שאלה של ניהול |

השופט הביתה

שופט קפדן עשוי לגרום לנו לדרוש מעצמנו ולהגיע לביצועים והישגים גבוהים, אבל המחיר שאנחנו עלולים לשלם יהיה גבוה

שמואל מרחב
שמואל מרחב
שמואל מרחב
שמואל מרחב

ההיכרות שלי עם "השופט" נמשכת שנים רבות. מאז שהייתי צעיר שמעתי בקולו בלי שזיהיתי אותו כשופט ובלי שפקפקתי בסמכותו. רק לאחרונה, במהלך מסע ההחלמה שלי מהסימפטומים של מחלת פרקינסון שהופיעו בחיי, התחלתי לזהות אותו, להבין את תפקידו, והכי חשוב – לפקפק בסמכותו. מאז אני מצליח מדי פעם לתפוס אותו בזמן אמת משמיע את החלטותיו הנחרצות. כשזה קורה אני נהנה להעמיד אותו במקומו ולהזכיר לו שמבחינתי הוא רק יועץ עם אג'נדה שמציג בפני את המלצותיו, ושלא הוא, אלא אני זה שמחליט אם לקבל אותן או לא. השינוי הזה שיצרתי ביחסי עם השופט מביא שיפור ברור באיכות חיי ומקדם את החלמתי. אבל מכיוון שבפועל מדובר בסוג של "קול פנימי" בתוכי שאני קורא לו "השופט", חשבתי שיהיה עדיף שלא אחלוק את המידע הזה עם לקוחותי וקוראי.

בכמה שיחות שבהן בעלי עסקים ומנכ"לים שיתפו אותי בלבטיהם שמתי לב שייתכן שלחלק מלקוחותי יש שופט משלהם שמפריע להם ופוגע באיכות חייהם ובאיכות הניהול שלהם. הצגתי בפניהם את "השופט שלי" והזמנתי אותם לבחון אם גם להם יש אחד כזה. לשמחתי, הם קיבלו את הזמנתי והתחילו ללמד את עצמם לסרב לקבל את אמירותיו הנחרצות של השופט כאמת מוחלטת. כמה מהם סיפרו לי כמה זה הועיל להם כמנהלים, וזה מה ששכנע אותי להציג גם בפניכם את השופט ואת הדרך שבה הוא מפריע למנהלים להיות במיטבם. אז להלן קווים לדמותו של השופט שיאפשרו לכם לבחון אם גם לכם יש שופט כזה ואיך למנוע ממנו לפגוע בניהול שלכם. גם אם תגלו שאין שופט כזה בעולמכם, עצם ההיכרות עם התופעה תאפשר לכם לנהל טוב יותר אנשים סביבכם הסובלים משופט רודני במיוחד.

באופן בסיסי, "השופט" הן המחשבות הביקורתיות שיש לנו על עצמנו. ביקורת עצמית בריאה ומאוזנת היא דבר חיוני שעוזר לנו לשרוד ולהתפתח, כיחידים וכמערכות. מנהלים עם ביקורת עצמית נמוכה מדי מוצאים את עצמם חוזרים שוב ושוב על טעויות בלי ללמוד מהן, השופט שלהם אינו קפדן מספיק והוא ממהר לסלוח. לעומתם, מנהלים עם ביקורת עצמית גבוהה מדי נוטים לרדת על עצמם לעתים תכופות, להתייחס יותר לטעויות הקטנות של עצמם מאשר להצלחותיהם, ובאופן כללי להיות יותר מדי לא מרוצים מעצמם. אלה המנהלים שסובלים, כמוני, משופט קפדן מדי. יש יתרונות לשופט קפדן, הוא גורם לנו, במקרים רבים, לדרוש מעצמנו יותר, לא לתת לעצמנו הנחות, להפגין ביצועים מרשימים ולהגיע להישגים גבוהים. עם זאת, המחיר שאנחנו עלולים לשלם גבוה – תחושת החמצה מתמדת, מתח ולחץ בלתי פוסקים והתמקדות גדולה מדי במה שלא עובד, בשלילי.

מנהלים עם שופט קפדן לא ממש נהנים מהישגיהם, 
גדולים ומרשימים ככל שיהיו. מעבר לפגיעה באיכות חייהם, השופט פוגע גם ביכולות הניהול שלהם. הוא גורם להם להיות קפדנים מדי ולא מפרגנים לאנשיהם ולארגונם, להציב לעצמם ולאנשיהם יעדים נמוכים מדי כי קולו של השופט מפקפק בהם ברגע שהם מתחילים לחשוב בגדול, ולפעמים הם מוותרים מראש על התמודדות עם אתגרים והזדמנויות בגלל אותו קול ספקני או לגלגני. כמו כן קשה להם לשמוע ביקורת מאחרים כי היא גורמת לשופט הפנימי שלהם לרדת עליהם חזק יותר. בהתחלה לא קל לתפוס את השופט בפעולה. מי שחי עם ביקורת עצמית מוגזמת שנים רבות מתרגל להתייחס אליה כאל אמת מוחלטת שאין לפקפק בה – "ברור שפה פישלתי", "שוב פעם התרשלתי", "אני לא טוב כמו...".

אם אתם מזהים שסף הביקורת העצמית שלכם גבוה מדי ושאתם משלמים עליה מחיר מוגזם, אני מציע לכם לנסות לקרוא לה "השופט" ולהתייחס אליה כאל קול פנימי ספציפי בתוככם. זה יאפשר לכם לתפוס את השופט בפעולה ולערער את סמכותו המוחלטת בחייכם. תרגלו זאת במשך כמה ימים, שימו לב מתי השופט מתחיל לרדת עליכם, באילו מילים הוא משתמש ובאילו מחשבות הוא מופיע. שימו לב כמה התרגלתם להאמין לו ולקבל את דבריו כאמיתות. התחילו לפקפק באמיתותן. חפשו הוכחות לכך שהוא טועה, השתמשו בחברים טובים לשם כך. ספרו להם מה השופט אומר עליכם ובקשו שיסנגרו עליכם. מורה וחבר שסיפרתי לו כמה גרוע הייתי בביצוע משימת למידה שהוא נתן לי היה מופתע ואמר לי שעשיתי זאת טוב יותר מרוב האנשים שאותם הוא לימד. זה היה נוקאאוט לשופט שלי. הניחו שאתם הרבה יותר טובים ממה שהשופט שלכם אומר שאתם. אמרתי למנכ"ל אחד, "אם היית כל כך גרוע כמו שהשופט שלך חושב, אף אחד לא היה בוחר בך כמנכ"ל".

ככל שתיווכחו יותר שהשופט שלכם ביקורתי מדי, תפסיקו לקבל את ביקורתו כאמת. זה יאפשר לכם להתייחס אליו כאל יועץ, פרקליט שטן שכזה, שביכולתכם לקבל את המלצותיו או לדחות אותן. תרגלו זאת מספיק והביקורת העצמית שלכם תתחיל להתאזן. כדאי שתזהו מי סביבכם סובל משופט קפדן מדי ובחנו מחדש את הדרך שבה אתם מנהלים אותו. זכרו שהוא סובל מביקורת עצמית גבוהה מדי גם ככה, חפשו דרכים להראות לו את הישגיו, לגרום לו להאמין בעצמו וכך לעודד אותו להשתפר. הוא לא זקוק לעוד שופט קפדן.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן