"קיסריה החרדית": פעם דירת 4 חדרים עלתה 400 אלף שקל - היום 1.8 מיליון שקל

במיתוג נכון, אומר היזם חנוך קס, ההתנחלות גבעת זאב היא בעצם פרבר אמריקאי שאנן ואמיד, 
רבע שעה מהמקומות הקדושים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

כמה עשורים אחרי שהבנייה הפרברית 
הכפרית והמרווחת כבשה בסערה את טעמו של המעמד הגבוה בציבור החילוני (לפרטים נא לבקר בכוכב יאיר ולהבים), מגיע הטרנד אל הציבור החרדי. שכונת היוקרה החדשה של המגזר נבנית בימים אלה בהתנחלות גבעת זאב שמצפון לירושלים וממותגת על ידי יזמיה כ"קיסריה החרדית". המיתוג דווקא מתקבל בקרירות בקרב לא מעט מהתושבים החרדים ביישוב. "בקיסריה עובדים את אל הממון, אנחנו עובדים את השם", הסביר אחד מהם.

380 יחידות דיור צפויות להיבנות בשכונה החדשה, רמת גבעת זאב שמה, כ־130 מהן בצמודי קרקע על מגרשים של 330־500 מ"ר, והיתר בבנייה רוויה. לדברי היזם חנוך קס, 
בעלי חברת חיש־נופי ישראל, היזמית של 
השכונה, שווקו עד כה כמעט כל המגרשים, במחירים של כ־400 אלף דולר למגרש של 330 מ"ר (כ־1.5 מיליון שקל) ועד ל־500 אלף דולר למגרשי החצי דונם (כ־1.9 מיליון שקל).

צילום: אמיל סלמן

רמת מחירים זו מסבירה מדוע את רוב המגרשים מכר קס לחרדים אמידים מארצות הברית, אשר לדבריו מתכננים לעלות לישראל, אך מתקשים למצוא מקום שיענה על צורכיהם. "רבים מהם לא עשו עלייה בגלל הקושי למצוא מקום מגורים מתאים. זו אוכלוסייה משכילה שכוללת רופאים, פרופסורים, פסיכולוגים, שמחפשים מקום שיזכיר להם את הפרבר האמריקאי האמיד שבו הם גרים ושיהיה קרוב לירושלים. דירות ברחביה או ממילא טובות לתושבי חוץ שמגיעים לביקורים, אבל לא למי שמתכוון להעביר את החיים שלו לישראל".

לצד מתחם צמודי הקרקע צפויה השכונה לכלול עוד 245 דירות בבנייה רוויה מדורגת, בהן דירות שלושה חדרים המוצעות כיום למכירה בכ־1.5 מיליון שקל, דירות ארבעה חדרים שמוצעות בכ־1.75 מיליון שקל ודירות חמישה חדרים המוצעות בכ־1.95 מיליון שקל. עבור דירות הפנטהאוז המחיר יהיה כ־3.5 מיליון שקל. אלה מחירים גבוהים משמעותית מהמקובל בגבעת זאב, שבה נמכרות כיום דירות 
שלושה חדרים ישנות בכמיליון שקל, ואילו מחיר דירת ארבעה חדרים חדשה עשוי להגיע ל־1.5 מיליון שקל. בניגוד למתחם צמודי הקרקע, משווקות דירות אלה לציבור החרדי הישראלי הפחות מסוגר, ובפרט למעמד הביניים הצומח בתוכו.

בסופו של דבר תמהיל האוכלוסייה עלול להפוך אותה לשכונה נפרדת. "זו הולכת להיות שכונה עצמאית בתוך היישוב", מסביר אריה פאר, מהנדס המועצה המקומית גבעת זאב. "יהיה בה את כל מבני החינוך והמסחר הנדרשים, קאנטרי קלאב וגינות. לאמריקאים יש מאפיינים שונים מהאוכלוסייה החרדית בארץ. אף אחד לא יכתיב להם אם לעבוד או מה ללמוד". "הטלוויזיה לא מוקצית אצלם", מוסיף קס, "יראו שם הרבה אן.בי.איי באמצע הלילה".

קס, 32, הוא יזם חרדי המחזיק בנופי ישראל ובעוד כמה חברות הפעילות בעיקר 
בתחום הנדל"ן המסחרי. באחרונה הוא נכנס גם לעסקי המלונאות בגיאורגיה. לדבריו, החל לפעול בתחום הנדל"ן לפני קצת יותר מעשור, כאשר עבר בעצמו להתגורר ביישוב. "באותה תקופה כמעט לא היו כאן חרדים, אבל המחירים היו נוחים, סביב 400 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים", הוא מספר, "אז התחלתי להביא את החברים שלי כדי שלא אהיה כאן לבד ותיווכתי להם דירות בחינם".

צילום: אמיל סלמן

ההזדמנות העסקית לא איחרה לבוא. בראשית העשור הקודם נקלעו למצוקה כמה 
קבלנים שהחלו בבניית שכונת ענק ביישוב – אגן האיילות. אינתיפדת אל־אקצה תפסה אותם עם פרויקטים בהיקף של כמעט 1,000 יחידות בבנייה, וכשמעמד הביניים החילוני שעבורו נועדו הדירות לא גילה עניין. קס זיהה את ההזדמנות, סגר עם היזמים חוזים לשיווק בלעדי של הדירות בשכונה ומכר אותה במלואה לציבור החרדי.

גם רעיון השכונה החדשה של רמת גבעת זאב נולד ממצוקה. "פנה אלי בעל הקרקע שרכש אותה לפני 35 שנה ולא ידע איך לקדם בה תוכנית. סיכמנו על שותפות של 50% בפרויקט, הפשרנו את הקרקע, מיתגנו את המקום ותכננו אותו בצורה שונה וייחודית".

המילה "מיתוג" חוזרת על עצמה שוב ושוב בשיחה עם קס, שאינו מכחיש שזה עיקר התמחותו. "קח את גבעת זאב לדוגמה", הוא מסביר, "אתה יכול להגיד עליה שהיא נמצאת בחור, התנחלות בשומרון שלא מעניינת אף אחד 
ובטח לא את מי שמחפש מגורי יוקרה. אבל בפועל היא בעצם פרבר של ירושלים, ובמיתוג נכון היא הופכת לטובה יותר מירושלים כי יש בה מרחבים ונוח לגדל בה ילדים. יש פה רוכשים שמתכננים וילות עם בריכות, כשבצמוד להם יש קאנטרי, מגרשי טניס וכדורסל וחדר כושר, והכל במרחק סביר מכל האתרים הקדושים שמעניינים כל יהודי דתי בעולם. בכנסי השיווק בארצות הברית לקחנו שורה של אתרים ירושלמיים מוכרים וציינו מה המרחק מכל אחד מהם, במיילים, כך זה נשמע יותר קרוב מאשר בקילומטרים. '12 מייל מהכותל', וכן הלאה. ככה הם התחברו לשכונה".

קס תופס את עצמו כמומחה לשיווק דירות לציבור האמריקאי: "אנחנו שוכרים אולם משלנו, אף פעם לא משתתפים בירידים עם כל החברות. האמריקאים בטוחים שאנחנו החברה מספר אחת בישראל. מישהו באפריקה ישראל סיפר לי שבאחד הכנסים שאלו אותו אם הם שייכים לנופי ישראל".

היזם חנוך קסצילום: אמיל סלמן

העובדה שהיישוב נמצא מעבר לקו הירוק לא הפריעה לרוכשים?

"זו שאלה שכמעט לא עלתה. הקו הירוק לא היה אישיו, אבל עניין אותם לדעת עד כמה היישוב קרוב לאוכלוסייה ערבית ואם יש כפרים בקרבת מקום. גבעת זאב מחוברת ישירות לדרך בגין, אפילו בלי שעוברים בידוק. כלומר גם מבחינת המעברים זה חלק מירושלים".

מהנדס המועצה פאר נשמע מסויג מעט לגבי אופי השכונה, דווקא בגלל השיווק המסיבי לציבור האמריקאי, שייתכן שישתמש בדירות רק למטרת ביקורים. את אמירותיו של קס כי כל הרוכשים מתכוונים לעלות לישראל הוא לוקח בערבון מוגבל: "עד שהשכונה לא תאוכלס לא נדע איזה אופי יהיה לה. האם תהיה כמו ממילא – שכונה נטושה כמעט בכל ימות השנה, או שכונה חיה עם תושבי קבע וחנויות ומוסדות חינוך שוקקים. החשש שלי הוא שזו תהיה שכונה חשוכה לחלוטין בלילה עם אור שיבקע מארבע מהדירות ותו לא, אבל כל עוד היא לא נבנתה ואוכלסה אי אפשר באמת לדעת".

למרות החשש תולה בה פאר גם לא מעט תקוות ומקווה שתחזק את האוכלוסיה ביישוב, שכיום מדורג באשכול סוציו־אקונומי 5 מתוך 10. "בכניסה ליישוב יש מגרש ענק שאנחנו מייעדים להקמת אזור הייטק. המבנה הראשון בו כבר מאוכלס ועובדות בו בעיקר נשים משכילות דוברות אנגלית. אני מקווה שהאוכלוסייה שתגיע תוכל להעצים פרויקטים מהסוג הזה ולסייע להרחבת עסקים טכנולוגיים ביישוב", אמר.

גם כמה רוכשי דירות בשכונה שביקשו להישאר בעילום שם עדיין נשמעים ספקנים. לטענתם, עבר זמן רב בין חתימה על זכרון דברים לרכישת דירה, במסגרתו הפקידו עשרות אלפי שקלים בידי קס, ובין חתימה בפועל על החוזה. העיכוב נמשך כמה חודשים לאחר הזמן שנקבע ובנוסף, לדבריהם, כאשר ביקשו לבטל את ההסכם בשל העיכוב, חלפה תקופה ארוכה של דין ודברים עד שחברת נופי ישראל הסכימה להשיב את כספם. "אני לא חושב שהיתה כאן כוונה רעה, אבל היתה תחושה של בלגן בפרויקט", אמר אחד הרוכשים. קס דוחה את הטענות. "לא היתה שום בעיה, הם ביקשו לבטל וקיבלו את כספם חזרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"