נסיעת מבחן |

הבורגנית

בהונדה לקחו את הסיוויק הוותיקה והמשעממת, הוסיפו לה גרסה ספורטיבית והכפילו את המחיר. לתוצאה קוראים טייפ R

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

במערב גרמניה יש מסלול מרוצים מפורסם במיוחד, אולי המפורסם בעולם – נורבורגרינג. המסלול הארוך, הקשה והמסוכן כולל יותר מ־70 פניות, עליות וירידות. הוא מכונה "הגיהנום הירוק" בגלל הצמחייה העבותה שאחראית לצבע, ואתם יכולים לשער מהיכן מגיע הכינוי גיהנום.

ללולאה הצפונית של הנורבורגרינג – הנורדשלייפה – נשלחות מכוניות חדשות כדי להפגין ביצועים. לא רק מכוניות ספורט, אלא גם מכוניות יוקרה של קדילאק או לקסוס, למשל, נבחנות שם כדי להוכיח יכולת ספורטיבית. המסלול הוא ציבורי ופתוח לקהל של סקרנים, וכך התמונות של המכוניות מופצות ברשת ועמידה במבחן הקשה נחשבת לאות כבוד.

הונדה טייפ ארצילום: אייל טואג

כעת בואו נכניס לתמונה את הונדה סיוויק. משפחתית צנועה ויעילה, ויש להודות – גם די משעממת. שנים היא ממלאת את תפקידה בהסעת בורגנים הגונים ושמרנים. בהונדה אוהבים לדבר על השורשים הספורטיביים של המותג, ובפרסומות שלהם הם שואלים "האם הלב שלך מוכן למנוע כזה?", אבל במציאות – גם לב אחרי ניתוח מעקפים היה מוכן למנועים הצנועים של הונדה. אלא שלסיוויק יש גרסה ספורטיבית, טייפ R, שנשלחה לנורבורגרינג. היא הצליחה לשבור שיאים ולזכות בתואר המכונית המהירה ביותר עם הנעה קדמית שהקיפה את ה"רינג".

כאן צריך להסביר: בעבר, השילוב של הנעה קדמית ונהיגת מסלול נחשב מופרך. במכוניות ספורט אמיתיות, הכוח מועבר לגלגלים האחוריים, וכך הגלגלים הקדמיים עסוקים רק בהיגוי. ההנעה הקדמית, הנפוצה כל כך במכוניות נוסעים, נחשבה כלא מתאימה להספקים גבוהים ולמכוניות חזקות. האקסיומה היתה כי אם יותר מ־200 כוחות סוס יועברו לגלגלים הקדמיים, המפנים את המכונית, הם לא יעמדו בעומס בפניות, והמכונית תאבד אחיזה. אבל לסיוויק טייפ R יש לא פחות מ־310 כוחות סוס, טכנולוגיות שלדה, מתלים והיגוי, ובעיקר הרבה מערכות אלקטרוניות המאפשרות לגלגלים הקדמיים לעמוד בעומס. כל זה יוצר מכונית ספורטיבית וחזקה עם הנעה קדמית.

לפני כשנה, הטייפ R שברה את שיא ההקפה ב"רינג", כשהיא מגלחת ארבע שניות משיא ההקפה הקודם למכונית עם הנעה קדמית, שהיה שייך לרנו מגאן RS275. זה הישג מרשים, אבל איך הוא עוזר לכם?

ובכן, בהונדה טוענים כי הטייפ R היא אמנם מכונית מהירה מאוד אבל היא עדיין סיוויק – משפחתית מרווחת ושימושית לבורגנים. מחירה, אגב, 290 אלף שקל, יותר מכפול מהמחיר של סיוויק רגילה.

טייפ R- פנים הרכבצילום: אייל טואג

היא בהחלט לא נראית כמו סיוויק רגילה. יש לה כנף עצומה מאחור, מעין זימים להכנסת אוויר בצדדים, רביעיית מפלטים, חישוקים מושחרים וקליפרים (תפסי בלם) אדומים. אפילו את סמלי הונדה האדימו בשבילה. התוצאה היא מכונית מוחצנת עד כדי גרוטסקה, קריקטורה של מכונית ביצועים. חבל, כי דווקא מראה צנוע הופך מכוניות כאלה – משפחתיות חזקות במיוחד – למעניינות יותר.

אבל הבעיה הגדולה באמת של העיצוב האגרסיבי היא אחרת: בתוך המכונית תמצאו, לצד כפתורים ומחוונים אדומים, גם מושבי "באקט" – מושבי מרוץ עוטפים ותומכים. אלה מושבים מצוינים לנהיגת מסלול וגם לא רעים בנהיגה יומיומית, אבל כדי להשתחל אליהם צריך להזיז אותם לאחור, תוך פגיעה ברגלי הנוסעים האחרים, ושינוי תנוחת הנהיגה בכל פעם מחדש. עניין מרגיז ומיותר.

במבוכת מה אני נכנס למכונית המכונפת, משתחל לתוך המושב הקעור ולוחץ על כפתור (אדום, כמובן), המתניע ארבעה צילינדרים ומגדש טורבו, שמייצרים יחד 310 כ"ס. תיבת ההילוכים ידנית, מהסוג שנהפך לנדיר אפילו במכוניות ספורטיביות שמיועדות לנהיגה ולנהגים שמבקשים ליהנות ממנה.

ברחובות העיר הצרים הסיוויק מתנהלת בשלווה יחסית, כשרק המתלים הנוקשים וקוטר הסיבוב העצום מזכירים שמדובר בשוברת שיאי מסלול. כשהקצב גובר המכונית מתחילה להפגין את התכונות שלהן ציפינו. היא מהירה מאוד (כבר בסל"ד נמוך הכוח מפעפע), והיא גם מושחזת וכמעט ברוטלית. מרבית המכוניות נועדו בסופו של דבר לנהיגה מתונה, והן מאיצות ובולמות באופן שלא יטלטל את הנוסעים והנהג. לסיוויק יש חמש דלתות ומבנה של מכונית משפחתית, אך היא תתקשה לתפקד ככזו – המתלים הנוקשים יגרמו לנסיעה מטלטלת ולא נעימה, בייחוד ליושבים מאחור.

המכונית לא רק מאיצה כמו מטוס על מסלול ההמראה, אלא גם בולמת בחדות. ממש כמו מכונית מרוץ, שהיכולת שלה לבלום כמעט בבת אחת ולהאט לפני פנייה חשובה אף יותר מהמהירות שהיא מסוגלת לפתח. גם ההיגוי מדויק, בין השאר הודות למערכת המפרידה בין המתלה להיגוי בגלגלים הקדמיים, ומאפשרת להם לעמוד בעומס המוטל עליהם.

האחיזה של הסיוויק טובה מאוד, אבל יש לה עוד תכונה מעולם מכוניות המרוץ – היא מאבדת אחיזה בבת אחת ובפתאומיות. אחד היתרונות של הנעה קדמית הוא השליטה הקלה בה – אם יש אובדן אחיזה קל והגלגלים הקדמיים לא מצייתים להגה (תת־היגוי) אפשר פשוט לבלום ולהחזיר לנהג את השליטה. אך לא כך בסיוויק. לפני שתנהגו בה כדאי שתדעו היטב מה המגבלות שלכם (או שתיקחו אותה למנחת בערד, הדבר הכי קרוב למסלול מרוצים בישראל).

הונדה סיוויק טייפ R היא מכונה מרשימה. מאחורי העיצוב הוולגרי שלה מסתתרת (כמעט) מכונית מרוץ של ממש. הבעיה היא שבישראל אין מסלול מרוצים. בעיר הסיוויק מציעה פחות מדי נוחות ומרווח לנוסעים מאחור, ועל כן אין היא משפחתית נעימה כאחיותיה למשפחת הסיוויק, וביתר הכבישים היא מציעה המון כוח שאי אפשר לנצל ולפעמים – גם התנהגות כביש לא סלחנית. זו מכונית רבת יכולת, אבל היא לא מצליחה באמת לרגש ולהסב הנאה. יותר מעניין לראות אותה על המסלול מאשר לשבת מאחורי ההגה.

גם המחיר גבוה מדי למכונית שתשמש את בעליה בעיקר בסופי שבוע. אולי ביום מן הימים אשכור את הסיוויק טייפ R ואקח אותה לסיבוב בנורבורגרינג. עד אז, זה פשוט מחיר גבוה מדי למכונית שתשמש את בעליה בעיקר בסופי שבוע.

בנהיגה השתתף דדי קנדל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט