500 העשירים |

עם קצת עזרה מחברים: השנה הסוערת של אלוביץ'

שאול אלוביץ'. שווי בורסאי: 330 מיליון דולר; שווי כולל ב–2016: 555 מיליון דולר; שווי כולל ב–2015: 500 מיליון דולר

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

היתה זו שנה סוערת עבור שאול אלוביץ', איש העסקים שמרבית עסקיו הם בתחום התקשורת. בנובמבר קרתה לו תקלה נדירה: חברת חלל תקשורת שבבעלותו דיווחה לבורסה כי אבד הקשר עם הלוויין עמוס 5 שהיא מפעילה. כעבור ימים אחדים נאלצה בזק להכריז כי לא ניתן לשקם את הקשר עם הלוויין. מניית חלל תקשורת צנחה ביותר מ־35% במסחר, וטרם התאוששה. במארס האחרון היתה תקלה נוספת בחברה אחרת של אלוביץ', פלאפון. שריפה בארון חשמל שבאחד ממתגי החברה פגעה ביכולתה לספק שירות ללקוחותיה למשך כמעט יומיים, ועלתה לחברה באובדן מנויים חריג בהיקפו. זאת, בשעה שפלאפון נלחמת על כל לקוח במסגרת שיסוף הגרונות ההדדי בין חברות הסלולר.

צילום: איור: דורון פלם

גם עסקי מכשירי הסלולר של אלוביץ' רחוקים משיאם. חברת יורוקום (הפרטית) שבבעלותו מחזיקה בזיכיון לייבוא מכשירי נוקיה – זיכיון שפעם הפך את אלוביץ' לעשיר וכיום שווה פרוטות. החברה משווקת בישראל גם את הסמארטפונים של מוטורולה, לנובו, ZTE ומותגים אחרים שאין להם נתח שוק משמעותי. ולמרות הכל, לאלוביץ' יש סיבה לחייך: אחזקתו המרכזית, חברת בזק, היא אי של יציבות בשוק התקשורת. שווייה כ־22 מיליארד שקל, ואלוביץ' מחזיק בה באמצעות פירמידה: בי־קום, שמעליה אינטרנט זהב, שתיהן ציבוריות, ומעליה יורוקום הפרטית. בשרשור, האחזקה של יורוקום היא כ־10% משווי בזק.

לאחרונה פירסמה חברת הדירוג מעלות S&P סקירת אשראי חדשה על בזק והשאירה את הדירוג שלה על AA יציב. מעלות מצאה כי בזק היא החברה עם שיעורי הרווח הגבוהים ביותר מסוגה בהשוואה בינלאומית מול חברות דומות, והיא מניחה כי על אף התגברות התחרות, בזק תשמור על שיעור רווחיות גבוה מ־40% בשנים 2016־2017. בזק סיימה את 2015 עם רווח נקי של 1.7 מיליארד שקל שכולו מחולק כדיווידנד לבעלי המניות, והיא חברת התקשורת היחידה שעדיין מחלקת דיווידנדים. מאז רכש אלוביץ' את החברה, היא מחלקת בממוצע 2.8 מיליארד שקל כל שנה.

איך מגלה בזק חוסן שכזה? עם קצת מזל, קצת שכל וקצת עזרה מחברים. מזל על שום מה? על שום הכישלון של חברת הסיבים האופטיים IBC, שאמורה היתה להציב תחרות רצינית למונופול התשתיות, אך שקעה בסכסוך מכוער בין בעלי המניות. החברה, שקופתה כמעט ריקה, מחפשת כעת משקיע חדש שייקח את הביזנס; שכל, כיוון שבניהולה של סטלה הנדלר עוברת בזק תהליכי התייעלות אבל לא מפסיקה את ההשקעה בתשתיות, ושומרת על מותג חזק.

אבל הכי חשוב – עזרה מחברים. עד תחילת 2015 ריחף מעל בזק איום התחרות בשוק הטלפוניה הקווית. מנכ"ל משרד התקשורת אז, אבי ברגר, קידם את הרפורמה הזו במרץ, אבל אז הגיעו הבחירות, בנימין נתניהו ניצח בהן, וזמן קצר לאחר מכן פיטר את ברגר ומינה תחתיו את שלמה פילבר. תחת נתניהו־פילבר, אלוביץ' מקבל מטריית רגולציה נוחה. מדוע? מתברר שנתניהו ואלוביץ' פשוט מיודדים, נושא שנבדק כעת ברמה המשפטית. האחזקה של אלוביץ' באתר "וואלה!", שהוא הנצפה במדינה, והכיסוי האוהד שמעניק האתר לנתניהו – עוזרים גם הם.

כל עוד הסיטואציה הפוליטית נשארת כפי שהיא, אלוביץ' יכול להיות רגוע. אבל אם מסיבה כלשהי ייכנס למשרד התקשורת שר במשרה מלאה, ייתכן שמפת האיומים על בזק תשתנה.

בסוף מאי דווח כי בכוונת אלוביץ' להשיק חינמון שיתבסס על תוכני אתר וואלה, תוך שת"פ עם "גלובס", ואולם כעבור יום בוטל המהלך לאור ההליכים המשפטיים שבהם נקט ועד עובדי "גלובס", ובשל החשיפה התקשורתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר