500 האנשים העשירים בישראל |

האם החיים הנוחים של האיש ששווה חצי מיליארד דולר עומדים להשתנות?

שאול אלוביץ' מחזיק בבזק באמצעות פירמידה רב־שכבתית דרך בי־קום, וקשה מאוד לחשוף מידע על היקף הונו ועסקיו הפרטיים

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

שאול ויוסי אלוביץ'
שווי בורסאי:
280 מיליון דולר
שווי כולל ב–2017: 510 מיליון דולר
שווי כולל ב–2016: 555 מיליון דולר

(נכתב לפני שנודע דבר חקירתו של אלוביץ')

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

את הונו של שאול אלוביץ' קשה לאמוד. האחזקה הציבורית הגדולה שלו היא בזק, שבה הוא מחזיק באמצעות פירמידה רב־שכבתית דרך בי־קום, המחזיקה ב-30% ממניות בזק, ואינטרנט זהב, המחזיקה ב-64% מבי־קום. במעלה הפירמידה, יורוקום, שהיא חברה פרטית, מחזיקה ב-60% מאינטרנט זהב. אלוביץ' מחזיק בפועל רק ב-10% מבזק, אולם מבנה הפירמידה מאפשר לו לשלוט בדירקטוריון החברה. שווי אחזקתו של אלוביץ' בבזק הוא כ-1.75 מיליארד שקל.

לאלוביץ' אחזקה נוספת ששווייה כ-377 מיליון שקל בחברת חלל תקשורת הציבורית. חלל ספגה מכה קשה כשהלוויין עמוס 6 התפוצץ בספטמבר 2016, אך בפברואר השנה החברה שיגרה בהצלחה את עמוס 7. עוד מחזיקה יורוקום בחברת האנרגיה אנלייט (כ-140 מיליון שקל). שאר עסקיו של אלוביץ' פרטיים, והם כוללים נדל"ן בישראל וברומניה וזיכיון בישראל למותגי פנסוניק, נוקיה ואחרים.

ב-2010-2015 חילקה בזק 16.3 מיליארד שקל בדיווידנדים. החברה היא מונופול מוכרז בטלפון ואינטרנט, כמו גם מהנהלה חזקה. בשנתיים האחרונות נהנית בזק מרגולציה מקלה בעידן בנימין נתניהו כשר התקשורת ושלמה פילבר כמנכ"ל משרד התקשורת – נושא שנבדק בימים אלה על ידי מבקר המדינה.

על עסקיו הפרטיים של אלוביץ' אין מידע רב. ב-2013 טדי שגיא הזרים 125 מיליון שקל שבאמצעותם הוא רכש מאינטרנט זהב מניות של בי־קום, וכך חילץ את אלוביץ' מהקושי להחזיר חובות. האם אלוביץ' ינסה למכור את בזק או יוריש אותה לילדיו? מוקדם לקבוע.

חקירה פלילית

היום פירסמנו כי אלוביץ' ובכירים נוספים בבזק נחקרים במשרדי רשות ניירות ערך בתל אביב. ההערכות הן כי חלק מהנחקרים יובאו היום לבית המשפט, לדיון במעצרם. אין מדובר בתיק מינהלי כי אם בחקירה פלילית.

בהודעה רשמית קצרה מהרשות נמסר: "רשות ניירות ערך פתחה הבוקר בחקירה גלויה בעניינה של בזק, החברה הישראלית לתקשורת. חקירה זו עוסקת בחשדות לביצוע עבירות על פי חוק העונשין הנוגעים לעסקות הקשורות לבעל השליטה".

בזק הודיעה כי "החל משעות הבוקר נערכים חיפושי במשרדי החברה במסגרת חקירה של הרשות לניירות ערך. כפי שנמסחר לחברה על ידי הרשות חקירה זו עוסקת בחשדות לביצוע עבירות על פי חוק ניירות ערך וחוק העונשיו הנוגעות לעסקות הקשורות לבעל השליטה. נכון למועד דיווח זה אין בידי החברה כל מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה".

בזק ביצעה באחרונה עסקת בעלי עניין גדולה של רכישת yes מאלוביץ', ו-yes עצמהרוכשת מקטעי חלל (תקשורת לוויינית) מחלל תקשורת, שגם היא בבעלות אלוביץ'. yes אף רוכשת ממירים מאלוביץ'. בזק רוכשת ראוטרים (נתבים) של חברת Vtechh ביבוא של יורוקום, חברה נוספת של שאול אלוביץ'.

נושא עסקות בעלי העניין נדון באחרונה בהרחבה בבזק, עקב אישור העסקה ב-yes לרכישת מקטעי חלל מחלל תקשורת בעסקה ארוכת טווח ל-10 שנים ובעלות של 263 מיליון דולר. בחוות הדעת שהועברה למוסדיים קודם אישור עסקת בעלי העניין כתבה החברה היועצת אנטרופי: "אנו מתרשמים כי מעמדה של yes כלקוח מהותי של חלל לא נוצל באופן מיטבי במסגרת קביעת תנאי ההתקשרות והתיקונים לתנאי ההתקשרות. לא בוצע תהליך מסחרי אמיתי לבחינת חלופות ועלוית שוק נוכחיות".

אנטרופי סברה כי העסקה בעייתית משום שהיא מבטלת אופציה להפחתת מקטעים, וכי יתכן כי התלות בלוויין דווקא תקטן בעשור הקרוב, לאור היכולת להעביר שידורים על בסיס רשת האינטרנט. העסקה עם yes טובה כמובן לתזרים המזומנים החזוי (ולכן לשווי) של חלל תקשורת - חברה אותה מנסה למכור אלוביץ'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה