ההשפעה המיטיבה של הכסף

למוסד פיננסי הפונה לחברה יכולה להיות השפעה רבה יותר מכל מפגין או פעיל חברתי, שהרי בעל המאה הוא בעל הדעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בתי ההשקעות הגדולים והמשפיעים בעולם כבר הבינו מזמן שעליהם להיות מעורבים באופן אקטיבי בדרך שבה מתנהלות החברות שניזונות מכספיהם. הם מנצלים את יכולתם להשפיע מתוך רצון להתריע על חשד לשחיתות או פגיעה באינטרס המשקיעים ולקדם התנהלות סביבתית וחברתית טובה יותר של התאגידים השונים. משקיעים יכולים להיות מעורבים בחברות שבהן הם בעלי מניות, בדרכים שונות: החל בהצבעות על שכר בכירים, עבור בהצהרות פומביות וכלה בפעילות באסיפת בעלי המניות.

כשמוסד פיננסי פונה לחברה הוא יכול להשפיע הרבה יותר מכל מפגין או פעיל חברתי או סביבתי, שהרי בעל המאה הוא בעל הדעה. לאסטרטגיית המעורבות שני יתרונות בולטים: האחד, העלאת ערך המניה של החברה שבה מושקע הכסף ושיפור הביצועים שלה, והשני — מיתוג המוסד הפיננסי כגוף אחראי ואתי שמנהל טוב יותר את הסיכונים שלו.

בארץ הנושא עדיין בחיתוליו, ולא ניתן למצוא ולו בית השקעות אחד שחתם על האמנה הבינלאומית של האו"ם להשקעות אחראיות (UNPRI). בעולם, לעומת זאת, לא חסרות דוגמאות. הנה כמה מהן:

Climate Advocacy Fund. קרן אוסטרלית שמשקיעה במדדים הכוללים מגוון מניות, עם העדפה ברורה לחברות שמקטינות זיהום ונלחמות בשינויי האקלים. הקרן מציגה את פעילותה באמצעות פנייה לחברות דרך אסיפות בעלי מניות, במקרים מסוימים הביאה הפנייה להיענות החברה אפילו לפני כינוס האסיפה. לרוב הקרן לא משקיעה בחברות שאינן משקפות את הקוד האתי שלה. אולם לעתים היא משקיעה דווקא בחברות מזהמות כדי להפוך לבעלת מניות ולפעול לשינוי מתוך החברה עצמה.

F&C Investments. גוף בריטי שמאגד מנהלי נכסים בהיקף של יותר מ־150 מיליארד דולר, פועל למעורבות רבה בחברות שבהן הוא משקיע, עם דגש על חברות מתעשיית פצלי הגז. החברה מנצלת את זכות ההצבעה שלה כבעלת מניות, מקיימת דיונים ישירים עם התאגידים ונציגיה מבקרים באתרי הקידוח. ככלל, F&C יודעים לספר על יותר מ־350 סיפורי הצלחה שבהם מעורבותם כמשקיע הביאה לשינויים בהתנהלות החברות.

בעקבות אסון הנפט הגדול במפרץ מקסיקו, פנה הגוף הבריטי הגדול Hermes Equity Ownership Management לכמה חברות נפט גדולות במטרה לבדוק את מערכות ניהול הסיכונים שלהן ואת האחריות הניהולית בנושאי בטיחות וסביבה. בעוד גופים אחרים בחרו להתעלם ולהסתכל על שורת הרווח – בהרמס גילו אחריות ורצו לבחון את מערכת ניהול הסיכונים לפני ההשקעה בחברה.

אבל לא רק שאלות סביבתיות עומדות במוקד המעורבות. גם שאלות ערכיות תלויות על כף המאזניים. כך למשל, מנהלי הנכסים Boston Common Asset Management מספרים על מעורבות מוצלחת בפעילות תאגיד האנרגיה הברזילאי Petrobras, אשר הביאה אותו להימנע מהשקעות בענף הנפט בסודן בשל החשש שהחברה מעודדת או משתפת פעולה עם פגיעה בזכויות אדם. אותו הגוף אף הצליח לגרום לרשת האופנה TJX Companies לאמץ מדיניות של אי שימוש בכותנה מאוזבקיסטן בשרשרת האספקה, בשל העסקת ילדים בקטיף.

במקרה אחר, חברת Aviva Investors הבריטית, המנהלת נכסים בהיקף של כ־240 מיליארד ליש"ט, התערבה בפעילות הדירקטוריון של חברת Trinity Mirror בהיותה בעלת מניות בחברה, מכיוון שלא היתה מרוצה משכר המנכ"ל, ואף התנגדה לאישור שכרו באסיפה השנתית. כמו כן השקיעה החברה 200 מיליון ליש"ט בשוק האנרגיה המתחדשת, במטרה לצמצם את פליטות הפחמן.

חברת ההשקעות הגדולה בעולם, BlackRock האמריקאית, שמנהלת 4.3 טריליון דולר, מעסיקה שישה משרדי ייעוץ בתחום ההשקעות האחראיות. החברה מנהלת סכום אגדי של 249 מיליארד דולר תחת מסלול של השקעות אחראיות.

בניגוד לדוגמאות שהובאו כאן, שכוחן טמון בהיקפי הנכסים הגדולים שמנהלים גופים פרטיים, הרי שכיום הולכת וצוברת תאוצה אסטרטגיה נוספת למעורבות משקיעים, והיא פנייה קולקטיבית לחברות. לשם כך הוקם למשל ארגון PRI ((Principle of Respondibly Investment הכולל יותר מ־1,000 משקיעים המנהלים יחד כ־30 מיליארד דולר. מסגרת זו מאפשרת למוסדיים, שחותמים על אמנת UNPRI, להציע מעורבות בחברה מסוימת ולהזמין משקיעים מכל העולם להצטרף אליהם. כך לדוגמה, בעקבות מספר רב של מקרי התאבדות ושביתות שפגעו בתפוקת חברת פוקסקון המייצרות רכיבים עבור אפל ודל, חתמו החברות המאוחדות על הצהרה ציבורית הדורשת משתי חברות הענק לשפר את תנאי ההעסקה של עובדים בשרשרת האספקה. המאבק הצליח והתנאים שופרו באופן משמעותי.

גם בישראל לא חסרים נושאים הדורשים את התערבות המשקיעים: שכר בכירים מנופח, ניצול משאבי טבע, עובדי קבלן, דיכוי התארגנויות עובדים ועוד. על בתי ההשקעות בישראל להבין שחברות שמתנהלות באחריות טובות יותר לא רק לעולם — אלא בראש ובראשונה למשקיעים.

הכתבה מתפרסמת גם באפליקציה של מגזין TheMarker

באייפד או בטאבלטים מבוססי אנדרואיד

/

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה