100 המשפיעים 2015 |

אמנות כיפוף הרגולטור

כשהשיקול המרכזי של מקבלי ההחלטות אינו טובת הציבור, לרגולטורים יש רק שתי דרכי פעולה אפשריות: להוריד את הראש, או ללכת הביתה

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

ממשלת נתניהו הרביעית פיתחה לדרגת אמנות את היכולת לכופף רגולטורים ויועצים משפטיים. התהליך המזורז שבו ניסתה הממשלה לאשר את מתווה הגז – ללא דיון ציבורי מעמיק, ללא שקיפות בעבודת המטה, ללא תיעוד הולם ותוך ויתורים תמוהים לחברות הגז – הוא כנראה רק קצה הקרחון. מי שאמורים לתפקד כשומרי סף ולייצג שיקולים מקצועיים ארוכי טווח וחפים מאינטרסים פוליטיים וזרים, מתקשים למלא את המשימה. מספרם של הרגולטורים העצמאיים באמת במערכת השלטונית הולך ופוחת.

התפטרותו של פרופ' דייוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, היא המקרה הבולט ביותר של ניצחון הפוליטיקה על הרגולציה המקצועית. גילה התריע כי היווצרותו של מונופול בתחום הגז תהיה בכייה לדורות וכי ההסדר שגיבשה המדינה עם חברות הגז אינו מספק פתרון הולם לבעיה. במשך כמה חודשים עבר גילה בידוד מוסדי, ולאחר מכן צויר כמי שאחראי לבלימתו של הסדר גז חיוני בעל חשיבות אסטרטגית לאומית. ממש אויב העם. לבסוף התפטר גילה, בין היתר על רקע השימוש חסר התקדים והשנוי במחלוקת בסעיף בחוק שנוטל ממנו את סמכויותיו.

אלה לא הטקטיקות היחידות שבאמצעותן מצליחים הפוליטיקאים לכופף את מי שאמור לבלום אותם. הצעות חוק לשינויים מבניים ברשויות ממשלתיות, שמחלישות את יכולותיהן של רשויות אלה, הן שיטה נוספת. כך למשל, נכללה בחוק ההסדרים האחרון הצעה המחלישה את רשות החשמל, שהתגלתה במהלך הדיונים על מתווה הגז כרגולטור לוחמני מדי.

צילום: עופר וקנין

בתחום התקשורת מתנהלות הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין כבר שנים תחת איום מתמשך של חקיקה שנועדה לאחד את שני הגופים. שר התקשורת, נתניהו, הוא האיש שיחליט מתי תרד החרב המונפת מעל הרגולטורים, ואלה פועלים זה זמן רב מתוך מודעות למציאות זו. שיטת איומי הסגירה עובדת היטב גם ברשות השידור, שפועלת רק בזכות רצונם הטוב של משרד האוצר והשר אופיר אקוניס, הממונה על רשות השידור. הרשות החדשה עדיין בהקמה ומופקדת בידי מנכ"ל זמני. זמניות היא שיטה מצוינת נוספת להבטיח שממלא המקום יקבל את ההחלטות הרצויות לבוס.

שיטה נוספת לשלול את כוח ההתנגדות של רגולטורים ויועצים משפטיים היא תיחור בין מועמדים לתפקיד נחשק. לא מעט בכירים בקרב המשפטנים בשירות המדינה לוטשים עיניים לכהונת היועץ המשפטי לממשלה, המתפנה בעוד חודשים אחדים. שרת המשפטים, איילת שקד, ביקשה מהוועדה בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אשר גרוניס, להמליץ על שלושה מועמדים. הממשלה היא זו שמחליטה. עד רגע ההחלטה יזכור כל פקיד משפטי בכיר – למשל המשנים ליועץ, אבי ליכט, דינה זילבר ורז נזרי, המוזכרים כמועמדים לתפקיד – כי אמירת "לא" לשר היום עלולה להוביל להצבעת "לא" בממשלה ברגע המכריע.

לעתים, יש להודות, הממשלה מכופפת את הרגולטורים כדי לקדם רפורמות חיוניות ומוצדקות. הבעיה היא שהמחיר של החלשת רגולטורים למטרות ראויות הוא שאלה לא יהיו שם כדי לבלום רפורמות גרועות ונצלניות, ובכך ייפתח הפתח של בעלי ההון להשתלט על בורות השומן התקציביים ועל משאבי הציבור. כל זה לפני שדיברנו על רגולטורים שמגיעים מהשוק הפרטי או חוזרים אליו לאחר תום תקופת הצינון שלאחר סיום כהונתם. רבים מהם זוכרים שעליהם לשמור על האינטרסים של בעלי השליטה בחברות שמהן באו או שאליהן הם מתכוונים לחזור.

מנקה שולחן
אורית פרקש–הכהן
יו"ר רשות החשמל

מנכ"לית רשות החשמל, אורית פרקש הכהן. נהפכה לדמות המקצועית המשפיעה ביותר על השיח הציבורי המחאתי נגד מתווה הפשרה בגזצילום: תומר אפלבאום

מאת אבי בר-אלי

אורית פרקש־הכהן לא תשלים שנה נוספת בתפקידה הרגיש כיו"ר רשות החשמל. היא צפויה לסיים אותו בקרוב, בין אם מרצונה, ובין אם תודח ב־1 בינואר, בהחלטת ממשלה. ככה זה כשלא מצייתים ל"רוח המפקד", מתבטאים נגד מתווה הפשרה המפוקפק מול מונופול הגז הטבעי — ועוד מעזים להצביע על עלויותיו העודפות לציבור צרכני החשמל. רגולטור בישראל נדרש להיות מקצועי, אבל רק עד לקו מסוים.
ואולם, פרקש־הכהן לא מתכוונת להמתין בשקט לגזירה. בשבועות האחרונים היא נהפכה לדמות המקצועית המשפיעה ביותר על השיח הציבורי המחאתי נגד מתווה הפשרה בגז. זאת, לאחר שחשפה את דו"ח הרשות על ליקויי המתווה הממשלתי, ולאחר שהודיעה כי בכוונתה להפחית את תעריף החשמל במשק כבר בספטמבר, לפני שיועמסו עליו עלויות יתר בגין חוזי גז מנופחים ודילים קואליציוניים על הנחות סקטוריאליות בחשמל
את הימים האחרונים בתפקידה כיושבת הראש האחרונה של רשות החשמל העצמאית – רגע לפני שזו תוכפף לדרג הפוליטי ותיהפך לצעצוע בידי שר האנרגיה – מתכוונת פרקש־הכהן לנצל לצורך "ניקוי שולחן", שהשלכותיו צפויות להדהד במשק למשך זמן רב.

אבי בר־אלי

שליחותו של הממונה
הממונה הבא על ההגבלים העסקיים

מאת אורה קורן

הממונה החדש על ההגבלים העסקיים ייכנס לתפקידו לאחר שרשות ההגבלים הגיעה לשיא של כל הזמנים בהרתעת המגזר העסקי, אך גם כשמעליו מרחפת, לראשונה בהיסטוריה של הרשות, עננה של התערבות הממשלה בהחלטותיו
הממונה היוצא, דייוויד גילה, התפטר מכיוון שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר התשתיות, יובל שטייניץ, נכנעו ללחציהם של טייקוני הגז, שהיו מלווים בלחצים אמריקאיים, והחליטו להפקיע מידיו את הטיפול בנושא המרכזי ביותר למשק בשנים הבאות – הגז הטבעי, תוך קיבוע מונופול אימתני וריכוזי בעל זכויות מפליגות. עד פרשת הגז הביא גילה את הרשות להישגים חסרי תקדים. הוא ידע לנצל היטב את גל המחאה החברתית ואת עניינה של הממשלה להקטין את הריכוזיות במשק והוסיף לרשות שלל סמכויות ומשימות. בתקופתו נהפכה הרשות לגוף שרגולטורים אחרים צריכים להתייעץ עמו בנושאי תחרות והיא זו שתרכז מידע על גופים ריכוזיים במשק בסוגיה המרכזית של ניתוק בין אחזקות ריאליות לאחזקות פיננסיות מהותיות. היא העבירה שורת החלטות למאבק במונופולים, ובהן, לראשונה, איסור לגבות מחיר מופרז, מיצבה עצמה כעוגן מרכזי של תוכניות הורדת יוקר המחיה הממשלתיות ובנוסף קבעה כללים חדשים להתנהלות איגודים מקצועיים, כהתאחדות התעשיינים, או איגוד המזון שבהתאחדות.
אבל התערבותם של נתניהו ושטייניץ בהחלטת הרשות בנושא הגז הטבעי מאותתת למגזר העסקי שניתן להפעיל לחץ על הרשות להגבלים עסקיים גם בנושאי מחלוקת אחרים. האם התערבות פוליטיקאים בהחלטות רשות ההגבלים תהפוך להרגל? הממונה החדש יצטרך לדרוש הצהרה מהדרג הפוליטי הבכיר, או להבהיר בעצמו שפרשת הגז היא אירוע חד פעמי מבחינת רשות ההגבלים. אחרת היעילות של הרשות תידרדר במהירות ותפגע בכלל המשק ובאזרחים.

היד שתפרק את ערוץ 2
שלמה (מומו) פילבר
מנכ"ל משרד התקשורת

מאת אמיר טייג

לאחר הבחירות האחרונות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא הותיר ספק לגבי זהות האיש החזק בשוק התקשורת. הוא שמר על התיק בידיו, פיטר באגרסיביות את מנכ"ל משרד התקשורת הקודם, אבי ברגר, ומינה תחתיו את שלמה פילבר, הנחשב למקורבו אידיאולוגית ופוליטית. רבים מאמינים כי פילבר ישמש כידו הארוכה של נתניהו, אך גם כך הוא יחזיק בכוח השפעה רב על עתיד שוק התקשורת המקומי. הנושא העיקרי שבו יתעסק פילבר יהיה שוק הטלוויזיה המסחרית, כאשר המטרה המוצהרת היא להרחיב את התחרות בשוק ולצמצם את כוחו המופרז של ערוץ 2. במשרד האוצר מצא פילבר תומך נלהב בדמותו של שי באב"ד, מנכ"ל המשרד מטעמו של משה כחלון ולשעבר מנכ"ל הרשות השנייה, שהוביל את החוק לפיצול ערוץ 2, אך נחסם על ידי נתניהו.
פילבר עומד בראש צוות בין משרדי שצפוי להגיש שורה של הצעות חקיקה עד סוף השנה. המטרה העיקרית היא לעדכן את החקיקה הקיימת בתחום הטלוויזיה לעידן הדיגיטלי, שבו פייסבוק וגוגל מנקזות אליהן חלק ניכר מהכנסות שוק הפרסום. האמצעי העיקרי להשגת מטרה זו יהיה צמצום הרגולציה, כך שמתחרים חדשים יוכלו להיכנס לענף ומתחרים קיימים יוכלו להרוויח יותר, למשל מתוכן שיווקי.

המהלך הראשון שצפוי פילבר להוביל הוא הקמתם של שני ערוצי חדשות נוספים – האחד של קבוצת בזק, באמצעות אתר וואלה, והשני של קבוצת HOT, באמצעות הערוץ הקיים i24news. בתחום התקשורת מצטייר פילבר כנוח הרבה יותר לקבוצת בזק בהשוואה לקודמו בתפקיד. פילבר רוצה להתמקד בתחום הטלוויזיה, אינו רוצה לבצע מהפכות גדולות בתחום הטלקום ובעיקר מעוניין לשמור על הקיים ולמנוע משברים בתחום הסלולר.

שלמה פילבר

אמיר טייג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"