עסק ירוק |

יש בניינים חולים

לפעמים כאב הראש במשרד לא נגרם בגלל אנשים אלא משלל מזהמים הנפלטים מהקירות. מחקר חדש חושף מי אחראי לאווירה הרעילה במשרד

רונית הראל
רונית הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית הראל
רונית הראל

כשמדיבנק, המבטח הרפואי הגדול באוסטרליה, ביקש לתכנן את המטה המרכזי שלו, לא היו לו יותר מדי דרישות עיצוביות ממשרד האדריכלים המקומי האסל, למעט בקשה אחת: שזה יהיה אחד הבניינים הבריאים בעולם. כשנתיים מאז הקמתו, ואחרי שורה של פרסים ואותות הצטיינות בינלאומיים, נראה שהמתכננים עמדו במשימה.

עובדי החברה יכולים לבחור באחת מ־26 סביבות עבודה שונות, החל ממרחבים שקטים, דרך חללי עבודה שיתופיים (האב) וכלה בעמדות שבהן ניתן לעבוד בעמידה. עובדים שזקוקים לאימון נמרץ במהלך היום יכולים לצאת אל המגרש שלצדו גינה מרווחת המיועדת להתאווררות בהפסקות הצהריים. כבש (רמפה) בכניסה הראשית, המיתמר כספירלה ממפלס הרחוב, מאפשר לעובדים להגיע רכובים על אופניהם עד לעמדת העבודה. בבניין מפוזרים 2,300 צמחים, ועוד 500 צמחים נשתלו בחזיתו. שני קירות ירוקים מתנשאים לגובה של 25 מטר, וצמחים מכסים גם כעשירית מחזיתו של המבנה. ביחד עם קימורי הבניין עצמו, הם מייצרים תחושה טבעית בהשוואה לבטון העירוני המאפיין את האזור בכלל, ובנייני משרדים בפרט.

מחקרים כבר קבעו שלסביבת העבודה יש השפעה רבה על בריאות העובדים. בשנים האחרונות הולכת ומתגלה תמונה מדאיגה על אודות זיהום אוויר פנים־משרדי ואיכות האוויר שאנו נושמים בהם. שרון ראובני, משנה למנכ"ל שר ייעוץ והדרכה, חברה לייעוץ בנושאי איכות סביבה בין השאר, מסבירה כי בנייני המשרדים המודרניים מכילים אלפי מזהמים: עובש ופטריות כתוצאה מרטיבות שנצברת בתוך הבניין ובמערכות המיזוג, חלקיקים מאבק ומעשן סיגריות, גז ראדון שנפלט מהבטון או מהקרקע, עופרת שנמצאת בצבעי הקיר, אוזון הנפלט ממדפסות ומכונות צילום, רעלים שונים שנפלטים משטיחים ומרהיטים ועוד. "כל אחד מהמזהמים הללו מצוי במשרדים בריכוזים נמוכים מאוד", היא מסייגת, "אך כשבוחנים את סך כל מקורות הזיהום נהפך הניתוח למורכב הרבה יותר ובעל השלכות מעוררות דאגה. נוסף לכך, במרבית מגדלי המשרדים לא ניתן לפתוח חלונות וההסתמכות היא באופן בלעדי על אוורור באמצעות מערכת מיזוג האוויר, וכך נולדת תופעה של זיהום אוויר בחללים סגורים".

מדיבנק פלייס. בבניין רגיל שיעור הזיהום עלול להיות גבוה פי חמישה מהאוויר שבחוץצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של HASSELLStudio

על פי נתוני הסוכנות הפדרלית להגנה על הסביבה בארצות הברית (EPA), ריכוז של חלק מהמזהמים עלול להיות גבוה פי חמישה בתוך הבניין בהשוואה לאוויר בחוץ. "לזיהום יש השפעה מיידית על בריאות העובדים", אומרת ראובני, "מתופעות חולפות כמו סחרחורות, בחילות, עייפות, כאבי גרון, יובש בעיניים וכאבי ראש, דרך החמרת מחלות כרוניות כמו אסתמה, וכלה בסכנת מוות מסרטן. לא מפתיע שהתמודדות עם בעיית זיהום האוויר הפנימי נתפשת בארצות הברית ובאירופה כמשימה לא פשוטה לאנשי התפעול, ליועצים המשפטיים ולאנשי הכספים".

מחקר שנערך בבית הספר TH צ'אן לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד מצביע על כך שעבודה בבניינים ירוקים – הכוללים בין השאר אוורור טוב יותר, תאורה נכונה ובקרת אקלים במשרדים – משפרת את ביצועי העובדים ויכולה להזניק את הפריון שלהם באופן שמתורגם לאלפי דולרים לשנה. עורכי המחקר בחנו את תפקודם של העובדים בבניינים ירוקים בחמש ערים בארצות הברית, בהשוואה לעובדים שעבדו בניינים מתוחזקים היטב אך ללא תו תקן ירוק. העובדים בבניינים הירוקים השיגו תוצאות הגבוהות ב־25% מקבוצת הביקורת במשחק מחשב שמחייב חשיבה ותכנון. "המשחק מחייב קבלת החלטות מורכבת, שמדמה תהליכים שעמם מתמודדים עובדים במציאות", אמר ל"גרדיאן" עורך המחקר ג'וזף אלן.

איכות השינה של העובדים נמדדה אף היא. במדד זה השיגו העובדים בבניינים הירוקים תוצאה טובה ב־6% בהשוואה לקבוצת הביקורת, בין השאר מאחר שבניינים ירוקים נשענים לא רק על תאורה מלאכותית אלא גם על אור טבעי, שנמצא כי הוא מסייע לשיפור הריתמוס (המקצב) הפנימי ואיכות השינה. אלן סבור שזה אחד הממצאים החשובים ביותר, שכן הוא מראה עד כמה משפיעה סביבת העבודה על החיים שמחוצה לה. עוד נמצא כי שיעור הדיווחים של העובדים בבניינים הירוקים על תופעות כמו כאבי ראש ועיניים ובעיות בדרכי הנשימה היה נמוך ב־30%. מחקר קודם של המעבדה בהרווארד הראה כי השקעה של עשרות דולרים בודדים לעובד, בשיפור המערכות, יכולה לשפר את תפוקתו באלפי דולרים לשנה.

לדברי האדריכל יוסי קורי מסטודיו גאוטקטורה, ממתכנני בניין פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב ומומחה לבנייה ירוקה, מחלות עובדים עקב זיהום אוויר פנימי הן תופעה נפוצה ויש לה אפילו שם – "תסמונת הבניין החולה". "זה הורג אותך לאט־לאט בגלל חומר מזיק שנפלט מהריהוט, מהנגרות ומהקירות", הוא אומר. "זה קורה בגלל תכנון לא טוב שמשפיע גם על התפקוד של האנשים בתוך המבנה. לדוגמה כשאין אור יום, והתאורה היא חדגונית ולא בעוצמות ובגוונים שמתאימים לתפקוד של האדם. בסופו של דבר זה יגרום לעובד להיות פחות יעיל".

למה זה קורה?

"בעיקר בגלל היעדר מודעות. זהו תחום שרק מומחים ומי שעוסקים בבנייה ירוקה מכירים. רוב האנשים לא מבינים את חשיבות הנושא. זה מתחיל בתכנון ירוק, שעומד בתקנים, וממשיך בראייה ארוכת טווח. בדרך כלל מה שמעניין את כולם זה כמה יעלה להקים את המבנה ובכמה זמן, אבל אף אחד לא שואל מה יקרה ב־50 השנים הבאות".

מה מצב הבנייה הירוקה בישראל?

"זו כתבה אופטימית או פסימית? אנחנו מאוד רחוקים משם. לצערי אין חשיבה ארוכת טווח בתחום הבנייה. חוסכים איפה שלא צריך. מייצרים מבנים שרמת היעילות שלהם נמוכה, וחושבים בעיקר איך להוריד את העלויות. גם כשמתכננים מערכת מיזוג יעילה וטובה, אם לא דואגים לסתום את צנרת המיזוג בזמן הבנייה כדי שלא ייכנס לשם אבק ולכלוך – תהיה בעיה. אם לא עושים ניקיון ראשוני לפני שאנשים נכנסים למשרד – הם ינשמו את כל האבץ והמזהמים שיש בזמן הבנייה.

"בנייה ירוקה יכולה להוזיל עלויות – אם עובדי המשרד יבואו כמה שיותר לעבודה, ויחלו כמה שפחות, התפוקה שלהם תהיה גבוהה יותר, ויהיה פחות עומס על מערכת הבריאות. בחו"ל יש מודעות גבוהה יותר לכך שמשרדים צריכים להיות בבניינים ירוקים, גם אם השכירות יקרה יותר.

"אנחנו מתקדמים בצעדים קטנים מאוד לכיוון הזה. יש תקינה ירוקה, יש מאמצים נקודתיים אבל זו טיפה בים, עדיין גופים ממשלתיים לא מחייבים שכל מבני הציבור יהיו ירוקים, ומוסדות אקדמיים וחברות ענק לא דורשים דרישה דומה. חברות שמגיעות מחו"ל מבינות שלעבודה לפי תקינה ירוקה יש יתרונות להן ולעובדים. ליזמים המקומיים זה עדיין לא חלחל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?