מגזין TheMarker - הדירוג |

500 העשירים של ישראל: המשקיע שכבש את הפיסגה עם 16.5 מיליארד דולר

מלבד השמות הקבועים - ורטהיימר, אריסון ותשובה - מי עוד נכנס לרשימת 500 העשירים בישראל?

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

הישראלי העשיר בישראל הוא איל התקשורת פטריק דרהי, המחזיק על פי הערכות 16.5 מיליארד דולר, מתוכם 15.8 מיליארד דולר בשווי בורסאי. דרהי מדורג בפער גדול מהמדורג שני ברשימת "500 האנשים העשירים ביותר בישראל" של מגזין TheMarker, סטף ורטהיימר שמשפחתו מחזיקה בהון כולל של 8.25 מיליארד דולר.

דרהי פועל בישראל כבר שש שנים, אבל עדיין קוראים לו כאן "המשקיע הצרפתי". בשנה האחרונה הוא מצוי בעיצומו של בולמוס רכישות חסר תקדים. באפריל 2014 עשה את העסקה הגדולה בחייו כשרכש את מפעילת הסלולר הצרפתית SFR תמורת 13.5 מיליארד יורו במזומן. בסוף השנה רכש גם את פורטוגל טלקום בסכום של 7.4 מיליארד יורו. בסוף מאי הודיעה Altice של דרהי על כניסה לשוק האמריקאי על ידי רכישת 70% מחברת הכבלים האמריקאית Suddenlink Communications תמורת 9.1 מיליארד דולר.

צילום: דורון פלם

עסקה גדולה יותר, מכל העסקות האלה ביחד, היתה זו לרכישת חברת הכבלים האמריקאית טיים־וורנר תמורת 55 מיליארד דולר - עסקה שנכשלה אבל אם להסיק מהתנהלותו עד כה, דרהי עדיין לא אמר את המילה האחרונה וימשיך לחפש דרכים להרחיב את עסקיו גם לארצות הברית. דרהי הוא טייקון שכמעט ואינו ממונף – המינוף נמצא בעיקר בחברות שבשליטתו.

במקום השלישי ברשימה מדורגת שרי אריסון, ששוויה מוערך ב-5 מיליארד דולר. אחריה, בעשירייה הראשונה, מדורגים ארנון מילצ'ן (4.2 מיליארד דולר); יצחק תשובה (4 מיליארד דולר); טדי שגיא (3.5 מיליארד דולר); עידן עופר (3.25 מיליארד דולר); גיל שויד (3.1 מיליארד דולר); וחיים סבן (2.8 מיליארד דולר). את הרשימה חותם אייל עופר, שהונו מוערך ב-2.4 מיליארד דולר.

בין השמות החדשים ברשימת 500 העשירים, המתפרסמת זו השנה ה-14: יקיר גבאי, העומד בראש אימפריית נדל"ן ומלונאות בגרמניה (1.6 מיליארד דולר); אייל רביד, הבעלים והמנכ"ל של רשת המזון ויקטורי (63 מיליון דולר); וחיים טייב – המושבניק שהפך למולטי מיליונר ומנהל את עסקיו החשאיים באנגולה (60 מיליון דולר).

שרי אריסוןצילום: דורון פלם

בעל ההון המשפיע ביותר בישראל הוא יצחק תשובה. ריכוך התוכנית לפירוק מונופול הגז, הימנעותו של שר האוצר, משה כחלון, מעימות, הסתלקותו מהזירה של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, ופריחת העסקים בחו"ל - העצימו מאוד את כוחו של תשובה.

בשנים האחרונות הפיק תשובה לא מעט לקחים, בעיקר בנוגע למינוף הגבוה ומיתן את תאוות הרכישות שלו ברחבי העולם. אלה, לצד המשבר שפרץ בשווקים, מוטטו את דלק נדל"ן שבבעלותו, והובילו את החברה להסדר חוב כואב מול מחזיקי האג"ח לפני כשנתיים - שמחק למשקיעים חוב עצום של 1.5 מיליארד שקל. תשובה אמנם הכניס את היד עמוק לכיס, והזרים לתוך דלק נדל"ן מאות רבות של מיליוני שקלים כדי להימנע מחקירות, אך בקרב ציבור המשקיעים שמו הטוב ספג מהלומה והמוניטין שלו נפגע.

יצחק תשובהצילום: דורון פלם

כעת, דלק ושותפיה מחכים שהממשלה תאשר את המתווה שסוכם, וייתכן שהממשלה תרצה לעשות זאת דרך החלטת קבינט, מטעמים של ביטחון המדינה. עם אישור המתווה במשק הגז ויצירת הוודאות, ההערכות הן שתוכניות הפיתוח של לווייתן והרחבת מאגר תמר ייצאו לדרך. במסגרת המתווה, דלק תמכור בתוך שש שנים את מאגר תמר, ששוויו מוערך ב-14-12 מיליארד דולר, ותישאר עם אחזקתה בלווייתן. בנוסף היא תידרש למכור את אחזקותיה בתנין וכריש.

דירוג 500 האנשים העשירים בישראל, 2016
מקרא
מיליארדרים
כמעט מליארדרים
מולטי מיליונרים
מיליונרים פלוס
מיליונרים
Qעלייה גדולה
Qירידה גדולה
חדש ברשימה

כתבות מומלצות

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה