הדור החדש של המתעשרים: אקזיטים, הנפקות וגיוסי ענק של סטארט-אפים

ההייטק הישראלי מוכיח את עצמו כמכרה זהב עבור יזמים צעירים ושועלים ותיקים. אלה היזמים והמשקיעים שכיסיהם תפחו השנה

ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז

השנה האחרונה היטיבה עם ההייטק הישראלי – אקזיטים, הנפקות וגיוסי ענק של סטארטאפים יצרו דור חדש של מתעשרים, שכל אחד מהם הוסיף לחשבון הבנק סכום של כמה מיליוני דולרים, ובמקרים טובים עוד יותר, עשרות רבות של מיליוני דולרים.

בקרב מתעשרי ההייטק של 2014־2015 בולטות כמה מגמות: הנפקות של חברות שהגיעו לבגרות; אקזיטים של יזמים סדרתיים; נוכחות בולטת של חברות סייבר ואבטחת מידע; יזמים צעירים שחתומים על מכירות מהירות של חברות ללא מימון חיצוני; וגיוסי הון גדולים של סטארטאפים שרוצים להישאר פרטיים, ושמייסדיהם הגדילו את שוויים (לפחות על הנייר).

צילום: סטודיו ג'יימס

דוגמה טובה לטרנדים של השנה היא רכישתה של חברת אבטחת המידע סייאקטיב (CyActive) מבאר שבע על ידי פייפאל, בכ־65 מיליון דולר. חברה זו, הפועלת בתחום שנראה כי אין לוהט ממנו בעולם הסטארטאפים בישראל כיום, הגיעה לאקזיט בתוך פחות משנתיים, והושקעו בה פחות מ־2 מיליון דולר (מ־JVP וסימנס). היזמים, לירן טנקמן ושלומי בוטנרו, נשארו עם שיעורי בעלות גבוהים בחברה, ונהנו מרוב ההון שהגיע אליה באקזיט.

הקושי העיקרי באיסוף מידע כספי אודות סטארטאפים הוא באומדן שווי האחזקות של המעורבים בהן כמשקיעים או כיזמים, כיוון שאלה חברות פרטיות שלא חייבות בדיווח. כדי למפות את מתעשרי השנה החולפת, נעזרנו בחברת המחקר להייטק IVC ובמידע שהגיע ממקורות בתעשייה.

יותר מ–200 מיליונרים

הנפקת חברת טכנולוגיות בטיחות הרכב הירושלמית מובילאיי (Mobileye), היתה האירוע המשמעותי ביותר בשנה האחרונה בהייטק הישראלי. באוגוסט הונפקה החברה בבורסת ניו יורק לפי שווי של כ־5 מיליארד דולר, וכיום היא נסחרת לפי שווי כפול. לפי ההערכות, הנפקת החברה יצרה יותר מ־200 מיליונרים חדשים (שכל אחד מהם הרוויח לפחות מיליון דולר מההנפקה), ובהם עובדים רבים בחברה. המרוויחים העיקריים הם כמובן מייסדי החברה והעומדים בראשה, פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם (המנכ"ל), שכל אחד מהם מחזיק ב־5.2% ממניותיה – נכס ששוויו יותר מחצי מיליארד דולר. מאז ההנפקה של מובילאיי מימש כל אחד מהם אחזקות בשווי של 250־350 מיליון דולר. עובדים נוספים שהרוויחו מההנפקה הם עופר מרשק, גדעון שיין וגבי חיון. גם משקיעים פרטיים הרוויחו בהנפקה, וכמו כן בהנפקה משנית שכללה בעיקר הצעת מכר של בעלי מניות בכ־700 מיליון דולר, בהם יו"ר קבוצת כלמוביל, שמואל חרל"פ שמחזיק ב־9% ממניות מובילאיי, והבעלים של דלק רכב, גיל אגמון, שמחזיק ב־1% ממנה.

אפורי השיער

אחת התופעות המבורכות בהייטק בשנים האחרונות היא פעילותם הענפה של יזמים סדרתיים שכבר הקימו חברה אחת לפחות, מכרו אותה וחוזרים לסצנה שוב כיזמים, הפעם עם יותר כסף וסבלנות, בדרך כלל במטרה לבנות חברה גדולה יותר שתגשים חזון שאפתני יותר.

צילום: ASSOCIATED PRESS

אביגדור וילנץ, שמכר את חברת גלילאו למארוול ב־2.7 מיליארד דולר בשנת 2000, היה גם המנכ"ל והמייסד של אנפורנה לאבס (Annapurna Labs), שנרכשה בינואר על ידי אמזון בכ־360 מיליון דולר. בשנות פעילותה הראשונות מומנה החברה בעיקר על ידי וילנץ עצמו ומשקיעים פרטיים, בהם זוהר גילון ופרופ' יאיר טאומן, שהשקיעו בה 20 מיליון דולר. בהמשך הצטרפה למשקיעים באנפורנה גם חברת השבבים ARM.

יזם סדרתי נוסף הוא משה ינאי, שבאפריל האחרון גייס לחברת Infinidat שהקים 150 מיליון דולר לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר. החברה שלו, שעד ההכרזה פעלה בחשאיות, גייסה מאז הקמתה 230 מיליון דולר. עד סבב ההשקעה האחרון היא מומנה בעיקר על ידי ינאי, שחתום על אקזיטים בשווי כולל של 465 מיליון דולר. כבעל המניות העיקרי ב־Infinidat, שווי אחזקותיו בחברה מוערך בכמיליארד דולר. גם שותפו של ינאי להקמת דיליג'נט, שנרכשה על ידי יבמ, דורון קמפל (שכבר לא חי בישראל), הוא מייסד ומנכ"ל של חברה חדשה, סימפליויטי (SimpliVity), ששוויה יותר ממיליארד דולר. במארס הודיעה סימפליויטי על גיוס 175 מיליון דולר, ובסך הכל גייסה 276 מיליון דולר מאז הקמתה ב־2009.

חגיגת הסייבר

ההייפ סביב הסייבר הישראלי יצר קבוצת מתעשרים ישראלית חדשה. חברת סייבר ארק (CyberArk) הבוגרת הונפקה בנאסד"ק בספטמבר לפי שווי של קרוב לחצי מיליארד דולר, וכיום נסחרת לפי שווי של כ־2 מיליארד דולר. קרן ההון סיכון JVP היתה בעלת המניות בחברה. אחזקותיו של המייסד והמנכ"ל, אודי מוקדי, בחברה, ששיעורן 3.2%, שוות היום כ־65 מיליון דולר.

תחום הסייבר הזרים עושר נוסף גם למי שכבר עשו בו את הונם, כמו המשקיע והיזם שלמה קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ואימפרבה. קרמר השקיע בשלוש חברות אבטחה שנמכרו מתחילת 2015 – WatchDox, היפרווייז ולקון סקיוריטי – וגרף לכיסו, לפי הערכות, יותר מ־50 מיליון דולר מאז תחילת השנה. גם עמיתו, מיקי בודאי, שהיה ממייסדי אימפרבה וטראסטיר, חתום בשנה החולפת על שלושה אקזיטים של חברות שבהן השקיע בשלב מוקדם, בסכום כולל של כ־365 מיליון דולר. העסקה הבולטת שבהן היא מכירת Aorato למיקרוסופט בכ־200 מיליון דולר, בנובמבר 2014.

מזל של מתחילים

ישראלים רבים ישמחו להתחלף עם היזמים שהתחילו את השנה עם משכנתה ודאגות, וסיימו אותה עם הון שיאפשר להם וליורשיהם לחיות ברווחה. היזמים האלה לא חתומים בהכרח על האקזיטים הכי גדולים שיצאו מישראל, אך כחברות צעירות במימון עצמי או מעט הון שגוייס ממשקיעים, הם נהנו מרוב כספי האקזיט. כך למשל, גיא וייס ואיתי יצחקי, שני יזמים בשנות ה־20 לחייהם, מכרו לטדי שגיא את חברת StuccoMedia ב־43 מיליון דולר, וגרפו כל אחד לכיסו כ־18 מיליון דולר (חלק במזומן וחלק במניות, כתלות בעמידה באבני דרך). החברה פעלה ללא מימון חיצוני, כך שרוב האחזקות מצויות בידי המייסדים.

גם מיקרוסופט "סידרה" כמה מתעשרים חדשים: רכישת Aorato, לאחר שהושקעו בה כ־11 מיליון דולר, השאירה בידי שלושת המייסדים, עידן פלוטניק, אוהד פלוטניק ומיכאל דולינסקי, 50־60 מיליון דולר במשותף. בינואר רכשה מיקרוסופט גם את Equivio מראש העין בכ־50 מיליון דולר. בחברה הושקעו פחות ממיליון דולר והכסף הגיע לידיהם של היזמים עמיר מילוא, וורוויק שארפ וד"ר יפתח יריב. כאמור, גם סייאקטיב שהושקעו בה פחות מ־2 מיליון דולר הפכה את מייסדיה לעשירים.

היזם משה ינאי. חתום על אקזיטים בשווי כולל של 465 מיליון דולר. כבעל המניות העיקרי ב־Infinidat, שווי אחזקותיו בחברה מוערך במיליארד דולרצילום: עופר וקנין

הסבלנות משתלמת

בשנה החולפת היו כמה אקזיטים משמעותיים והנפקות בוול סטריט שתרמו בעיקר לקרנות ההון סיכון, אך גם למייסדים ולמנכ"לים של החברות. בין העסקות הבולטות חברת השבבים וילוסיטי (Wilocity), שנרכשה ביולי על ידי קוואלקום תמורת כ־400 מיליון דולר. מייסדי החברה, טל תמיר (המנכ"ל), דני רטיג, גל בסון ויורג מייסן, שלושתם מהנדסים יוצאי אינטל, החזיקו לפי נתוני רשם החברות ב־6% ממניות החברה, שגייסה עד מכירתה 105 מיליון דולר.

אחד המתעשרים הגדולים בהייטק הישראלי השנה הוא דודי גרשון, מנכ"ל ומייסד סופר דריבטיבס (SuperDerivatives) שנמכרה לחברת ICE, המפעילה את הבורסה בניו יורק ב־350 מיליון דולר במזומן. גרשון, שהחזיק במחצית ממניות החברה, גזר בעסקה זו 170 מיליון דולר. עובדי החברה קיבלו במכירה 40 מיליון דולר.

הנפקה נוספת השנה היתה של חברת סולאראדג' (SolarEdge) שהונפקה במארס לפי שווי של 685 מיליון דולר. מאז עלה שווי החברה והגיע ל־1.3 מיליארד דולר. רוב החברה מוחזקת על ידי קרנות. שווי האחזקות של מנכ"ל החברה ואחד ממייסדיה, גיא סלע, המחזיק ב־2% ממניות החברה, הוא כ־30 מיליון דולר. מייסדי החברה האחרים – ליאור הנדלסמן, סמנכ"ל שיווק ואסטרטגיית מוצר; יואב גלין, סמנכ"ל מו"פ; ומאיר אדסט, סמנכ"ל טכנולוגיות – החזיקו בהנפקה בפחות מ־2%.

עוד ישראלי שצבר הון משמעותי השנה הוא הפרסומאי והמשקיע אילן שילוח, בעל המניות העיקרי בחברת מטומי שהונפקה ביולי בבורסה בלונדון לפי שווי של 350 מיליון דולר. באוקטובר רכשה חברת הפרסום פובליסיס רבע ממניות החברה. שילוח הרוויח בעסקה 29 מיליון דולר, ועדיין מחזיק בכ־17% ממניות החברה. אולם, מאז ההנפקה צנח שווי מניית החברה ביותר מ־40%, ושווי אחזקתו הנוכחי הוא כ־27 מיליון דולר.

חברת פאנדטק (Fundtech), שהיתה בעבר בשליטת כלל תעשיות, החליפה ידיים פעם נוספת במארס האחרון. החברה נרכשה על ידי חברת הטכנולוגיות הפיננסיות D+H ב־1.2 מיליארד דולר מידי קרן GTCR, שרכשה את החברה ב־2011 לפי שווי של 390 מיליון דולר. לפי הערכות, מנכ"ל החברה, ראובן בן מנחם, הרוויח בעסקה זו כמה עשרות מיליוני דולרים. עוד אקזיט נרשם לזכות חברת צ'ק (לשעבר PageOnce) שנרכשה במאי שעבר ב־360 מיליון דולר על ידי חברת התוכנה האמריקאית Intuit. בעלת המניות הגדולה בחברה היתה קרן פיטנגו שגרפה במכירה כ־100 מיליון דולר. היזמים הם גיא גולדשטיין, אחיקם קאופמן וניסים טפירו, יוצאי מרקורי שנרכשה על ידי hp. לירון פטרושקה, ישראלי שחי בעמק הסיליקון, היה גם הוא בין המשקיעים בחברה.

מועדון חדי הקרן הישראלי

אבן הדרך החדשה שאליה שואפות חברות טכנולוגיה בעולם היא תג מחיר של מיליארד דולר (עוד לפני שהן נכנסות בשערי וול סטריט). כמה חברות ישראליות פרטיות כבר הגיעו לרף זה, או עומדות להגיע אליו בתקופה הקרובה. מייסדי החברות האלה מחזיקים נתח בחברה יקרה שהופכת אותם, לפחות על הנייר, למיליונרים.

הנפקת CyberArk, ספטמבר 2014. אחזקותיו של המייסד והמנכ"ל, אודי מוקדי, בחברה, ששיעורן 3.2%, שוות כיום כ־65 מיליון דולר

חברת האינטרנט הישראלית איירון סורס (IronSource) גייסה במצטבר בשנה החולפת 103 מיליון דולר, את השקעת ה־25 מיליון דולר האחרונים הוביל המיליארדר לן בלווטניק. שווי החברה הוערך כבר ביותר ממיליארד דולר. מייסדי החברה, תומר בר זאב והאחים רועי, אייל ואיתי מילרד, עדיין מחזיקים בכ־75% ממניותיה. בעלי המניות כבר נהנו מדיווידנדים בשווי של כ־30 מיליון דולר שהיא חילקה.

עוד גיוס משמעותי היה השנה לחברת המלצות התוכן טבולה (Taboola), של היזם והמנכ"ל אדם סינגולדה, שגייסה 117 מיליון דולר בפברואר לפי שווי שהוערך בכ־700 מיליון דולר. במאי גם חברת האינטרנט הסינית באידו השקיעה כמה מיליוני דולרים בטבולה. חלק מסבב ההשקעה השנה יועד לרכישת מניות מעובדים וממשקיעים מוקדמים. סך ההשקעות בחברה כבר מגיע ליותר מ־160 מיליון דולר.

בני לנדא, שכבר מימן את חברת הדפוס הננומטרי שלו, Landa Digital Printing, בכמה מאות מיליוני דולרים, הכניס ביוני לראשונה משקיעים חיצוניים לחברה. קבוצת Altana הגרמנית השקיעה 100 מיליון יורו בחברה והפכה לבעלת מניות מיעוט. עוד גיוסים יפים, של כמה עשרות מיליוני דולרים, הושלמו על ידי קבוצה מכובדת של סטארטאפים שיזמיהם כבר נהפכו למיליונרים על הנייר, ביניהם אפליקציית הניווט בתחבורה ציבורית Moovit וחברת האחסון קמינריו.

לא רק בישראל

ישראלים (או ישראלים לשעבר) המשיכו לצבור הון גם בסצנת ההייטק שמעבר לים. כך, Houzz, של היזמים הישראלים עדי טטרקו ואלון כהן, גייסה ביוני 150 מיליון דולר לפי שווי של 2.3 מיליארד דולר. בעל מניות נוסף בחברה הוא הישראלי אורן זאב, שמשקיע בחברות בעמק הסיליקון. אורי אלון, הבעלים של קבוצת הכדורסל הפועל ירושלים, שחי בניו יורק, גייס ביולי 40 מיליון דולר לחברת אורבן קומפס שהקים בניו־יורק לפי שווי של 360 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה