צפו |

1,000 שקל לכל כוח סוס

סובארו STi, מכונית החלומות של ילדי שנות ה–90, השתנתה עם השנים אבל עדיין כיף להתפרע איתה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

שנות ה־90 היו שנים מעניינות בשוק הרכב המקומי. החרם הערבי נשבר וגל של מותגים יפניים הגיע לראשונה לישראל. העולות החדשות, הונדה, טויוטה ומאזדה, ערערו על ההגמוניה של יצרניות הרכב היפניות הקטנות יותר, סובארו ומיצובישי. המשפחתיות האוטומטיות בצבע בז' של סובארו הוחלפו במשפחתיות אוטומטיות לבנות, מבית מאזדה. סובארו נהפכה ליצרנית מיושנת שאיבדה את הרלוונטיות שלה. במטרה לשנות את התדמית המפוהקת של המותג, החליטה היבואנית להביא לישראל מכונית ספורטיבית, ולא סתם אחת עם קצת יותר כוחות סוס וחישוקים גדולים יותר, אלא את האימפרזה GT. אותה משפחתית אפרפרה, עם ארבע דלתות ומרכב שלוש קופסאות, אבל עם לא פחות מ־280 כוחות סוס (כמעט פי שלושה לעומת אימפרזה פשוטה), והנעה לכל הגלגלים (4X4). מספרים שזו היתה מכונית מופרעת לחלוטין, שלמרות ההנעה הכפולה דרשה מיומנויות נהיגה גבוהות ולא היתה סלחנית לרגע, שונה מאוד מהמכונית המשפחתית הצנועה שעליה התבססה.

הסיבה לייצור של אותה אימפרזה GT, שבגלגולים מאוחרים יותר שלה שונה שמה לאימפרזה STi, לא היתה רק שינוי תדמית. באותה עת סובארו התמודדה בהצלחה בסבב מרוצי הראלי העולמי. מארגני הראלי דרשו כי מכוניות המרוץ יתבססו על מכוניות כביש, וכך סובארו ייצרה מכונית שבשינויים מסוימים יכולה להתחרות במרוצים. אמנם המרחק בין מכוניות הראלי ל־STi לא היה קטן, אבל האימפרזה החוקית הצליחה לתת בכביש תחושה של מכונית מרוץ חדה וחסרת פשרות. בזכות התחושות האלה, הצליחו ה־STi, והאויבת המושבעת שלה, מיצובישי לאנסר איוו, להיות מכוניות החלומות של ילדי שנות ה־90 והעשור הקודם.

אבל הזמנים משתנים. ייצורה של הלאנסר איוו הופסק בשנה שעברה, וסובארו פרשה ממרוצי הראלי שנים קודם לכן. ה־STi נותרה על פס הייצור, ואף הוצג דור חדש של המכונית לפני שנתיים, אלא שסובארו כבר הודיעה כי הדור הבא של המכונית, שיוצג בשנה הקרובה, יהיה היברידי, ויכלול מנוע חשמלי שיהיה אחראי לסיבוב הגלגלים האחוריים.

על כן, זהו סיבוב פרידה, כמעט, ב־STi הנוכחית. המכונית האחרונה ששומרת על המתכון בן ה־20 של מרכב משפחתי עם מנוע טורבו חזק והנעה לכל הגלגלים. הפעם היא אפילו לא נקראת אימפרזה, אלא בשם טכני, WRX STi, שמוכר רק ליודעי דבר. ההופעה שלה מתונה יותר מבעבר – פנסי הערפל העצומים נעלמו וגם הכנף האחורית אדירת הממדים מוצעת רק ברמת הגימור הגבוהה, שמוסיפה למחיר 30 אלף שקל. רמת הגימור "הבסיסית", תעלה 300 אלף שקל, ולא חסר בה אבזור.

למעלה ובתמונה הבאה: מבט מפנים ה-STIצילום: אייל טואג

העיצוב החדש של המכונית מקנה ל־STi משהו שהיה חסר לדורות הקודמים – צניעות. בפעם האחרונה שלקחתי מכונית דומה המשטרה עצרה אותי לבדיקת רישיונות שגרתית פעמיים במשך יומיים, ולא בגלל שנהגתי בצורה פרועה או מעוררת חשד. הפעם, למרות מבטים סקרניים, אף שוטר לא סימן לי לעצור בצד. לא שהיא מכונית נחבאת אל הכלים – יש לה כונס אוויר עצום על מכסה המנוע וארבעה צינורות מפלט מאחור המשמיעים צליל רועם ובעל נוכחות, אבל בהשוואה לאימפרזות העבר היא אנינת טעם. אם תזמינו אותה בצבע לבן או כסף, היא תהיה מוסווית היטב, מעין "זאב בעור כבש".

למרבה הצער, ההסוואה ממשיכה גם בפנים. בסובארו לא חסכו בתגי STi אדומים ובקישוטים שונים, אבל התחושה לא דומה למכונית שעולה 300 אלף שקל. הפלסטיקה פשוטה ולא איכותית ולוח המחוונים זוהר כולו באדום, כנראה כדי להקנות לו תחושה ספורטיבית, אך בפועל הוא נראה כאילו הוא מדווח על תקלה כל הזמן. על המרווח הפנימי ועל תא המטען אי אפשר להתלונן. ה־STi מבוססת על מכונית משפחתית, ומציעה כמוה מרווח מספק למשפחה. יהיה קל להעמיס עליה עגלה וכיסא תינוק, אבל יכול להיות שלנוסעים הצעירים לא יהיה ממש נוח. בנסיעה עירונית הסובארו נוקשה, אבל שיכוך הזעזועים סביר. הבעיה היא העברת ההילוכים הנוקשה והמטלטלת שמתאימה לנהיגה ספורטיבית אבל לא לנסיעה עירונית. עם זאת, ההתנהלות בעיר נעימה משהיתה בזכות תוספת שלא הוצעה באימפרזה GT הפראית של שנות ה־90 – מערכות בקרה אלקטרוניות. לסובארו מערכת לניהול תגובת המצערת ואחיזת הכביש, והתוצאה מצוינת. המצב הפשוט, נורמל, מאפשר נסיעה נסבלת בעיר ושיוט נינוח, יחסית, בכבישי מהירים, אך מצבי "ספורט" ו"ספורט+" הופכים את ה־STi לחיה אחרת לגמרי, שמצליחה להזכיר את רפליקות המרוץ מהעבר.

צילום: אייל טואג

כיום, כשמכוניות רבות מצוידות במגדש טורבו שמאפשר כוח זמין מסל"ד נמוך, מוזר להיזכר במגדש טורבו מהסוג הישן, שכלל לא מורגש עד לכ־3,000 סל"ד ורק אז מתחיל להזרים אוויר למנוע ולהגדיל את הספקו. כדי לנהוג מהר בסובארו צריך לעבוד קשה – לשמור על סל"ד גבוה ולהעביר הילוכים בתדירות גבוהה. ההנעה לכל הגלגלים לא מיועדת לנהיגה בשטח, אלא הופכת את אחיזת הכביש לדביקה במיוחד, ומאפשרת לנהוג במהירות מסחררת גם בכבישים מפותלים. למען האמת, כבישים מפותלים, ודרכי עפר מהודקות היטב, הם המקומות שבהם STi תזרח ותספק הנאה רבה. ההנעה הכפולה מנטרלת את האפשרות להחלקות מבוקרות ולהיגוי יתר ("זריקת זנב"), אבל ל־STi יש טריק נוסף בשרוול – אפשרות להעביר יותר כוח לגלגלים האחוריים. כך, המכונית היפנית יכולה להצליח גם בדריפטים, והחיוך על פני הנהג מתרחב.

המאפיין המיוחד ביותר של STi אינו מגדש הטורבו או ה־4X4, אלא עניין פשוט שהולך והופך להיות נדיר – הגה. היגוי טוב, ודאי שבמכוניות ספורטיביות, הוא מדויק וקומוניקטיבי – כזה שמאפשר לנהג לדעת מהי מידת האחיזה של הגלגלים הקדמיים ועד כמה מהר הוא יכול להיכנס, או לצאת, מהפנייה. לסובארו יש הגה כזה. הוא כבד ומסורבל בנהיגה אטית, אבל נפלא בנהיגה מהירה, ובעיניי לפחות – הגה הוא הדבר החשוב ביותר במכונית ספורטיבית.

הדור הבא של ה־STi, עם ההנעה ההיברידית, לא יהיה רע בהכרח, אבל הוא בוודאי יהיה שונה. ה־WRX STi התרחקה מאותן מכוניות פראיות שכיכבו בחלומות המוטוריים שלי בשנות ה־90, אבל מצליחה לשמר את הרוח שלהן, ואת השילוב הבלתי־אפשרי, לכאורה, בין מרכב משפחתי ושימושי למכונית פראית וחסרת פשרות בנהיגה מהירה. כנראה שה־STi הנוכחית תהיה האחרונה ששומרת על הרוח הזו, והיא מציעה חוויית נהיגה יוצאת דופן. קשה להמליץ עליה כקנייה הגיונית כשמכוניות ספורטיביות אחרות עולות הרבה פחות ומציעות לא פחות כיף – רנו מגאן ספורט, למשל, עולה 200 אלף שקל – אבל, יש רק מכונית אחת שמציעה סוג כזה של הנאה, וזו ה־STi.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"