איפה טעיתי |

"הייתי צריך להתאמץ הרבה יותר כדי 
לקדם נשים"

יוסי אקרמן הוביל את אלביט 17 שנים, אך לא פעל לשנות את התרבות הארגונית הצבאית והגברית בחברה. כיום הוא מבין שזה פגע בה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

יוסי אקרמן, 67, פרש לפנסיה לפני שלוש שנים ולדבריו אינו מתגעגע לתפקיד התובעני של מנכ"ל אלביט. "אני מתגעגע לאנשים שאיתם עבדתי", הוא אומר, "אבל לא לנסיעות לתערוכות בחו"ל ולעבודה מבוקר עד לילה". את היציאה לפנסיה תכנן אקרמן שנתיים מראש. "אחד הדברים הטובים שעשיתי היה ההכנה היסודית של החברה לחילופים בהנהלה", הוא מספר. "אני גייסתי את המנכ"ל הנוכחי והכנתי אותו לתפקיד, כך שעם פרישתי לא היה זעזוע, ואנשים גם לא עזבו".

בעוד החברה ממשיכה להתנהל בלעדיו, אקרמן חזר לחקלאות. "עם ההתמכרות להייטק ולגלובליזציה, איבדנו את הקשר לאדמה", הוא אומר, "היה לי חשוב לחזור אליה". הוא קנה 50 דונם ונטע 3,000 עצי זית. מדי יום בחמש וחצי בבוקר הוא יוצא לפגוש את העצים, דואג למסיק ולוקח בעצמו את הזיתים לבית הבד, שם הוא משגיח על הכבישה. "הרעיון הוא להכין שמן זית מצוין כי הכל מתחיל ונגמר במצוינות".

צילום: רוני שיצר ג'יני

לפני חודשיים פתח אקרמן את Open Valley – מתחם עבודה ברמת ישי המיועד ליזמים מהצפון. "חשוב לי להביא את תל אביב לכאן", הוא אומר, ומתאר כיצד כבר נוצרת קהילה בקרב היזמים המקומיים. לאחרונה מונתה מנכ"לית למתחם ומתוכננות שם הרצאות שבועיות, פגישות עם מנטורים ופעילויות שיסייעו ליזמים להתגבש. אקרמן לא רק השקיע במקום מכיסו יותר ממיליון שקל, אלא גם משמש מנטור ולעתים גם אנג'ל המשקיע סכומים התחלתיים קטנים במיזמים שמוצאים חן בעיניו.

המפגשים עם יזמים צעירים גרמו לאקרמן להכיר בטעויות שהוא עצמו עשה כמנכ"ל. הגדולה שבהן, לדבריו, היא כישלונו בקידום נשים באלביט. "כיום אני מבין מה שלא הבנתי בעבר – נשים הן לא רק עובדות מצוינות, הן גם מאזנות את מקום העבודה. לצערי לא שיניתי את הדי.אן.איי של החברה שעמדתי בראשה, מחברה גברית שהעובדים בה מגיעים מהצבא, עם נורמות צבאיות של עבודה משותפת מסביב לשעון", הוא אומר. "חשוב להבין, באלביט יש 22% נשים, ושיעור הגיוס הוא 40% – מספרים דומים יחסית למפעלים מתחרים בישראל. הבעיה היא שרובן ממלאות תפקידים זוטרים, והן גם לא מתפתחות ומתקדמות בחברה, אלא נושרות ממנה יחסית מהר. הסיבה היא אופי העבודה התובעני. גם אני בזמנו כעסתי על עובד שהיה אומר שהוא לא יכול להגיע לדיון בשמונה בבוקר כי הוא רוצה לקחת את הילדים לגן. על אישה, אגב, לא הייתי כועס, זה נראה טבעי, אבל היא לא היתה יכולה לקחת חלק בתהליכי קבלת ההחלטות בחברה וכך להתקדם".

היית מנכ"ל של חברה לא ידידותית לנשים ולמשפחה.

"לצערי זה נכון. בלוקהיד מרטין, למשל, ארבעה מתוך חמשת בכירי החברה הם נשים, והחברה פורחת ומשגשגת. כיום אני מבין שהייתי צריך להתאמץ לקדם נשים הרבה יותר".

ככל הנראה אי המאמץ נובע גם מחוויה אישית. "תמיד התייחסתי לאלביט כאל משפחה, וככה גם קראנו לה, משפחת אלביט. למעשה היו לי שתי משפחות: משפחת אקרמן ומשפחת אלביט. בדרך כלל לא היתה ביניהן תחרות, אבל בזמן משבר היה ברור מי צריך אותי יותר".

הבית?

"בתפישה שלי הבית תמיד היה 'מסודר' כי אשתי, מורה ואחר כך מפקחת במשרד החינוך, ניווטה שם את העניינים מצוין. לעומת זאת בעבודה הייתי הרבה יותר נדרש. שם אין מי שיעשה את העבודה במקומי, לכן בכל פעם שהיה מגיע משבר, והיו רבים כאלה, בחרתי בלי היסוס ובמצפון שקט בעבודה".

והמחיר?

"פעם אשתי נסעה עם חברה לשבוע, ואני הייתי אבוד. לא היה לי מושג מה צריך לעשות. גם לא הערכתי נכון את עומס העבודה בבית ועם הילדים".

אקרמן מכה על חטא. מדבריו עולה כי אם מנכ"ל חברה לא חווה בבית הורות שוויונית, כנראה שהוא לא יחשוב עליה גם בעבודה. "כיום אני מבין שתפישת העולם הזו חייבת להשתנות בעולם העסקי בכלל, ובתעשיות הביטחוניות בפרט. חברות חייבות לקדם נשים לתפקידים בכירים, בדיוק כמו שעושים בבנקים. הן תורמות לעבודת הצוות, להקשבה ולאיזון. כדי שזה יקרה צריכים לתת תנאי עבודה מתאימים לאימהות ולאבות כאחד. כשאני שומע שגם כיום מתקיימים באלביט דיונים בשעה שבע בבוקר, אני חושב שזה מיותר. נשים הן עובדות לא פחות חיוניות מגברים, גם בתפקידים בכירים, והאיזון בין העבודה והבית חשוב. לשמחתי, הדור הצעיר, גם אצלי במשפחה, קצת יותר מאוזן ממני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו