הטעות של נחום פיינברג |

"העסקה עברה לידי"

נחום פיינברג, בעל משרד עורכי דין המתמחה בדיני עבודה, העמיס על עצמו את ניהול המשרד לצד הליווי המשפטי של הלקוחות. עד שהבין שזה פוגע בו גם בכיס

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

נחום פיינברג, מעורכי הדין המוכרים בישראל בתחום דיני העבודה, לא הלך לחפש את עצמו בסיום לימודיו. מיד לאחר תקופת התמחות בת חצי שנה (כפי שהיה נהוג באמצע שנות ה־70) במשרדו של עו"ד צבי מיתר, החליט שהוא לא רוצה לעבוד בשביל אף אחד. "אני לא מסוג העובדים שיש להם זמן ללכת לסרטים או הצגות, או שלוקחים את הילדים מהגן בארבע. אני לא איש של אמצע, ואם כבר לעבוד קשה – אז בשביל עצמי", הוא מסביר. מנחם גולדברג, שהיה מבוגר ממנו בעשר שנים, אימץ אותו והשניים פתחו משרד משותף. מכיוון שגולדברג פעל בתחום דיני העבודה, הצטרף גם פיינברג. "זה היה תחום חדש יחסית, ולכן היה קל לפרוץ בו".

השניים החלו לצבור מוניטין. ב־1982 התמנה גולדברג לשופט בבית הדין הארצי לעבודה, ופיינברג המשיך לטפח את המשרד לבד. לדבריו, יש לו רשימת לקוחות שמלווה אותו "כמעט 50 שנה, בהם בנקים ותעשיינים. גם המדינה נעזרת בשירותי לא מעט". משרדו של פיינברג מתמחה בייצוג של מעסיקים. "בהתחלה ייצגנו גם עובדים וגם מעסיקים", מספר פיינברג, "אבל בהמשך התברר שיש מספיק עבודה בייצוג של צד אחד בלבד. אנחנו לא מסתירים את הקו שאימצנו".

המשרד הלך וגדל ופיינברג שלט בו ביד רמה: "עבדתי, כתבתי, הרצתי, ניהלתי את המשרד כשותף בכיר. הייתי מיקרו ומאקרו מנג'ר. כל דבר עבר דרכי ולא הסכמתי לוותר על כלום", הוא מספר. האירוע המכונן אירע לפני כ־15 שנים, לאחר שהתקבלה החלטה לעבור למשרדים חדשים. "הפסדתי עסקת שכירות נפלאה בגלל העומס בעבודה. העסקה פשוט עברה לידי ולא שמתי לב. בנקודה הזו הבנתי שאפילו אני לא יכול להחזיק כל כך הרבה כדורים באוויר. אי אפשר לעשות הכל, וכשאתה מנסה – אתה עושה טעויות שעולות לך כסף רב". זו היתה הנקודה שבה החליט לעצור. "הבנתי שאנחנו כבר לא משרד של ארבעה אנשים. הבנתי שאני פחות קשוב לעובדים, ושאני לא מסוגל להשתלט על כל הפעילות במשרד, ואז התחלתי להאציל סמכויות, ובהדרגה התרחקתי מהניהול השוטף".

הצורך להיות בשליטה נובע מאופי העבודה או מאופי האנשים שמגיעים לתחום?

"בתחום שלנו מקובל שבעלי משרדים עושים הכל. הם מפחדים מההתפזרות, וגם יש אגו, הרבה אגו - המשרד הוא שלי אז אני אחליט איפה ישבו וכמה יקבלו. ככה כולם עובדים, וגם אני הייתי כזה. את השיעור הכי חשוב לימד אותי עו"ד שלמה פלד, שותף בכיר באחד המשרדים המובילים במדינה. הייתי חצי שנה עורך דין וקבענו פגישה, והוא, בן ה־70, אמר לי: אני בא אליך. הייתי בהלם. עורך דין בלי אגו זה חריג בתחום שלנו, הרי אצלנו מבלים שעות במלחמת 'אצלי או אצלך, ובאיזה חדר'. עם השנים הבנתי שאם אתה יודע לא להיכנע לאגו, אלא לשים אותו במקום הנכון, אתה מתפתח. הכי חשוב זה לתת לאנשים לעזור לך".

ואיך זה בא לידי ביטוי?

"כיום מנהלת את המשרד שותפה שהגיעה כמתמחה, וזו לא הבת שלי. זה קרה באופן טבעי והרווח גדול. הייתי צריך את אותו זעזוע כלכלי כדי שהאונה של השכל תגיד לאונה של האגו: יש לך מספיק והשיתוף מחזק אותך. כשאתה עובר את שלב הפחד, שמלווה כל אחד מאיתנו, אתה מגלה שוויתור על שליטה עושה לך רק טוב".

בסוף המפגש מבקש פיינברג לתת עוד דוגמה להתגברות האישית שלו על אגו. "לפני עשר שנים קניתי קומת משרדים במגדל אביב, 1,000 מ"ר, נוף, חלום חייו של כל בעל משרד. קניתי אותה בהחלטה עצמאית. באו אלי השותפים ואמרו לי: 'אם זה מה שאתה מחליט, זה מה שנעשה, אבל אנחנו לא אוהבים את הבניין ולא רוצים לעבור לשם'. חזרנו למשרד, ישנתי על זה בשבת, וביום ראשון הודעתי שלא עוברים. העבודה המשותפת חשובה. במשרד שלנו התחלופה קטנה כי נשים בהריון מקבלות חיבוק במקום פרצוף זועם, ויש תמיכה גדולה בעובדים בזמני מצוקה. יש עבודת צוות והכל שקוף ופתוח. היומן שלי חשוף וכולם רואים אותו – אם אני הולך להצגה, חתונה, שעת שחייה – כולם יודעים, וזה נורא כיף. הרי ממילא כולם יודעים הכל, בשביל מה לעשות את המאמץ ולהסתיר?".

הכתבה מתפרסמת בגיליון נובמבר של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"