500 העשירים של ישראל |

טייקון ללא מעצורים

ריכוך התוכנית לפירוק מונופול הגז, הימנעותו 
של שר האוצר מעימות, הסתלקותו מהזירה של הממונה על ההגבלים העסקיים ופריחת העסקים בחו"ל העצימו מאוד את כוחו של בעל ההון המשפיע ביותר בישראל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

משפחת תשובה (יצחק וחיה תשובה)
שווי בורסאי: 2 מיליארד דולר
הערכת שווי כולל: 4 מיליארד דולר

כמה באמת שווה יצחק תשובה? התשובה לשאלה זו כיום שונה מזו שניתן היה לתת לפני שבועות אחדים. בחודש האחרון התפטר הממונה על ההגבלים העסקיים, דייוויד גילה, הממשלה החליטה לא לפרק את מונופול הגז, ומניות דלק קפצו. אירועים אלה שיחקו לידיו של תשובה, שעסקיו תלויים מאוד ברגולציה, ושקשריו עם הרשויות קריטיים להצלחתו.

בשנים האחרונות הפיק תשובה לא מעט לקחים, בעיקר בנוגע למינוף הגבוה ומיתן את תאוות הרכישות שלו ברחבי העולם. אלה, לצד המשבר שפרץ בשווקים, מוטטו את דלק נדל"ן שבבעלותו והובילו אותה להסדר חוב כואב מול מחזיקי האג"ח לפני כשנתיים, שמחק למשקיעים חוב עצום של כ־1.5 מיליארד שקל. תשובה אמנם הכניס את היד עמוק לכיס, והזרים לתוך דלק נדל"ן מאות רבות של מיליוני שקלים כדי להימנע מחקירות, אך בקרב ציבור המשקיעים ספג שמו הטוב מהלומה והמוניטין שלו נפגע.

גורלו של תשובה עלול היה להיות דומה לזה של אנשי עסקים אחרים שאיבדו בשנים האחרונות את השליטה בחברות שבשליטתם. אלא שלמזלו, בתחילת 2009 מצאו קבוצת דלק שבשליטתו ושותפיה מרבצים גדולים של גז טבעי במאגר תמר, ולאחר מכן כמות גדולה עוד יותר של גז במאגר לווייתן. תגליות אלה הפכו את תשובה לטייקון אנרגיה בסדר גודל בינלאומי ואפשרו לו לתמוך בדלק נדל"ן ובכך להשאיר את הסדר החוב ההוא רחוק מאחוריו.

לפני כשנתיים קיבל תשובה החלטה אסטרטגית כי קבוצת דלק תתמקד בחיפושי גז ונפט המצריכים השקעות הוניות גדולות, אך מייצרים תשואות גבוהות. החלטה זו היתה האות לפתיחתו של מסע מימושי נכסים אגרסיבי שביצעה דלק במהלך השנה וחצי האחרונות, בהיקף כולל של יותר מ־5 מיליארד שקל. מימושים אלה כללו את מכירת מרבית האחזקה בחברת דלק US ברווח מרשים של מאות מיליוני דולרים ואת מכירת דלק אירופה לידי TDR Capital תמורת כ־1.7 מיליארד שקל – עסקה שלא הניבה לדלק רווח. כמו כן נמכרו האחזקה בחברת הדלקים והקמעונות רודשף לידי קרן תשתיות בריטית תמורת כ־900 מיליון שקל וברווח של כ־220 מיליון שקל, נתח מהאחזקה בחברת הביטוח ריפבליק האמריקאית, השקעה שלא היתה מוצלחת במיוחד, לקבוצת משקיעים פרטית אמריקאית תמורת כ־80 מיליון דולר, והאחזקות בבית ההשקעות ברק קפיטל לידי השותף אייל בקשי תמורת כ־237 מיליון שקל.

בשנה האחרונה ניסתה דלק למכור גם את אחזקתה בקבוצת הפניקס (52%), מהלך שאותו עליה להשלים בתוך חמש שנים, בהתאם להוראות החוק לצמצום הריכוזיות במשק. במסגרת מאמצים אלה ניהלה דלק במשך כחצי שנה משא ומתן עם משפחת קושנר האמריקאית, במטרה למכור לה את השליטה בהפניקס תמורת כ־1.7 מיליארד שקל. אולם משפחת קושנר לא הצליחה לגייס את הסכום הדרוש, ולאחר שתשובה דחה את בקשתה לקבל הנחה של כ־300 מיליון שקל, העסקה בוטלה. בימים אלה מנסה דלק להשלים את מכירת הפניקס לידי ענקית ההשקעות הסינית פוסון, לפי שווי של כ־3.7 מיליארד שקל. נראה כי סיכוייה של פוסון לקבל היתר שליטה בחברה מידיה של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, אינם מבוטלים, אולם לאור ניסיון העבר, קשה בשלב זה להעריך אם העסקה אכן תושלם.

צילום: דורון פלם

עסקה נוספת שתנסה דלק להשלים השנה היא מכירת האחזקה בחברת IDE טכנולוגיות (50%), שבה היא שותפה עם כיל, וששווייה מוערך במאות מיליוני דולרים. עסקה זו אמורה להניב לדלק רווח של מאות מיליוני שקלים. כל עוד לא תשלים דלק את שתי עסקות המימושים הללו, היא לא תחדש את תוכניותיה להירשם למסחר בבורסת לונדון – מהלך שהמגעים להוצאתו לפועל החלו בשנה שעברה, אך יוכל להתבצע רק כאשר תהפוך דלק לחברה הממוקדת בתחום האנרגיה בלבד.

לפני חודשים אחדים עברה דלק מכשול משמעותי כאשר הצליחה לגייס אגרות חוב חדשות בהיקף של כ־800 מיליון שקל, גיוס ראשון עבורה מאז השלמת הסדר החוב בחברה האחות, דלק נדל"ן. מהלך זה נתקל בקשיים בשל סירובה של דלק להיענות לדרישת בית ההשקעות פסגות שהיא תספק ביטחונות למשקיעים שישתתפו בהנפקה. גם גופים מוסדיים אחרים הצטרפו אל פסגות והדירו את רגליהם מההנפקה, אולם בזכות שחקני נוסטרו (השקעות עצמיות), בנקים, חתמים, גופים מקורבים ומשקיעים אחרים, הצליח תשובה להסתדר בלעדיהם והשלים את ההנפקה בהצלחה.

ההתפתחויות בענף האנרגיה בשנים הקרובות הן שיעצבו את עתידה של דלק. בתחום זה ספגה החברה מהלומה כואבת בשנה האחרונה, כאשר ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד החליטה לסגת מעסקה בהיקף של עד כ־2.71 מיליארד דולר שהיתה הופכת אותה לשותפה גדולה במאגר לווייתן, שפיתוחו עדיין לא החל. זאת בזמן שהשותפות מקבוצת דלק גייסו לשם כך חוב של כ־2 מיליארד דולר, בגינו הן משלמות ריביות שנתיות של כמה מאות מיליוני שקלים. יתרה מזאת, עם הרכבת הממשלה החדשה יונח שוב על שולחן הדיונים גורלו של ענף הגז הטבעי. באחרונה נכנע משרד האוצר לדרישת חברת הגז האמריקאית נובל אנרג'י והסכים לרכך את התוכנית לפירוק מונופול הגז הטבעי שהציגה המדינה לפני חודשים אחדים. האוצר, משרד ראש הממשלה ומשרד האנרגיה הסכימו עקרונית לסגת מכוונתם לחייב את בעלי מאגר הגז לווייתן – נובל, קבוצת דלק ורציו יהש – לשווק בנפרד את הגז שלהם לשוק המקומי.

עד כה לא העלו משרדי הממשלה חלופה אחרת לתחרות פנימית במאגר הענק. בכך זנחו למעשה את החזון של כמה משווקי גז מתחרים לשוק המקומי ואפשרו ללווייתן להפוך לשחקן הגדול בשוק, ובעתיד אולי אף למונופול. לא ברור בתוך איזה פרק זמן, אם בכלל, תידרש דלק למכור את אחזקתה בתמר ובמאגרים הנוספים, כריש ותנין. חוסר הוודאות סביב עתידו של ענף הגז הוא הסיבה העיקרית לכך שמניית קבוצת דלק איבדה בשנה האחרונה כ־20% והיא נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ־12.5 מיליארד שקל – שווי הגוזר לאחזקותיו של תשובה (כ־62%) שווי של כ־7.8 מיליארד שקל (לא כולל פרמיית שליטה).

עסקיו של תשובה בארצות הברית ובקנדה מעניינים לא פחות. עסקי הנדל"ן הפרטיים שלו, המרוכזים באלעד גרופ ובחברות הבנות שלה, חווים פריחה מחודשת על רקע סביבת הריביות הנמוכה. אלעד גרופ שנפגעה מהמשבר הכבד שפקד את השווקים, וספגה הפסד של כ־400 מיליון דולר בשל השקעה כושלת שביצעה יחד עם קבוצת אי.די.בי לרכישת קרקע בלאס וגאס, חזרה לפני כשנה וחצי לזירת הרכישות. כיום היא מעורבת בקידום שני מיזמי בנייה גדולים: בראשון שבהם, פרויקט מגורי יוקרה ומסחר בשם One West End, בין הרחובות 59 ו־60 באפר ווסט סייד של מנהטן, מחזיקה אלעד גרופ ב־80% וב־20% נוספים מחזיקה קבוצת סילברסטין פרופרטיס של יזם הנדל"ן היהודי האמריקאי לארי סילברסטין. פרויקט זה אמור להניב רווח של כ־400 מיליון דולר שנובע לא מעט בשל המחיר ששולם על הקרקע, כ־160 מיליון דולר.

המיזם השני, אף הוא של דירות יוקרה, הוא רכישת הבניין 346 Broadway בשכונת טרייבקה, תמורת כ־200 מיליון דולר. בניין זה הוקם ב־1898 ומיועד לשימור, ועד לאחרונה פעל בו בית המשפט הפלילי של ניו יורק. לאלעד גרופ נתח של 65% בפרויקט, שבו היא שותפה עם חברת הבנייה אר. דונהיו פיבלס. אם הכל ילך כמתוכנן, אמורים פרויקטים אלה להניב לחברה רווח מצטבר של כ־700 מיליון דולר על פני שלוש השנים הקרובות.

היקף מאזנה של אלעד גרופ כיום מוערך ב־3 מיליארד דולר והונה העצמי הוא כמיליארד דולר. בהתחשב ברווחים הצפויים להתקבל בשנים הקרובות, ובתזרימים מהמימושים בפלורידה, מגיע שווייה הכלכלי של הקבוצה המוחזקת ב־100% על ידי תשובה לכ־2 מיליארד דולר. כמו כן, בשנה האחרונה החל תשובה לבחון השקעות פרטיות בנדל"ן במדינות שהעמידו לא מעט נכסים למכירה כדי להגדיל את נזילותן, כמו איטליה.

עתה דלק ושותפיה מחכים שהממשלה תאשר את המתווה שסוכם, וייתכן שהממשלה תרצה לעשות זאת דרך החלטת קבינט, מטעמים של ביטחון המדינה. עם אישור המתווה במשק הגז ויצירת הוודאות, ההערכות הן שתוכניות הפיתוח של לווייתן והרחבת תמר ייצאו לדרך. במסגרת המתווה דלק תמכור בתוך שש שנים את מאגר תמר, ששוויו מוערך ב־12־14 מיליארד דולר, ותישאר עם אחזקתה בלווייתן. בנוסף היא תידרש למכור את אחזקותיה בתנין וכריש.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"