איפה טעיתי |

"כדי להתקדם במשטרה 
צריך לעשות על האש עם 
המפקדים"

עו"ד ירון לונדון, מבכירי החוקרים במשטרה, נשבר כשהבין שהאינטריגות הארגוניות חזקות ממנו. "ראיתי בפוליטיקה הפנימית משהו שלא 
צריך להשקיע בו"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

עו"ד ירון לונדון, 56, שירת במשטרת ישראל 23 שנים והתקדם עד לדרגת סנ"צ. היה מבכירי החוקרים במשטרה. ב–2012 פרש והצטרף למשרד עורכי דין "כהן סטרשנוב לונדון" המתמחה בפלילים. לונדון הוא בעל תואר ראשון במנהל חינוכי והיסטוריה של עם ישראל וכן תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן. הוא נשוי ואב לשלושה, ומתגורר בהוד השרון.

ירון לונדון התגייס למשטרה ב־1989, כשהיה כמעט בן 30, אחרי שעבד במשך שנים בתחום החינוך. "לקחתי כמה קורסים במנהל חינוכי באוניברסיטת בר אילן ושם פגשתי קציני משטרה בכירים. הם שכנעו אותי שאם אני רוצה לתרום, עלי להתגייס למשטרה". לונדון התגייס כצוער והיה מיועד לקצונה. בבית שבו גדל לא התלהבו. "יש לי אח רופא, ראש מחלקה בהדסה, ואמא שלי לא ידעה איך להציג את הקריירה החדשה שלי לדודות בחתונות. היא היתה אומרת: הבן הגדול שלי הוא רופא, והבן השני בריא. בסופו של דבר הצליח לה – בן אחד רופא והשני עורך דין".

צילום: עו"ד ירון לונדון

לונדון התקדם במשטרה במהירות. הוא שימש ראש צוות חקירה מיוחד בלא מעט מקרי רצח ובאירועים פלילים והגיע עד לתפקיד ראש מפלג ביאחב"ל (היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית), אחת היחידות היוקרתיות של להב 433, שם שימש גם ממלא מקום של ראש זרוע חקירות. בין השאר היה מעורב בפרשות הרפז, עזמי בשארה ומשפחת הפשע פריניאן, ובחקירותיהם של הרב יצחק שפירא שחיבר את הספר "תורת המלך", בסכסוכים בין חצרות חרדיות ועוד ועוד. "תמיד הייתי בתפקידי שטח קשים, אף פעם לא בתפקידי מטה, ואהבתי מאוד את העבודה שלי".

אז למה החלטת לעזוב?

"החלטתי לקום וללכת בגלל פוליטיקה ארגונית שיצרה אצלי תחושה שאני לא רוצה להיות במשחק הזה".

ההחלטה על העזיבה היתה קשורה לתובנה שאליה הגיע לונדון לגבי הטעות הקשה שעשה בקריירה הארוכה שלו במשטרה. "חשבתי שלהיות מקצועי, להיות הכי טוב שיש – זה הדבר שבו ראוי להתמקד. ראיתי בפוליטיקה הארגונית משהו חשוב פחות, משהו שלא צריך להשקיע בו. טעיתי בגדול. במערכות האלה הפוליטיקה הארגונית חשובה לא פחות מהיכולות שלך".

לדבריו, הוא הבין שיותר מדי החלטות מתקבלות בגלל אינטריגות וקשרים. "אתה צריך להחליט אם אתה רוצה להיות בתוך הביצה הזאת או לא. לאט לאט הבנתי שאני עובד במקום שבו הכישורים חשובים, אבל הקשרים והמניפולציות חשובים לא פחות, ויש לזה השלכה ישירה על היכולת להתקדם. במשטרה אתה מתקדם מהר יותר אם אתה מתרכז בחברויות – לעשות על האש, לשתות בירה עם מפקדים, לדעת 'לגנוב סוסים' ביחד. זה יוצר מצב שגם אם הכישורים שלך לא מי יודע מה, אתה מתקדם יותר מהר מאדם שכל מה שיש לו להציע זה כישורים. גרוע מכך: אם אתה רוצה להיות אתה עצמך, אתה לא יכול להיות במקומות כאלה שבעצם מכריחים אותך להצטמצם מול המפקדים שלך, מפאת כבודם".

מה פירוש "להצטמצם מול המפקדים"?

"במערכות הייררכיות כמו המשטרה, שבנויה על די.אן.איי ארגוני בעייתי, אתה צריך להצטמצם ולא לפרוץ קדימה רק כדי שמי שמעליך לא ירגיש מאוים.

"אני מכבד מערכת הייררכית, תמיד נשמעתי להוראות ופקודות, תמיד הייתי מנומס, אבל אני לא טיפוס של יס מן. עשיתי שם קריירה מופלאה וארוכת שנים, אבל יחד עם זאת הבנתי שאנשים בעלי יכולות גבוהות, שמסוגלים לחשיבה עצמית, לא יכולים להישאר במערכת שדורשת מהם לצמצם את עצמם, כדי לא לפגוע באחרים".

למה זה קורה דווקא במשטרה?

"אני מניח שזה קורה בהרבה ארגונים גדולים כי במקום שבו יש אנשים – יש פוליטיקה, אבל במשטרה חסרה צניעות, במיוחד בדרג הפיקודי הבכיר. זו גם היתה הסיבה להבאת מפקד חיצוני: כולם הבינו שנדרש שינוי, שהמערכת זקוקה לתרופה. האם זה קורה? עוד לא חלף מספיק זמן כדי לדעת את התשובה".

בסופו של דבר רק אחרי 30 שנה במערכת, החלטת לתקן את הטעות.

"אין אדם שלא בולע צפרדעים, אבל יש גבול ליכולת הבליעה. יש נקודה שבה אתה צריך להיות אמיץ ולקבל החלטות מתוך הבנה שאתה זה אתה, וזה לא מתאים למערכת כפי שהיא כיום. בארגונים כאלה אנשים יצליחו יותר אם יידעו לשחות בביצה הפוליטית הזו, אבל אנשים שלא יודעים לעשות זאת – צריכים להבין מהר שיש לזה מחיר מקצועי.

"כיום, אחרי ארבע שנים מחוץ למשטרה, אני מודה לאלוהים שדברים התגלגלו כפי שהתגלגלו. נהניתי, למדתי, עשיתי מה שהאמנתי בו, וגם כעסתי, התאכזבתי ולמדתי הרבה על עצמי ועל אחרים. מה שחשוב הוא שכיום אני מאושר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט