קריירה |

שולחן ההנהלה החדש

כדי לשרוד את השינויים הדיגיטליים, חברות רבות מקימות תפקידים יש מאין

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

עד לפני שנים לא רבות, הפונקציות המרכזיות בהנהלות של חברות גדולות היו קבועות ואחידות למדי. בראש שולחן ההנהלה של חברה כזו אפשר היה למצוא, כמובן, את המנכ"ל, ולצדו את סמנכ"ל השיווק, סמנכ"ל הכלכלה וסמנכ"ל כוח האדם. לעתים, תלוי באופי החברה, היה שם גם סמנכ"ל הנדסה, וחברות רבות כללו במעגל מקבלי ההחלטות גם יועץ משפטי ואת מנהלי החטיבות הפרטית והעסקית. אלא שהזמנים משתנים. ההתקדמות הטכנולוגית, ולא פחות מכך, שינויים חברתיים כמו כניסתם של המילניאלז (ילידי שנות ה־80 וה־90) למעגל העבודה, משנים את ההרכב האנושי של ההנהלות ויוצרים תפקידים חדשים שנועדו לתת מענה לאתגרים העכשוויים. איך נראית הנהלה של חברה מודרנית ואילו בעלי תפקידים ניתן למצוא כיום או בעתיד הקרוב בתאגידים? הנה כמה מהדמויות שהצטרפו לשולחן.

1. סמנכ"ל שקיפות

Chief Transparency Officer

בישראל, כל גוף ציבורי (משרדי ממשלה, רשויות, בתי חולים וחברות ממשלתיות), חייב על פי חוק למנות ממונה על חופש המידע. אדם זה לא חייב להיות חבר הנהלה, וכמעט תמיד מתמנה לתפקיד בכיר במחלקה המשפטית או בדוברות, העוסק בנושא זה בנוסף לתפקידו הרגיל. מול זאת, יש כמה גופים בעולם שמינו כבר סמנכ"ל שקיפות, ביניהם משרד המסחר של ממשלת ארצות הברית, מוסדות רפואיים וכן חברות בתחום הפיננסים. תפקיד הסמנכ"ל הזה הוא להגביר את השקיפות של הארגון, הן פנימית, במסגרת הליכי הבקרה של החברה, והן חיצונית, מול בעלי המניות, התקשורת, הלקוחות והציבור הרחב.

2. סמנכ"ל פרטיות

Data Protection Officer

במאי 2018 יכנסו לתוקפן בכל רחבי האיחוד האירופי תקנות מחמירות הנוגעות לשמירה על פרטיות (General Data Protection Regulation). תקנות אלה מחייבות לא רק את כל החברות האירופיות אלא גם את אלו שמוכרות מוצרים ושירותים ביבשת – לרבות חברות ישראליות. בין היתר קובעות התקנות חובת מינוי ניצב פרטיות, או סמנכ"ל פרטיות שאחראי למידע הרגיש שהחברה מחזיקה על הלקוחות שלה, כמו רשומות רפואיות או נתונים פיננסיים. בין החברות שכבר מינו סמנכ"לים כאלה: העיתון הבריטי "גארדיאן" ומיזם האשראי סקוור.

3. סמנכ"ל מידע

Chief Data Officer

חברות מודרניות יושבות על הררי מידע ממקורות מגוונים – ממערכות קשרי הלקוחות, מאנשי השטח, מחיישנים בפס הייצור, וכן מידע שנצבר במערכות המחשוב השונות. בשנים האחרונות, חברות רבות מנתחות את המידע שברשותן במטרה להפיק ממנו תובנות שישרתו את מטרותיהן העסקיות: בהיבט השיווקי (באיזה קהל אנחנו חלשים?); בהיבט הפרסומי (האם הקמפיין מגשים את יעדיו?); בהיבט התפעולי (איפה יש ירידה בתפוקות?) וכן הלאה. סמנכ"ל המידע בארגון הוא זה שמופקד על עיבוד המידע וניתוחו באמצעות תוכנות לניתוח כמות גדולה של נתונים ("ביג־דאטה"), ועל הפקת דו"חות על בסיס המידע הזה עבור שאר חברי ההנהלה והמנכ"ל. עם החברות שמעסיקות סמנכ"ל מידע נמנות יאהו, ברקליס ומדינת קליפורניה.

4. סמנכ"ל גיוון

Chief Diversity Officer

סמנכ"ל זה אחראי על הגיוון האתני והמגדרי של עובדי החברה ועל הכלה של אוכלוסיות שונות בקרב מועסקיה. הנוהג של מינוי אחראי גיוון החל במוסדות האקדמיים בארצות הברית, ועל פי העיתונאי ביל פיקצ'ר, כ־20% מחברות פורצ'ן 500 בארצות הברית מעסיקות בעל תפקיד כזה.

5. סמנכ"ל נרטיבים

Storyteller

באמצע הדרך בין המנכ"ל לדובר, נמצא האדם שממונה על ניסוח ה"סיפור" של החברה או של מוצר מסוים. תפקיד זה הוא תוצר של עידן הפרסום המשולב בתוכן (Native Advertising), שבו תוכן מקורי הוא בעל ערך פרסומי רב יותר מססמאות הפרסום והמודעות המסורתיות. על פי רוב, האנשים שמאיישים תפקיד זה הם עיתונאים לשעבר או אפילו סופרים, כמו למשל מוחסין חמיד שמונה לתפקיד בחברת המיתוג הבריטית וולף אולינס. עוד חברות שמעסיקות סמנכ"לי נרטיבים הן נייקי, סאפ ואטסי.

6. סמנכ"ל חדשנות

chief innovation officer

בעולם הבינו כבר שהאינטרנט משנה מודלים עסקיים בקצב שקשה לחזות ולהיערך אליו. יש בזה סיכון עסקי, אך לעתים גם הזדמנויות. לכן, בחלק מהחברות (בזק הישראלית למשל), מינו סמנכ"ל חדשנות. לעתים התפקיד הוא כובע נוסף לסמנכ"ל השיווק. סמנכ"ל החדשנות יכול ללוות תהליכי חדשנות בתוך החברה וכן לפגוש סטארטאפים ולראות כיצד לשלב פתרונות הזנק בחברה, ואפילו להחליט על הקמת אקסלרטור לסטארטאפים. מנגד, הוא צריך לזהות טכנולוגיות שעלולות להוות איום על עסקי הליבה של החברה, למשל, האיום של ביטקוין על הבנקים.

7. סמנכ"ל קהילה

Chief Community Officer

כאשר פייסבוק, טוויטר, סנאפצ'ט או אינסטגרם יכולים להשפיע מהותית על חברות, לטובה או לרעה, יש חברות שבוחרות למנות מנהל קהילות חברתיות בנוסף למנהל המדיה החברתית. אם הוא עושה את תפקידו כהלכה, הוא מקיים דיון מקיף עם הלקוחות (ולא רק באמצעות הרשתות החברתיות) ודרכו לומד על בעיות בחברה או שואב רעיונות למוצרים חדשים שיש להם ביקוש.

סמנכ"לי קהילה תוכלו למצוא בעמותת ויקימדיה, שיש לה קהילת כותבים, וגם ברשת בתי הקפה הגדולה בעולם, סטארבקס.

8. מנהל אבטחת מידע

Chief Information Security Officer

עד לא מזמן לחברות גדולות היה איש IT. לרוב היה זה מנהל מדרג ביניים שיושב במרתף, קרוב לשרתים, ודואג שהמחשבים יעבדו. בין השאר, הוא הופקד על תחום אבטחת המידע – תפקיד שהתמצה בבדיקת מחשבי העובדים מחשש להימצאותם של וירוסי מחשב שונים בהם. כיום, איומי סייבר יכולים להוריד חברות על הברכיים ולהביא לפיטורי מנהלים (כמו שקרה לפני כשלוש שנים ברשת הקמעונות האמריקאית טארגט).

חברות רבות ממנות מנהל אבטחת מידע העוסק ברכש מוצרי האבטחה וההטמעה שלהן, אך אחראי גם להתריע בפני ההנהלה על הערכות הסייבר וגם לתת מענה בעת מתקפה פעילה. אדם כזה מועסק בכל חברה גדולה במשק: חברות תקשורת, בנקים, חברות ביטוח ואף מוסדות רפואיים.

9. סמנכ"ל קיימות/ אחריות תאגידית

Chief sustainability officer

פרשות כמו זליגת הנפט הגדולה של BP במפרץ מקסיקו ב־2010 או הסתרת מידע לגבי פליטת מזהמים בחברת פולקסווגן ב־2015 (דיזלגייט) הוכיחו עד כמה גדולה חשיבותם של היבטי סביבה, חברה וממשל תאגידי (ESG) בחברות המודרניות ובעידן השקיפות. הקונצפט של אחריות תאגידית מדבר על הצפת ערך לכל מחזיקי העניין: בעלי המניות, העובדים, הלקוחות, הספקים והסביבה, לא רק מתוך גישה "ירוקה" אלא גם מתוך הבנה שכך החברה תנוהל טוב יותר. תפקיד זה קיים למשל בדאו כימיקלים, ביצרנית ביגוד הספורט נייקי ובמשווקת האופנה NEXT.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש