"רובין הוד של ההשכלה הגבוהה" - והמהפכה הפסיכומטרית בזול שכובשת את ישראל

תשכחו ממהפכת הסלולר. יוזמה חברתית של סטודנט לרפואה מחוללת מהפכה בקורסי הפסיכומטרי ומציעה הכנה ללימודי רפואה בעלות המתאימה גם לצעירים ללא כיסים עמוקים ■ מגזין TheMarker

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

תחושת אי צדק שבערה בעצמותיו של סטודנט לרפואה הובילה להקמת "רפואה לעם", המספקת הכנה לבחינה הפסיכומטרית בעלות נמוכה. העובדה שלמייסד הארגון לא היה רקע כלכלי, ושליוזמה שלו לא היה מודל עסקי, לא הפריעה לה להתפתח; אולי להפך. עם קורסים שנפתחים לקראת כל בחינה פסיכומטרית בתל אביב וירושלים, וכיתות חדשות שנוספו בחודש שעבר בחיפה, קריית אונו ובת ים, הארגון מושך אליו צעירים המעוניינים להתקבל ללימודי רפואה ולחוגים מבוקשים אחרים באוניברסיטאות.

עלות של קורס פסיכומטרי של רפואה לעם היא כ־750 שקל בלבד לעומת 7,000־8,000 שקל במכונים המוכרים. "אם ההוראה לא נופלת בהיקף השעות ובאיכות, וההכנה היא אותה הכנה, מדוע בעצם לשלם אלפי שקלים לקורס?", שואל זאב הירשפלד, המייסד ומנהל היוזמה החברתית.

כיתת פסיכומטרי של "רפואה לעם" בירושליםצילום: זאב הירשפלד

רפואה לעם הוקמה לפני כחמש שנים כדי להנגיש את לימודי הרפואה לכל שכבות האוכלוסייה. בדרך היא תוקעת סיכה בתעשייה המנופחת של מכוני ההכנה לפסיכומטרי ולבגרויות. הביקוש הגבוה למקצוע הרפואה, והמספר המצומצם של המתקבלים, גורם לכך שחתך הקבלה עולה משנה לשנה. מחירו של קורס ההכנה לפסיכומטרי במכונים גבוה, ורבים נאלצים לעבור אותו יותר מפעם אחת, כך שההוצאה מגיעה ל־30־25 אלף שקל ואף יותר, לפני שהחלו הלימודים. "יש כאן עוול גדול", אומר הירשפלד. "בשנים האחרונות נעשה קשה יותר ויותר להתקבל ללימודי רפואה. אם בעבר היה מספיק לעשות קורס הכנה אחד לפסיכומטרי, כיום המועמד הממוצע לרפואה נאלץ לעשות יותר מכך. המחירים של הקורסים עלו בצורה משמעותית, אף שיש מקומות שלא מספקים לסטודנטים חומרי לימוד חדשים, ואתה שואל את עצמך על מה הולך הכסף".

ל"רובין הוד" של ההשכלה הגבוהה יש פני ילד. הוא בן 29, מתגורר בראשון לציון ולומד רפואה באוניברסיטה העברית זו השנה החמישית. הירשפלד היה סטודנט לפסיכולוגיה כשהחליט לנסות להתקבל ללימודי רפואה. כשהגיע לשלב המיונים האישיותיים (מערך ראיונות שהוא חלק מתהליך מיון המועמדים), חבריו סיפרו לו על קורס הכנה בן יומיים בעלות 4,000־3,000 שקל. "לא היה לי אז את הסכום הנדרש, ובכל מקרה גם אלה שעברו את ההכנה סיפרו שהיא לא הועילה להם. הרגשתי שנחוצה אלטרנטיבה", הוא מספר.

כשנה אחר כך, הירשפלד ייסד את רפואה לעם, והוא ומורים אחרים, סטודנטים לרפואה כמוהו, החלו להעביר הדרכה למיונים האישיותיים, חצי בהתנדבות. הנישה הבלעדית של רפואה לעם היא הכנה למיונים למו"ר ומרקם (מבחני האישיות) שעבורה הם גובים 100 שקל. כיום הם כמעט היחידים בשוק שמספקים את ההכנה למיונים האישיותיים.

ברפואה לעם לא הסתפקו בנישה זו ופתחו קורסי הכנה לפסיכומטרי, ובהמשך גם כיתות הכנה לשיפור בגרויות. בקורסים אלה מלמדים מורים בעלי ניסיון שעבדו במכוני פסיכומטרי אחרים. היעד שהציבו הוא לחולל שינוי חברתי שחורג מקבלה ללימודי רפואה.

הירשפלד מדבר על מהפכה שמזכירה את מהפכת הסלולר. קורס פסיכומטרי אמנם רחוק מלהיות מוצר שווה לכל נפש, אך הורים רבים ייאלצו לממן אותו עבור ילדיהם. "לא כולם השקיעו בתיכון. לא כולם ידעו אז שהם ירצו להגיע לאקדמיה", אומר הירשפלד. "הרבה פעמים, כשלא מצליחים בניסיון הראשון, אנשים נאלצים להתפשר עם המציאות, רק בגלל המחיר הגבוה של הקורסים. לא נכון בעיני שחלום המקצוע יהיה תלוי בשכונה שבה גדלת, או בעומק הכיס של ההורים. אנחנו כאן כדי להסיר את המכשול הזה של אלפי שקלים שצריך לשלם".

איך רפואה לעם מצליחים לספק את הקורסים בעלות נמוכה? התשובה היא אפס מנגנון והיעדר שאיפה להפיק רווחים. 
"במכונים אחרים סכום נכבד הולך על שיווק ומכירות והוצאות השכר לתפקידים ניהוליים. רפואה לעם מנטרלת את הרכיבים האלה – השיווק הוא מפה לאוזן, אין מנהלים וזה חוסך המון".

ברפואה לעם, המורים לפסיכומטרי ולבגרויות מקבלים שכר כמו במקומות אחרים, זאת לעומת מיוני המו"ר ומרק"ם שבהם המנחים פועלים בהתנדבות. "חשוב לנו לשמור על רמה גבוהה של הוראה", אומר הירשפלד, "מה שאנחנו מבקשים זה רק כדי לכסות עלויות מינימליות של שכירות, חשמל והדפסות ספרים של רפואה לעם".

הירשפלד כבר חושב על הצעד הבא וחולם לפתוח בעתיד מרפאות אלטרנטיביות. "אני מקווה שברגע שרפואה לעם תצבור מספיק קהל, נוכל לספק שירותים רפואיים", הוא אומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?