500 העשירים של ישראל |

מיהו האיש המסתורי ששולט בכלי התקשורת החזק ביותר בישראל

כך נטל לידיו דודי ורטהיים גם את המושכות של קשת

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

משפחת ורטהיים (משה, חסיה, דוד ודרורית ורטהיים)
שווי בורסאי: 823 מיליון דולר
הערכת שווי כולל: 1.3 מיליארד דולר

האלפיון העליון של ישראל ידע לא מעט מאבקי ירושה בשנים האחרונות. בשני מקרים התקוטטו יורשיהם של עשירי הארץ שהלכו לעולמם – יולי עופר וסמי שמעון – עד שהגיעו לבית המשפט. מוזי ורטהיים (85), מייסד החברה המרכזית למשקאות קלים שכוללת כיום גם את מחלבת טרה, ובעל מניות בבנק מזרחי־טפחות והשקעות פרטיות אחרות, בחר בדרך שונה והעביר את השרביט לילדיו, דודי ודרורית, בזמן שהוא עדיין בפעילות מלאה. בבנו דודי בחר ורטהיים כממשיך דרכו העיקרי וב־2012 העביר לידיו 63% מהמניות באחזקותיה המרכזיות של המשפחה, החברה המרכזית ובנק מזרחי־טפחות. לבתו דרורית העביר את 37% הנותרים.

דודי ורטהיים קיבל את הובלת החברה המרכזית למשקאות בתקופה מאתגרת. לא רק בשל ההשקעה המאסיבית שנלוותה לרכישת טרה, או התחרות מול תנובה ושטראוס בשוק מוצרי החלב, אלא בגלל הירידה העקבית במכירות המוצר העיקרי של החברה המרכזית, משקאות הקולה המוגזים; לדרורית נמסר הניהול של זכיינית ערוץ 2 קשת, ששולטת גם באתר מאקו, בחברת החדשות של ערוץ 2, בערוץ 24 ובפעילויות נוספות בחו"ל. גם היא קיבלה לידיה חברה העומדת לפני שינויים מרחיקי לכת, שכן קשת אמורה להיפרד מהזכיינית שעמה היא חולקת את זמן השידור בערוץ, רשת, ולעבור לשדר בערוץ משלה במשך כל ימי השבוע.

צילום: איור : דורון פלם

חלוקה זו נעשתה בהתאם לאישיותם השונה של האחים: דודי אוהב לעבוד עם צוות מצומצם, לא מחפש חשיפה תקשורתית ולא נצפה באירועים חברתיים. האחריות על גוף טלוויזיה מלווה בזוהר ובאזכורים במדורי הרכילות, וזה בדיוק הדבר שממנו הוא בורח. בידי כלי התקשורת כמעט אין תיעוד מצולם שלו. דרורית, לעומתו, היא אשת חברה שמקיימת אירועים נוצצים באחוזתה שבמושב בני עטרות, ומעסיקה את היחצ"ן רני רהב. היא חברה בחלק מהדירקטוריונים בחברות שמחזיקה המשפחה, אבל מותירה את הניהול לאחיה.

היחסים בין דודי לדרורית הוגדרו עד לאחרונה כקורקטיים, עם גבולות גזרה ברורים, ונראה היה שהכל מושלם בחלוקת הסמכויות המשפחתית, אלא שבשנה האחרונה משהו השתבש. שוק הטלוויזיה נקלע לצרות בדיוק כאשר אנשי קשת, בגיבויה של דרורית, רוצים לגדול ולפרוח. הפסדי קשת, יחד עם התוכניות הגרנדיוזיות של המנכ"ל, אבי ניר, להתרחבות בחו"ל, גרמו למתיחות רבה במשפחה וגם בצמרת קוקה קולה.

מוזי ורטהייםצילום: אייל טואג

פעילות הטלוויזיה היתה ה"בייבי" של מוזי ורטהיים, שהאחזקה בערוץ הטלוויזיה החזק במדינה, שאז גם היה רווחי, הסבה לו השפעה במעגלים רחבים. לוורטהיים האב היתה גם כימיה מיוחדת עם אנשי קשת. "הוא ממש אהב את אבי ניר, והיה יושב בפגישות על הטלוויזיה עם חיוך על פניו", אומר גורם שהכיר את החברה. לעומתו, דודי לא הרבה לעסוק בענייני קשת, אף על פי שנמנה עם מייסדיה, יחד עם אביו ועו"ד רון גזית, בעלה לשעבר של דרורית. "הוא ידע שקשת חשובה לאביו ולקח צעד אחורה", אומר גורם המקורב לחברה.

דרורית נכנסה לדירקטוריון החברה במקומו של מוזי ב־2011, אך בשנתה הראשונה בתפקיד לא מונתה ליו"ר. "מוזי רצה שתכיר את החומר ושתלמד את החברה", אומר גורם לשעבר בזכיינית. מאחורי הקלעים היתה סיבה נוספת לעיכוב: בעת שדרורית קיבלה את תפקיד יו"ר הדירקטוריון ניסתה קשת להוביל מהלך רגולטורי שיאפשר לה לעבור לשדר שבעה ימים בשבוע. מי שהיה אמור להוביל את המהלך כיו"ר קשת הוא אברהם נתן, שנהנה מקשרים פוליטיים רבים והיה מקורבם של מוזי ודודי ורטהיים (בהמשך הצדדים התרחקו זה מזה). ב־2012 עזב נתן את קשת ובמקומו קיבלה דרורית את המנדט המלא לנהל את החברה, ומאותו מועד והלאה דודי ורטהיים כלל לא הגיע לישיבות הדירקטוריון.

ההסדר היה אמור להימשך, אבל אז היחסים התערערו. שוק הטלוויזיה נקלע לקשיים בשל ירידה בפרסום, בעוד לקשת היו מחויבויות תוכן אדירות. במקביל השקיעה קשת עשרות מיליוני שקלים באתר מאקו, בפעילות ערוץ 24 ובאחרונה גם בפיתוח פורמטים טלוויזיוניים ובהפצתם לחו"ל. עד 2015 כבר נדרשו בעלי המניות של קשת להזרים כ-100 מיליון שקל, מתוכם 50 מיליון שקל שהועברו לתזרים השוטף. דבר כזה מעולם לא קרה בקשת.

באוגוסט 2014 הגיעה המתיחות לשיא: בישיבת דירקטוריון של קשת, ללא השתתפות דודי ורטהיים, התקבלה החלטה לנסות לממש שוב את התוכנית לעבור לשבעה ימי שידור ולעזוב את ערוץ 2. עלויות המהלך הוערכו ב־300 מיליון שקל, ולכל היה ברור כי בשנים הראשונות לאחר המעבר ההפסדים יגיעו לעשרות מיליוני שקלים. דרורית, בגיבוי בעלי המניות הנוספים – בעיקר משפחות תשובה ולמלבלאום – נתנה להנהלת קשת אור ירוק להתחיל במשא ומתן עם גורמי הרגולציה ועם הפוליטיקאים לשם קבלת הקלות שיאפשרו לצאת לרישיון.

דרורית ורטהיים

הסיכון הזה לא התקבל בעין יפה על ידי אחיה. בתחילה הוא לא התערב, אבל אחרי שהנהלת קשת פרשה בפניו את פרטי המהלך, הוא התנגד לו. אף על פי שדרורית שימשה כיו"ר קשת, דודי היה בעל המניות הגדול בחברה (שכן הוא בעל המניות הגדול בחברה המרכזית למשקאות שבאמצעותה שולטת משפחת ורטהיים בזכיינית). הוא היה זה שנדרש לאשר את הזרמת הכספים האדירה במקרה של מעבר לרישיון, והוא החליט להותיר את הקופה סגורה. החלטה זו יצרה מתיחות הן במשפחה והן בחברה המרכזית. בספטמבר 2014 עשה דודי צעד נוסף ופרש מדירקטוריון קשת. במקומו מינה את איש אמונו, עו"ד אהרון נחומי, שמכיר היטב את שוק התקשורת. נחומי, יחד עם רו"ח יואב נחשון, ישבו מעתה בדירקטוריון קשת וצייתו רק להוראות שקיבלו מבעל הבית האמיתי, דודי.

המעבר לרישיון ירד מהפרק כאשר שר התקשורת ארדן הציע שינוי חוק שאמור היה להותיר אפשרות לערוץ 10 לשרוד. הודעה הזו הדהימה את בכירי קשת ושיבשה את תוכניותיהם. ואולם גניזת התוכנית לא הפיגה את המתח בין האחים ורטהיים, וזה התגבר עוד יותר כאשר הרשות השנייה העלתה הצעת פשרה להגשת רישיון מותנה למשך שלושה חודשים, עד להתבהרות התמונה. דרורית רצתה בכך, דודי סירב – והעניין ירד מהפרק.

כאשר דודי נהפך לבעל המילה האחרונה בקשת הוא קיבל את ההחלטה הדרמטית ובעלת ההשלכות הרחבות על שוק הטלוויזיה, שלא לקדם את התוכנית למעבר לשבעה ימי שידור. המחשה נוספת לחשיבותה של החלטה זו התגלתה כראש הממשלה נתניהו כפה על שותפיו לקואליציה לתמוך בכל הצעת רפורמה בתחום התקשורת שהוא יעלה. נתניהו שואף לפצל את ערוץ 2 כדי למגר את כוחה של חברת החדשות החזקה של הערוץ, ומכיוון שהזכיינים אינם עומדים לפצלו מרצונם, בכוונתו לקדם את החוק להקדמת המהלך.

"לדרורית היו שאיפות לעבור לשידור של שבעה ימים", אומר בכיר המכיר מקרוב את החברה. "בסופו של דבר לא היה כסף לסיכון הזה. זה לא בהכרח שדודי שולט בקשת – הדירקטוריון שהחליט לצאת לרישיון קיבל החלטות בלי יכולות מימון למהלך הזה". לדבריו, "דודי הוא טיפוס אחראי מאוד. המצב של קוקה קולה קשה, טרה מפסידה ויש גם איומים מצד חוק המזון והרגולציה. ורטהיים לא רוצה עכשיו להסתבך עם סיכון כזה".

חילופי הדורות בשליטה בקשת מותירים רושם על הנהלת החברה. המצב השתנה, אומרים שם. אלה כבר לא הימים שבהם מוזי נהנה לראות את הזכיינית שלו מובילה בטבלאות הרייטינג, אלא דודי ואנשיו שמסתכלים היטב על הביצועים. גם התנאים החיצוניים השתנו: עתידה העסקי של קשת נהפך מורכב יותר לאור רכישת 51% ממניות ערוץ 10 על ידי קבוצת RGE – שהעניקה לערוץ אופק יציב עם רישיון ל־15 שנה.

לזכותו של דודי ורטהיים ייאמר שלא נראה כי הוא נמנה עם בעלי ההון שמחזיקים בכלי תקשורת במטרה לטפח קשרים עם פוליטיקאים. שלא כמו אודי אנג'ל, למשל, הבעלים של רשת, שמבקר לא פעם במעונו של נתניהו, ורטהיים נמנע מכך. הניתוק הזה הוא זה שמאפשר לקשת להמשיך לפעול עם עצמאות וחופש יצירה – ועם סאטירה נשכנית יותר ויותר ב"ארץ נהדרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה