כולם חולמים על הייטק

מגזר ההייטק והטכנולוגיה הוא המועדף על העובדים במשק הישראלי, הן בגלל ההילה והזוהר המזוהים עם התחום והן בשל האקזיטים הגבוהים

תהילה ינאי חדש חדש
תהילה ינאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תהילה ינאי חדש חדש
תהילה ינאי

זוהי השנה ה־11 שבה אנו עורכים את דירוג החברות שהכי טוב לעבוד בהן, ובמרוצת השנים חווינו אירועים רבים שחלקם טראומטיים, הן בישראל והן בעולם: מלחמות ומבצעים צבאיים, משבר כלכלי עולמי, צמיחה 
שלילית, משבר בשוק הדיור, עלייה ביוקר המחיה, מחאה חברתית, ובאחרונה מערכת בחירות סוערת, כשנתיים בלבד אחרי קודמתה. האם אירועים אלה או המצב הכלכלי והמדיני משפיעים על העדפותיהם של העובדים? מתברר שבכל הנוגע למשתנים החשובים לעובדים, התשובה לכך שלילית.

ממצאינו על פני השנים מעידים על שינויים התנהגותיים תלויי גיל, ותק, השכלה ואפילו מגדר, אך המשתנים החשובים לעובד בבחירת מקום העבודה אינם מושפעים ממצב המשק. משתנים אלה היו ונותרו חמישה: תנאי השכר, יחסי העבודה, היציבות התעסוקתית, חוסן החברה והאפשרות לקידום מקצועי. מדרג החשיבות הפנימי בין משתנים אלה אינו קבוע, ותלוי בין השאר בהשתייכות 
לקבוצת גיל או למגזר מסוים, ואולם בסך הכל, חמשת המשתנים הללו הם הייצוג הנאמן ביותר למה שמעניין את העובד הישראלי. כך למשל, ראינו השנה כי החשיבות המיוחסת לנושא יחסי העבודה עולה ככל שמתקדמים בגיל. אמנם בקרב הנשאלים בגילים 40־45 ניכרה ירידה מסוימת בחשיבותו של פרמטר זה, אך בין בני 55 ומעלה שבה ועלתה חשיבותו. ברוב מקומות העבודה שדורגו ייחסו הנשאלים חשיבות גבוהה ליחסי העבודה.

מגמה בולטת העולה מממצאי הסקר היא הנהייה הגורפת אחרי חברות ממגזר ההייטק והטכנולוגיה, שמסנרוות את עיניהם של עובדים מכל מגזרי המשק האחרים. זהו ללא ספק המגזר המועדף על העובדים במשק הישראלי, הן בגלל ההילה והזוהר המזוהים עם התחום, והן בשל הרכישות המתוקשרות של חברות הייטק ישראליות על ידי חברות זרות בסכומים ניכרים, כפי שראינו בשנה החולפת. האקזיטים של חברות הייטק ישראליות, שהסתכמו השנה ב־3.4 מיליארד דולר, הביאו לכך שמרבית העובדים הנשאלים על מקום עבודה מועדף מצביעים לצד חברות אחרות גם על חברות ממגזר זה. עם זאת, נטייתם של עובדים ממגזרים אחרים לבחור בחברות ההייטק היא חריגה ואופיינית למגזר זה בלבד. ככלל נראה כי מרבית העובדים בישראל אינם מעוניינים לשנות את תחום פעילותם ואולי לא מאמינים ביכולתם לעשות זאת: למעט התחום הטכנולוגי, ניתן לומר כי העובדים נוטים להישאר במגזר בו הם עובדים, כמובן תוך חיפוש החברות הטובות ביותר הפועלות באותו תחום. פחות מ־40% מהנשאלים בסקר הצהירו על רצונם לעבור לתחום פעילות שונה.

בהקשר זה ניכרת שונות מסוימת בין המגזרים: עובדים במגזר הפיננסי, למשל, מגלים נאמנות נמוכה יחסית לתחום עיסוקם, ובסבירות גבוהה יותר היו שוקלים לעבור לעבוד במגזר אחר. לעומתם, עובדי התעשייה המסורתית כמעט לא ציינו חברות הייטק כמקומות עבודה מבוקשים. הם אפילו לא חולמים על מקום עבודה יוקרתי יותר ומתקדם יותר טכנולוגית, וייתכן שאינם סבורים שביכולתם להשתלב בחברות כאלה. בקרב הנשאלים שציינו את גוגל כמקום עבודה מבוקש, לדוגמה, היה רק קומץ של עובדים המועסקים כיום בתעשייה המסורתית. רוב עובדי מגזר זה בחרו בחברות תעשייה מסורתית יציבות, או בארגוני המגזר הציבורי כמו חברת החשמל והנמלים.

ממצא מעניין נוסף נוגע לצבא ולמשטרה, שנתפשים כמקומות עבודה מועדפים בקרב עובדים מכלל מגזרי 
המשק. מביניהם נתפש הצבא כמקום עבודה מתקדם יותר טכנולוגית, וכ־30% מהמבקשים לעבוד בצה"ל באים מתחום ההייטק לעומת 16% בלבד מהנשאלים שציינו את המשטרה כמקום עבודה מבוקש. צה"ל והמשטרה נהנים מפופולריות גם בקרב עובדים המועסקים במגזר הפיננסים, אך לא בתעשייה המסורתית, שם ציינו רק 12% מהנשאלים את צה"ל כמקום עבודה מועדף.

מניתוח תשובות העובדים הצעירים יחסית (עד גיל 30) עולה כי עובדים אלה הם בעלי ביטחון עצמי רב ונכונות גבוהה לבצע שינויים במסלול הקריירה שלהם. כך 
לדוגמה, הצהירו כ־32% מהעובדים בחתך גיל זה כי הם שוקלים הסבה מקצועית, לעומת 15% מהעובדים מעל גיל 45, ורק 4% מבני 55 ומעלה, שאמרו כי ישקלו זאת. נראה כי הצעירים, שבקושי הספיקו לעבוד בתחום השכלתם, כבר חשים מיצוי או שהם כבר "מקצוענים" בתחומיהם, וסבורים שהגיע הזמן לבצע הסבה לתחום אחר. ממצא זה תואם את התשובות שהתקבלו לשאלות הקשורות לנאמנות למקום העבודה: כ־26% מהנשאלים עד גיל 35 אינם חשים כל נאמנות לארגון שבו הם מועסקים, לעומת כ־8% בלבד מהעובדים בני ה־45 ומעלה. גם בתשובות לשאלה "האם תציע עצמך לתפקיד שמתפנה בארגון ומתאים לכישוריך?", ניכר הבדל בולט בין תשובות הצעירים יחסית לבין אלה של בני הגילים המתקדמים. כ־72% מהעובדים הצעירים השיבו לכך בחיוב, ושיעור זה יורד ככל שמתקדמים בגיל. ייתכן שאנחנו, כחברה, משדרים את המסר ש"העולם שייך לצעירים". ייתכן גם שהצעירים בטוחים בעצמם יותר, נועזים יותר ובעלי נכונות גבוהה יותר לבצע שינויים.

הכותבת היא מנכ"לית משותפת ב– BdiCoface

הכתבה מתפרסמת גם באפליקציה של מגזין TheMarker

באייפד או בטאבלטים מבוססי אנדרואיד

.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה