המפץ הגדול |

רפואה שלמה

דמיינו בית חולים שבו החולים חשובים יותר מהרופאים, וכדי לקבל טיפול הם לא צריכים לחכות במסדרון אלא לקבוע פגישה. במאיו קליניק זו שגרה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

סיפורו של מאיו קליניק, אחד מבית החולים המפורסמים בעולם, מתחיל על פי המיתולוגיה המקומית בסופת טורנדו קשה שפקדה את העיר רוצ'סטר שבמינסוטה לפני כ־130 שנה. בעיר התגורר אז הרופא האנגלי וויליאם וורל מאיו, ושני בניו, וויליאם וצ'רלס, שהיו גם הם רופאים – ולמשפחה היתה מרפאה קטנה. אם המנזר המקומי חשבה כי בעקבות נזקי הסופה צריך להקים בעיר בית חולים. מאיו האב הסכים לעמוד בראשו, כשבניו ניהלו אותו בפועל. את שטח האדמה שעליו נבנה המרכז הרפואי סנט מארי רכש המנזר.

"בית החולים הקטן, 27 מיטות בסך הכל, היה נשאר אנונימי לולא פעל על פי עקרונות ייחודיים כבר מתחילת הדרך", מספרת ד"ר רננה פרס, מומחית לניהול תהליכים מוכווני לקוח מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית. "לא לחינם הוא נחשב כיום לבית החולים הפרטי הגדול בעולם, בעל שלוש שלוחות, הכולל גם בית ספר מצוין לרפואה ופעילות מחקרית ענפה, ובעיקר כזה שהמטופלים מדרגים אותו ברמות הגבוהות ביותר של שביעות הרצון, ומרכזים רפואיים ברחבי העולם נושאים אליו עיניים".

"התפישה שלהם היא לכאורה טריוויאלית", אומרת פרס, "בית החולים קיים לא בשביל הרופאים המעולים, ולא בשביל המחקר המתקדם, אלא למען החולים שנמצאים תמיד במרכז. אף שבתי חולים מבינים כיום את התפישה הזו, הם לא בהכרח מיישמים אותה".

תני דוגמה.

"היחידה הגרעינית של בית החולים ברוב העולם היא המחלקה, לא החולה. אם החולה אושפזה בעבר במחלקת נשים ועכשיו מטופלת גם באונקולוגית, היא צריכה להעביר את המידע כי חלק נכבד ממנו נמצא בתיקי הנייר שעוברים ממחלקה למחלקה, על ידי החולה. במאיו קליניק ממש מתחילת הדרך כל חולה קיבל מספר סידורי – חולה מספר 1 נרשם ב־1907, וכל הפרוצדורות נרשמו בתיק האישי, כשהמידע זמין לכל מטפל. ברגע שהגיעו המחשבים זה נעשה קל עוד יותר. החולה לא צריך להסביר מה היה לו – הכל מרוכז במקום אחד. הם היו הראשונים להכניס מערכות מידע ממוחשבות לבתי חולים. מתחילת הדרך הם היו החלוצים באימוץ טכנולוגיות חדשות, הן רפואיות והן כאלה שיסייעו לתקשורת עם החולים ובין אנשי הצוות. כך למשל מילוי הדו"ח הרפואי אינו נעשה בסוף המשמרת אלא בזמן אמת, ומתוך תפריטי בחירה ממוחשבים, וזה חוסך זמן ומצמצם טעויות. הבדיקות גם הן נעשות בפרוצדורה שונה. אנחנו מכירים את התהליך שבו אדם נכנס לא.ק.ג, יוצא, ומחכה שהרופא יסתכל על הבדיקה. שם יש רופא תורן א.ק.ג, המסביר את הבדיקה והשלכותיה מיד. זו יעילות תפעולית מדהימה, שמסייעת לאנשים לקבל טיפול מהר, ולהשתחרר מהר".

הם לא מגבילים את זמן הרופא־חולה.

"נכון. אם בדרך כלל מנסים להתייעל על ידי זירוז התור, במאיו מתעניינים בחולה".

בתחילת הדרך התגבש מודל עבודת הצוות. "לשני האחים־רופאים הצטרף רופא נוסף, כי הם הבינו שהתייעצות של שלושתם תביא לתוצאות טובות יותר", אומרת פרס. "לדוגמה, אם חולה מגיע לנוירולוג שמבין שהבעיה אינה רק בתחום הטיפול שלו, הוא מזמן צוות מומחים מהמרכז. עבודת הצוות הזו היא שנותנת את האבחנה, והטיפול הטובים והיעילים ביותר. מסיבה זו מתקבלים לעבודה במאיו קליניק אנשים בעלי אישיות ספציפית – הם לא מקבלים סטארים, כלומר רופאים שחשובה להם יוקרתם האישית והם יעזבו את בית החולים עבור פרקטיקה פרטית. הם מעסיקים רק אנשים שיודעים ורוצים לעבוד טוב בצוות, ולא מוכנים להתפשר על העיקרון הזה. זו השיטה שבה הם מקבלים סטודנטים לרפואה, מתמחים ורופאים, כבר יותר מ־100 שנה".

הנדסי או אנושי

בספרם של לאונרד ברי, חוקר שיווק, וקנת סטילמן, מי שהיה סמנכ"ל השיווק בבית החולים, שפורסם ב־2007 תחת הכותרת "שיעורים בניהול ממאיו קליניק", הם מספרים בהרחבה על העקרונות שלפיהם פועל בית החולים. למשל, השאיפה למנוע זמן המתנה מהחולה ומשפחתו. "כולנו מכירים את הסיטואציה הזו: מגיעים לבית חולים ורוב הזמן פשוט מחכים. במאיו קליניק האחראי על הקומה קובע לכל מטופל לוח זמנים טיפולי הכולל פגישות, בדיקות וכו'. הם ממש עובדים שם כדי שהחולה לא יחכה, ותהיה אופטימיזציה של הזמן".

למה כמעט שלא רואים את העקרונות האלה מיושמים במקומות אחרים?

"מאחר שמאז ומתמיד היו לרפואה שני היבטים – הנדסי ורפואי־טיפולי. באופן מסורתי בתי החולים מתמקדים דווקא בהיבט ההנדסי: איך נקנה מכונת MRI חדשה, אין נקים מגדל אשפוז מפואר ונרחיב את המעבדות. בתי החולים גאים אם עושים אצלם 'הכי הרבה השתלות לב'. הדגש הוא על טכניקה טובה, בהנחה שזה ייתן את השירות הטוב ביותר לחולה, אבל בדרך נזנחת הגישה הניהולית ששמה את החולה במרכז.

"אני עצמי שברתי רגל והגעתי למחלקה אורתופדית ידועת שם שמרחבי העולם מגיעים ללמוד את שיטות הטיפול שלה. ישבתי שבורת רגל וחיכיתי, הגיעו הצילומים. מנהל המחלקה מסתכל על הצילום ואומר: 'נקבה בת 45 בריאה בדרך כלל, את צריכה ניתוח'. אני אומרת לו – 'אתה לא רוצה לראות את הרגל? אני יושבת פה מולך'. הוא עונה: 'אני לא צריך, יש את הצילום'. התשובה שלי היתה: 'אם ככה, אני לא רוצה שתגעו בי'. הוא היה מופתע. מבחינתו, הוא נתן את השירות הטוב ביותר: רפואה ציבורית במיטבה על ידי טובי הרופאים. כשהמשכנו לדבר, הוא אמר: 'את מחפשת חמלה במחלקה אורתופדית, לא תמצאי אותה כאן'. עברתי לבית חולים אחר וכשהרופא הוריד לי את הגבס, נגע לי ברגל ושאל: 'כואב לך?' התחלתי לבכות. הוא ראה אותי כאדם שלם ששבר רגל".

במאיו קליניק לא רק שואלים את החולה מה שלומו, אלא גם מתייחסים לאנשים שמגיעים ללא משפחה, פרט שכתוב בתיק כמובן, מהסיבה שמניחים שהם צריכים תשומת לב שונה. גם בודקים אם לאדם שמשתחרר יש לאן ללכת, ואם יש מי שיעזור ליולדת עם התינוק.

מדוע יש לרשת שלושה מרכזים בלבד?

"גדילה היא לא פונקציית המטרה שלהם. חשוב להם שהערכים והעקרונות שלהם יהיו זהים בכל אחד מהמרכזים שלהם. הם רוצים להישאר בשליטה, ולכן הם צריכים לגדול לאט. הסיסמה שלהם היא 'וואן מאיו קליניק'. כלומר שלושה מרכזים רפואיים, שהם אחד. הצוות מקבל הכשרה אחידה, עובדים עוברים בין המרכזים השונים – כדי ליצור אחידות ולשמור על המערכת הערכית ונורמות העבודה".

אנחנו בדרך להקמת מקום המתבסס על מאיו קליניק גם בישראל?

"רוב הרופאים בישראל יגיד שאין לנו תקציבים, ויש זקנה במסדרון, ושמקום כמו מאיו קליניק הוא לוקסוס שרק רפואה פרטית יכולה לאפשר לעצמה. אני לא מסכימה. יש לא מעט עקרונות בעבודה של מאיו קליניק שלא דורשים תוספת תקציב, אלא שינוי בגישה. כשאתה מתייחס למטופל שלך כאל יחידה אורגנית, ומסתכל עליו ועל הצרכים שלו, גם הצד הטכני יעיל ונכון יותר. הדרך הזו עוזרת לייצר רפואה יותר טובה, כדאי ללמוד ממנה".

ללגו יש די.אן.איי גמיש. ד"ר רננה פרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"