דבר העורך |

(לא) דרוש מנהיג

האם בדמוקרטיות עם מדיה חופשית, אינטרנט ופייסבוק כבר אי אפשר ליצור מנהיגות "קלאסית", והחיפוש אחרי מנהיג חזק נועד לכישלון מראש?

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

לא בכדי אומרים הזרים על ישראל שאצלה "כל אחד רוצה להיות צ'יף, ואף אחד לא רוצה להיות אינדיאני". אצלנו כל אחד רוצה להיות מנהל, ואם אפשר, "מנהיג". הטרנד הזה התבסס זה מכבר באוניברסיטאות, בצבא ובעולם הקדם־צבאי, שבו פועלות עשרות "מכינות למנהיגות", ובאחרונה חלחל אפילו לחינוך היסודי. בחטיבות הביניים בגוש דן אפשר למצוא "בתי ספר למנהיגות", כולל חלוקה למגמות כמו "מנהיגות כלכלית" ו"מנהיגות סביבתית".

אבל מעבר למיתוג ולבאזז, מה דרוש לאדם כדי שיהיה מנהיג? פחות משבועיים לפני הבחירות, נראה שהשאלה הזו חשובה מתמיד, על רקע התחושה הרווחת ש"אין מנהיג". בזה לא נגמרו השאלות: האם, למשל, יש הבדל בין מנהיג פוליטי לבין מנהיג של גוף עסקי? האם הסממנים החיצוניים המסורתיים של דמות המנהיג — קול עמוק, כריזמה, הופעה מרשימה — הם תנאי למנהיגות? במדינה שבה אנשים בוחרים לכנסת ולממשלה דמות מסוימת יותר משהם מזדהים עם מפלגה, מצע או רעיון, האם "ציון המנהיגות" נהפך לחזות הכל?

בגיליון מארס של מגזין TheMarker אנו מנסים להשיב על השאלות הללו. תומר מיכלזון, בשיחות עם חוקרים, פוליטיקאים והיסטוריונים, מפצח את נוסחת המנהיגות ומגיע לתובנות מפתיעות. האם ייתכן שבדמוקרטיות עם מדיה חופשית, אינטרנט ופייסבוק כבר אי אפשר ליצור מנהיגות "קלאסית", ושהחיפוש אחרי מנהיג חזק נועד לכישלון מראש? האם מנהיג יכול להיוולד רק בימי חירום, ואילו ימי שגרה מצמיחים מנהלים טכנוקרטים? דבר אחד בטוח: דעותיהם של המומחים על המנהיגים הנוכחיים של ישראל לא יחמיאו להם.

ומה הסיפור עם הכריזמה, שמתחברת לנו באופן כה טבעי למנהיגות? אשר שכטר מנתח את המחקרים על מקום הכריזמה במנהיגות פוליטית ועסקית, ומוצא כי כריזמה כנראה בכלל לא נחוצה, ובעולם העסקי יכולה ממש להזיק. יתרה מזאת, אפשר ללמוד כיצד להיות כריזמטי. כל מה שצריך הוא להשתמש בתריסר שיטות של דיבור והעברת רעיונות — וכמובן בשפת גוף מתאימה. האם קצת חיוכים, שימוש באנלוגיות וניגודים, קול אנרגטי ותנועות ידיים שישוו לכם מראה כריזמטי, גם יהפכו אתכם למנהיגים?

ההגדרה המסורתית של מנהיג היא כזו: אדם שיכול לקחת חזון או רעיון חדשים, לסחוף אחריו אנשים, ולהוציא אותם לפועל. לכן לא קשה לתייק למגירת המנהיגים את בן גוריון, הרצל, רבין, בגין ושרון. במגזר העסקי לא יהיה קשה לסמן את אלי הורוביץ (טבע), את סטף ורטהיימר (ישקר) ואת דב לאוטמן (דלתא). אבל האם מנהיג נקבע רק בדיעבד, לאחר שהחזון שלו יצא לפועל? וכמה זמן החזון הזה אמור לשרוד כדי להמשיך להיות מתויק כמנהיג, ולפני שהמנהיג הבא משנה אותו? וגם: האם אפשר לזהות מנהיג מראש או רק בדיעבד? ומה עושים עם מנהיגים שסחפו את הנאמנים שלהם לאסונות? שנים של חשיבה ומחקר לא סיפקו תשובות מוחלטות לשאלות אלה, ולכן הבאנו הפעם גם את עמדותיהם של פרשנים אחדים: גיא רולניק טוען שמנהיג לא יבוא מתוך הממסד הפוליטי, אלא מבחוץ; אלוף בן מאמין שמנהיגים מצליחים הם אלה שיש להם "מספר שתיים" דומיננטי; איתי שילוני מבהיר שמנהיגים נגועים לעתים קרובות בנרקיסיזם, הם נוטים לאבד את הקשר עם המציאות והופכים למושחתים או למסוכנים; ויובל קרניאל אומר שהמדיה ופייסבוק הרגו את המנהיג, וטוב שכך.

חוט השני המחבר בין רוב המחקרים והדעות הוא זה: מנהיגים, אם בכלל ישנם או יכולים להיווצר כאלה, הם הרבה פחות חזקים ובעלי יכולת ביצוע ממה שנדמה לנו, ועל כן, אם הוא באמת רוצה שינהיגו אותו, על הציבור מוטלת החובה ללחוץ עליהם כדי שיספקו לו את השינויים, הרעיונות והחזון המלהיב שהוא מבקש.

לעומת זאת, לא צריך להיות מנהיג כדי לשים את הכסף בבנק בשווייץ, כפי שעשו 6,500 ישראלים בבנק בודד אחד, HSBC, ובסכום כולל של כ־10 מיליארד דולר. אורי בלאו, שחשף את הרשימה, עושה סיכום ביניים לפרשת "סוויס־ליקס", מסביר מה למדנו ממנה — ומפרסם כמה שמות חדשים.

הכתבה מתפרסמת גם באפליקציה של מגזין TheMarker

באייפד או בטאבלטים מבוססי אנדרואיד

.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה