סביבה |

25 השנים המבוזבזות בהיסטוריה האנושית

חברת הנפט החזקה והעשירה בארצות הברית, אקסון מוביל, מואשמת כי ידעה שעסקיה גורמים להתחממות גלובלית, אך הסתירה את המידע הזה מהציבור ומבעלי המניות. לאן תוביל החקירה בנושא

אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר

ביוני 2012, בנאום שנשא בפני מכון המחקר הניו יורקי CFR, השמיע רקס טילרסון, מנכ״ל ענקית הנפט אקסון מוביל, התבטאות שגרמה ללא מעט אנשים להרים גבה. החשש משינוי האקלים מוגזמים, אמר טילרסון, תוצר של ציבור ״בור״ במדעים ובמתמטיקה, עיתונות ״עצלנית״ וארגונים סביבתיים ש״זורעים פחד״. כן, הוא הודה, שריפת דלקים מאובנים עושה את כדור הארץ חם יותר, אך האנושות תוכל להסתגל.

ההתבטאות הזאת נהפכה בשלוש השנים האחרונות למזוהה עם טילרסון ועם הגישה הכללית של אקסון מוביל, חברת הנפט הגדולה והחזקה בעולם, ששורשיה במונופול הנפט של ג׳ון ד. רוקפלר, וגלגולה הנוכחי נוצר כתוצאה ממיזוג בין אקסון ומוביל ב־1999. ב־20 השנים האחרונות, אקסון 
מוביל עשתה כל שביכולתה כדי להילחם במודעות הגוברת לשינוי האקלים. היא שפכה מיליוני דולרים על קמפיינים שנועדו להכחיש אותה. היא ניסתה לפקפק באמיתות ההוכחות המדעיות לאחריותו של המין האנושי – כלומר, של חברות הנפט הגדולות כמו אקסון – להתחממות כדור הארץ. היא פתחה במסעות צלב נגד רגולטורים שניסו להגביל את החברה, וניהלה מלחמות חורמה נגד עיתונאים וארגונים סביבתיים. בחודש שעבר התברר שבמשך כל הזמן הזה אקסון ידעה שהיא לא אומרת אמת.

צילום: רויטרס

קל לנחש שטילרסון מתחרט על ההתבטאות הפומבית ההיא, שעה שאקסון נמצאת בעיצומה של שערוריית ענק הנוגעת לחשדות שהחברה ידעה על סכנותיו של שינוי האקלים במשך עשרות שנים, אך הסתירה אותן מפני הציבור ובעלי המניות. בשבועות האחרונים, מאז חשפו ״לוס אנג׳לס טיימס״ ואתר חדשות האקלים InsideClimate News את המסמכים הפנימיים שהעידו כי אקסון חקרה את שינוי האקלים מאז סוף שנות ה־70 לפחות, ספגה החברה שורה של מהלומות תקשורתיות ופוליטיות.

התובע הכללי של ניו יורק, אריק שניידרמן, כבר פתח בחקירה בנושא, 
והמועמדים הדמוקרטים לנשיאות (לצד דמוקרטים בכירים אחרים ו־40 ארגונים סביבתיים וחברתיים מובילים) קראו לפתיחתה של חקירה פדרלית.

החשיפות בנוגע לאקסון אישרו, למעשה, את מה שפעילים סביבתיים הניחו במשך שנים רבות: שהמדענים של חברה ענקית כמו אקסון, עם הכנסות שנתיות של 390 
מיליארד דולר, חכמים מדי מכדי לא להבין כיצד הפעילות של החברה, ושל חברות נפט אחרות, תורמת לשינוי האקלים.

אקסון היתה חברה שונה למדי לפני ארבעה עשורים. היא ביצעה מחקרים למדידת שינוי האקלים כבר בסוף שנות ה־70, ערכה סדנאות פומביות בנושא, מימנה מחקרים אקדמיים, וביצעה ניסויים משלה כדי למדוד את התחממות העולם. ב־1979, התבקש מתמחה בחטיבת המחקר של אקסון בשם סטיב קניסלי לנתח כיצד ההתחממות הגלובלית תשפיע על הביקוש לדלק. קניסלי 
העריך כי אם צריכת הדלקים המאובנים לא תרוסן, הטמפרטורות בעולם יתחממו בצורה משמעותית, בגלל הפליטה הגוברת של גזי חממה לאטמוספירה.

ב־1990 אקסון שינתה את דעתה. היא המשיכה לממן מחקרים בנוגע לשינוי האקלים, אך גם התחילה להשקיע מיליונים בקמפיינים שהכחישו את שינוי האקלים שעל קיומו היא כבר ידעה. הכוח העצום של החברה, והאינטרס הברור שלה למנוע חקיקה לבלימת שינוי האקלים, הפכו אותה לאחד מהכוחות הדומיננטיים בפוליטיקה האמריקאית. יותר מכל תאגיד אחר, אקסון פעלה כדי להגן על היכולת של תאגידים לתרום סכומים בלתי מוגבלים לפוליטיקאים בשמו של ״חופש הביטוי״. ההתבטאות של 
טילרסון ב־2012 לא שיקפה רק את עמדתו הפרטית, אלא את הלך הרוח של החברה השנייה הכי גדולה בארצות הברית (במונחי הכנסות), שהשפיע במשך שנים ארוכות על מחוקקים ועל האופן שבו טופל (או יותר נכון: לא טופל) שינוי האקלים.

מדוע אקסון, פעם חלוצה בתחום של חקר שינוי האקלים, החליטה להכחיש את קיומו? ייתכן שהדבר קשור בחשש שהידע הזה 
יתורגם למדיניות שתגביל את השורה התחתונה של החברה. ב־1989, בזמן שארצות הברית סבלה מבצורות וגלי חום והתקשורת החלה לעסוק בחששותיהם של מדענים שכדור הארץ מתחמם, פוליטיקאים החלו לקרוא לריסון הפליטות של גזי חממה, והאו״ם הקים את הפאנל הבין־ממשלתי לשינוי האקלים (IPCC), גוף מחקר למדידת ההתחממות הגלובלית. באותה שנה ציין מנהל חטיבת המדע והאסטרטגיה של אקסון, דוויין לוין, בישיבת דירקטוריון כי הקונסנזוס בקהילה המדעית הוא שהפליטות של גזי חממה כתוצאה משריפה של דלקים מאובנים יובילו לעלייה משמעותית בטמפרטורות הממוצעות, להמסת קרחונים, לעלייה במפלס פני הים ולשאר תופעות קיצוניות. אבל החשש הגדול ביותר מבחינת החברה, אמר לווין, היה הלחץ הפוליטי שעלול להגיע. ״טיעונים לפיהם עלינו לפעול עכשיו עלולים להוביל לצעדים דרקוניים יקרים ובלתי הפיכים״, אמר לוין.

רקס טירלסון. "חשש מוגזם משינויי אקלים"צילום: בלומברג

במקום לשנות את התנהגותה, בחרה אקסון, לפי החשד, להמשיך להכחיש כלפי חוץ את מה שידעה. רק ב־2009 כשאובמה נכנס לבית הלבן והבטיח לנקוט בצעדים משמעותיים לריסון שינוי האקלים, אקסון הודתה ששינוי האקלים הוא ״נושא חשוב״, אך המשיכה להיאבק נגד הרפורמות בתחום.

כעת ניצבת אקסון בפני אחד מהמשברים התדמיתיים הגדולים בתולדותיה. החקירה של שניידרמן תיאלץ אותה בראשונה להגיע לבית המשפט ולהסביר מה ידעה בנוגע לשינוי האקלים, והאם הטעתה בפועל את בעלי המניות. השערורייה הושוותה להונאה השיטתית והמתוחכמת שניהלו חברות הטבק הגדולות במשך שנים כדי להסתיר מהציבור את העובדה שהן ידעו שעישון מזיק לבריאות. הונאה זו עלתה לחברות הטבק בקנסות בסך מיליארדי דולרים, בירידה בביקוש לסיגריות ובפגיעה בלתי הפיכה בתדמיתן.

אקסון, מצדה, הכחישה את כל ההאשמות נגדה. היא טענה כי ערכה את המחקרים בפומבי, בשיתוף עם משרדי ממשלה 
וה־IPCC, ושהם נמצאים באוניברסיטת טקסס, לכן אי אפשר לטעון שהיא הסתירה דבר מהציבור. ואכן, החקירה של שניידרמן לא מתמקדת בשאלה האם החברה היתה צריכה ליידע את הציבור, אלא אם היתה צריכה ליידע את בעלי המניות שלה ששינוי האקלים עשוי לסכן את כספם.

ייתכן שיימצא שאקסון לא עברה על שום חוק בכך שהדחיקה את מחקריה בנושא 
שינוי האקלים. יהיו אשר יהיו תוצאות החקירה, התנועה הירוקה – שחגגה בחודש שעבר ניצחון גדול עם ביטולו של צינור הנפט השנוי במחלוקת קיסטון XL – כבר סימנה את אקסון בתור היעד הבא שלה.

בראיון ל״רולינג סטון״, הכריז הפעיל וההוגה הסביבתי ביל מקיבן, מייסד ארגון 350.org שארגן את המצעד נגד שינוי האקלים בניו יורק בשנה שעברה, כי המאבק להביא את אקסון לדין הוא היעד הבא של הארגון. ״אני לא בטוח בנוגע להיבט החוקי, אבל אקסון נושאת באחריות מוסרית ומעשית לכך שלא אמרה דבר כשהיתה יכולה לחסוך לעולם 25 שנים מבוזבזות, שעשויות להתברר כ־25 השנים הכי חשובות בהיסטוריה האנושית״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות