הודו |

קפטן נמו לוקח פיקוד

ראש הממשלה החדש של הודו מנקה את המדינה מלכלוך ושחיתות, מנגיש את משרדי הממשלה ועשוי לחולל שינוי עמוק בחברה המעמדית

ענת ברנשטיין-רייך
ענת ברנשטיין רייך
ענת ברנשטיין-רייך
ענת ברנשטיין רייך

ראש ממשלתה החדש של הודו, נרנדרה מודי, המכונה בפי העם נמו - קיצור של שמו הפרטי ושם המשפחה - השלים לא מכבר את 100 ימי החסד מאז כניסתו לתפקיד, והוא מפתיע את כולם עם מרץ בלתי נדלה ושפע של יוזמות חדשות. מודי, המתגורר בגפו, מגיע למשרד בתשע בבוקר, יוצא בעשר בלילה, ובכך נותן דוגמה לכל פקידי הציבור.

אוקטובר הוא חודש החגים שבו נחוג גם ראש השנה ההודי דיוולי, ומודי החליט לתת מתנות לעמו באמצעות שפע של יוזמות 
חדשות. העיתונות המקומית משתעשעת בניחושים מה תהיה היוזמה היומית החדשה של מודי ובשיח הציבורי שב ועולה המונח ההודי העתיק "היום הטוב" בציפייה כי בימי כהונתו של מודי יגיעו סוף סוף השגשוג והצמיחה שהודו כמהה להם.

צילום: בלומברג

לפני כמה שבועות השיק מודי את יוזמת ״הודו נקייה״ (Clean India). מי שביקר בהודו יודע שזו יוזמה נדרשת, אך היא קשה להשגה אפילו יותר מהמלחמה בשחיתות ובביורוקרטיה. מודי הקפיד לתת דוגמה אישית, כשיום בהיר אחד עצר בתחנת משטרה בעיר דלהי, לקח מטאטא והחל לנקות את התחנה מול עיניהם המשתאות של העוברים והשבים. מיד באותו יום החלו העובדים במשרדי הממשלה ואף השרים בעצמם לנקות את משרדיהם, וגם את חדרי השירותים, מחשש למסדר פתע. גרגירי אבק מתקופת אינדירה גאנדי נעורו משנתם. יוזמת "הודו נקייה" אינה כוללת רק את ניקיון המשרדים הממשלתיים, אלא עידוד פרויקטים של מיחזור, טיפול באשפה ובשפכים. פתאום מדברים בהודו על הפיכת אשפה לאנרגיה ומקווים למצוא פתרון לשתי בעיות בוערות. ליוזמה "הודו נקייה" גם היבט חברתי חדשני – היא משנה במעט את שיטת המעמדות הנוקשה הקובעת כי רק בני המעמד הנמוך אמורים לנקות שירותים (עוד על המבצע ראו בעמ' 54).

מודי הוא גם חובב טכנולוגיה שנוהג לדווח על פעילותו ברשתות החברתיות. אחת היוזמות השאפתניות ביותר שלו היא Digital India, תוכנית להנגשת כל משרדי הממשלה לציבור, הנהנית מתקציב עתק של יותר מ־10 מיליארד דולר. לא בכדי מכונה מודי גם "האח הגדול" - חיבור משרדי הממשלה לאינטרנט ופרויקט ממשל נגיש יאפשרו לו לעקוב אחר מעשיהם של פקידי הממשל. במשרדים ובגופים ציבוריים הותקנו שעוני נוכחות שחוברו לפורטל המציג את הנוכחים במשרדים ברחבי המדינה בכל רגע נתון.

באתר attendance.gov.in יכול הציבור לעקוב אחרי תפקוד משרדי הממשלה או לפחות לראות מי מהפקידים נמצא במשרד. פקידי הציבור המגיעים לעבודה נרשמים באמצעות זהות ביומטרית כך שאין להם אפשרות לרמות את המערכת. בשלב ראשון חוברו למערכת 50 אלף פקידים, והצפי הוא שהמערכת תפקח על מאות אלפי עובדים בשירות הציבורי.

ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי צילום: אי־פי

תושבי דלהי מתלוננים כי המנגנון החדש גורם לפקקי תנועה בלתי נסבלים, כשבשעה שש בערב, השעה הרשמית של סגירת משרדי הממשלה, הפקידים עוזבים את המשרדים בבת אחת, והתנועה במרכז העיר הופכת לסיוט. 
במקרה של פקקים קשים במיוחד יוכלו 
התושבים להתלונן באתר mygov.in שבו מובטחת התייחסות לתלונות תוך 24 שעות - יוזמה נוספת שנועדה לקרב את השלטון לציבור.

את הכלכלה המדשדשת מנסה מודי לעורר בעזרת יוזמה ארוכת טווח בשם Make in India שמטרתה לעודד את הייצור המקומי וליצור מקומות עבודה חדשים. מדי שנה נוספים למעגל מבקשי העבודה כ־10 מיליון איש בנוסף לכ־100 מיליון מובטלים, לעומת כמיליון מקומות עבודה חדשים בלבד. מודי גם פועל כדי להסיר חסמים ביורוקרטיים ולהאיץ פתיחת מפעלים חדשים.

שטף הרפורמות מביא גם בשורה טובה לישראלים. ממשלת הודו שוקלת לאפשר למבקרים הישראלים לקבל ויזה אלקטרונית, אפשרות שממנה ייהנו בקרוב אזרחי ארצות הברית ויפן.

הכתבה מתפרסמת בגיליון נובמבר של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

הכותבת היא מנהלת משותפת של A&G Partners ויו״ר לשכת המסחר ישראל־הודו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה