיכים בפיתוח הטכנולוגיה הייחודית שלנו באמצעות מחקר, מחויבות בלתי מתפשרת לחדשנות ועובדים מומחים, במטרה לנצל הזדמנויות חדשות בשווקים הפיננסיים הדינמיים".

"אלגוטריידינג" הוא שם כללי למסחר המתבצע אוטומטית באמצעות תוכנות מחשב. תוכנות המסחר מבוססות על נוסחאות מתמטיות קבועות מראש (אלגוריתמים). התוכנות קובעות מתי לשגר פקודות קנייה ומכירה, מהו המחיר ומהי הכמות שאותה יש לקנות או למכור. האלגוריתמים האלה מפותחים על ידי סוחרים שמנסים לזהות תבניות קבועות של תנודות במחירי הנכסים. לאחר שנכתב האלגוריתם, המחשבים עובדים באופן עצמאי.

נהוג לחלק את המסחר האלקטרוני לשלושה סוגים: הסוג הראשון הוא כזה שמחליף עושי שוק לצורך עמידה במחויבויות לנזילות. הסוג השני הוא משקיעים שרוצים לבצע מהלך גדול לשינוי פוזיציה באופן אוטומטי. הסוג השלישי הוא חברות שמבצעות מסחר בתדירות גבוהה (High Frequency Trading, או HFT) במטרה לנצל הזדמנויות ולייצר רווחים – דוגמת פיינל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו