500 האנשים העשירים בישראל |

אף פעם לא משעמם

הבכור בורח מתקשורת ומשקיע בנדל"ן, הצעיר חובב סיכונים והאחיינית נהפכה למיליארדרית בזכות השקעות נבונות. משפחת עופר בעידן שאחרי סמי ויולי

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

אייל עופר
שווי בורסאי: 480 מיליון דולר (בישראל)
שווי כולל ב–2017: 3.8 מיליארד דולר
שווי כולל ב–2016: 3 מיליארד דולר

עידן עופר
שווי בורסאי: 1.35 מיליארד דולר
שווי כולל ב–2017: 2.1 מיליארד דולר
שווי כולל ב–2016: 2 מיליארד דולר

ליאורה עופר
שווי בורסאי: 985 מיליון דולר
שווי כולל ב–2017: 1.2 מיליארד דולר
שווי כולל ב–2016: 900 מיליון דולר

כשנתיים לאחר מותו של סמי עופר, שנחשב לאיש העשיר בישראל, הושלמה בשקט חלוקת נכסיו בין שני בניו – אייל (67) ועידן (62) ב־2013. השקט הזה בלט על רקע הכותרות על מריבות ודרמות גדולות שאפיינו את המאבקים על ירושת אחיו, יולי עופר, שניהלו ילדיו, ליאורה ודורון.

במקרה של עידן ואייל עופר החלוקה התבצעה כך: אייל קיבל את אחזקותיו של אביו בבנק מזרחי טפחות, בחברת הנדל"ן מליסרון, בנדל"ן פרטי ברחבי העולם, בחברת שיט התענוגות רויאל קריביאן קרוז ועוד. עידן קיבל את השליטה בחברה לישראל – אז אחת מחברות האחזקה הגדולות בישראל, עם אחזקות בחברות כמו כיל, בז"ן, צים, חברת השבבים טאואר, מיזמי רכב בינלאומיים כמו בטר פלייס וקורוס, חברת האנרגיה איי.סי.פאואר, פרימוס וגרין אנרג'י.

צילום: איור: תמר קוקי אריאל

באותה העת בוצעה חלוקת הנכסים באופן שוויוני למדי, כשכל אחד מהאחים קיבל נכסים בשווי של יותר מ־6 מיליארד דולר. אלא שבחלוף כארבע שנים התמונה השתנתה לגמרי. אף שהיו אלה שנים טובות בשוקי ההון, שווי אחזקותיו של אייל עופר עלה בעוד כמה מיליארדי דולרים לפי הערכות, בעוד שהאחזקות של עידן עופר, שעבר בינתיים להתגורר בלונדון, הצטמקו ביותר מ־50%.

ביש מזל, בחירה במנהלים יקרים כמו ניר גלעד ואחרים שלא הביאו להשבחת ערך החברות, קבלת החלטות יומרניות כמו השקעות של מיליארדי דולרים בבטר פלייס שפשטה רגל, במיזם הרכב הסיני קורוס (שעדיין לא התרומם), ומשבר בענף הספנות – תרמו לצניחה של עשרות אחוזים בשוויה של החברה לישראל. אולם את ירידת הערך הגדולה ביותר הסבה יצרנית האשלג כיל, שסובלת מהתפרקות קרטל האשלג העולמי ומירידה בשוק הסחורות החקלאיות.

צילום: עודד הירש

בתחילת 2015 השלימה החברה לישראל מהלך של פיצול לשתי חברות אחיות, כך שבמסגרת הפיצול נשארו בחברה לישראל אחזקות בכיל ובבז"ן וכן החובות של החברה לישראל לבנקים ולבעלי האג"ח; יתר האחזקות הועברו לידי קנון.

בכך קיוו עידן עופר ומנהלי הקבוצה כי יצטמצם הפער בין השווי שלפיו נסחרת החברה לישראל לבין השווי הכלכלי האמיתי של אחזקותיה. בינתיים זה לא קרה, שכן בעת הפיצול שווי השוק של החברה לישראל היה כ־15.3 מיליארד שקל, בעוד שכיום שווי השוק המצרפי של החברה לישראל וקנון הוא כ־7.4 מיליארד שקל – ירידה של יותר מ־50%. גם הנכסים היותר טובים שבפורטפוליו של עידן עופר, כמו חברת האנרגיה איי. סי. פאואר, לא מציפים לקנון ערך בינתיים. בפברואר נכשל הניסיון של קנון להנפיק כ־24% מאיי. סי. פאואר בניו יורק לפי שווי של עד כ־1.2 מיליארד דולר.

השקעה כושלת נוספת של עידן עופר היתה במתקני קידוח נפט במים עמוקים של חברת פאסיפיק דרילינג, שנרשמה בסוף 2011 למסחר בבורסת ניו יורק לפי שווי של כ־1.2 מיליארד דולר. מאז, על רקע נפילת מחירי הנפט, שווי השוק שלה קרס לכ־45 מיליון דולר והיא נזקקה להסדר חוב מול נושיה.

בניגוד לעידן עופר חובב הסיכונים, אחיו אייל, שמחלק את זמנו בין לונדון, ניו יורק ומקומות נוספים בעולם, התמקד בעסקי נדל"ן. האימפריה שלו כוללת יותר מ־50 נכסים, בהם אחזקה במלון טראבלודג' בלונדון ובמגדל הבנוי מאבן גיר בסנטרל פארק ווסט במנהטן, שבו מתגוררים מנכ"ל גולדמן סאקס, לויד בלנקפיין וכוכב הרוק סטינג. לכל אחד מהם דירה שמחירה 88 מיליון דולר. אייל עופר מתרחק מאור הזרקורים ומכין את ארבעת ילדיו ליום שבו הם יקבלו את העסקים לידיהם.

אצל בני הדודים, ההחלטה של בית המשפט לענייני המשפחה לאשרר את צוואתו האחרונה של יולי עופר ב־2013, הפכה את הבת ליאורה לאחת הנשים המשפיעות והחזקות במשק, לאחר שירשה את מלוא אחזקותיו של אביה בחברת אחים עופר השקעות (כ־36%). מלבד האחזקה בנדל"ן ובמלונות פרטיים בשווי נטו של מאות מיליוני דולרים, אחים עופר השקעות מחזיקה בשני נכסים ששוויים עלה בשנים האחרונות במאות אחוזים – חברת הנדל"ן מליסרון ובנק מזרחי טפחות.

עידן עופר. צניחה של יותר מ-50% בשווי השוק המצרפי של החברה לישראל וקנוןצילום: בלומברג

מאז השלימה לפני יותר מחמש שנים את רכישת השליטה בחברת בריטיש ישראל, נהפכה מליסרון לענקית קניונים ומשרדים בסדר גודל דומה לזה של קבוצת עזריאלי. לאחר שניצלה את הריביות הנמוכות בשווקים כדי למחזר את חובותיה הגבוהים בהיקף של מיליארדי שקלים, ובאמצעות השבחה של נכסים, נסק שוויה של מליסרון לכ־8.6 מיליארד שקל.שווי ההחזקה של אחים עופר השקעות (שמוחזקת גם על ידי דורון עופר ואייל עופר) קפץ לכ־5.3 מיליארד שקל. מדי שנה חילקה מליסרון לבעלי מניותיה דיווידנדים ביותר מ־120 מיליון שקל, כלומר יותר מ־500 מיליון שקל בחמש שנים.

גם ההשקעה במזרחי טפחות, שבו שותפה אחים עופר השקעות עם משפחת ורטהיים, הסבה נחת. הגאות המתמשכת בשוק המשכנתאות, שבו מזרחי הוא השחקן המוביל, וכן צעדי ההתייעלות שביצע, הפכו אותו ליעיל ורווחי. לאחרונה הודיע מזרחי כי בעקבות תוצאותיו לרבעון הראשון של 2017 הוא יחלק לבעלי מניותיו דיווידנד של 96.3 מיליון שקל המהווה 30% מהרווח הנקי של הבנק. מכפיל ההון הנוכחי מגלם למזרחי טפחות שווי שוק של כ־14.68 מיליארד שקל, ולאחים עופר השקעות – שווי אחזקה של כ־3.2 מיליארד שקל. אם מחברים את כל ההשקעות הללו, שווי האחזקות של אחים עופר השקעות (לא כולל פרמיית שליטה) מוערך ב־10 מיליארד שקל. כנגזר מכך שווי האחזקות של ליאורה עופר המשמשת כיו"רית דירקטוריון מליסרון וכדירקטורית במזרחי טפחות, הוא כ־5 מיליארד שקל, נכון לסוף מאי.

בגלל מגבלות החוק לצמצום הריכוזיות במשק, תצטרך בשנים הקרובות חברת אחים עופר השקעות להחליט על אילו נכסים לוותר. על פי הערכות, אם לא תהיה לה ברירה היא תבחר להיפרד ממניות מזרחי טפחות ותמשיך להחזיק במליסרון.

ליאורה עופר, בעלת השליטה במליסרוןצילום: בריטיש ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית