שאלה של ניהול |

מה מצב הסוללה שלך?

פרדוקסלית, ככל שהמשימה שלפנינו תובענית יותר אנו נוטים להתעלם ממצב הסוללה הפנימית שלנו, כי "אין לזה זמן עכשיו". למי יש מטען?

שמואל מרחב
שמואל מרחב
שמואל מרחב
שמואל מרחב

התלות בסמארטפון, בטאבלט ובלפטופ הרגילה אותנו לבדוק לעתים תכופות מה מצב הסוללה שלהם. המכשירים המתוחכמים מכבים חלק מהיכולות שלהם כשהסוללה עומדת להסתיים, ולנו חשוב שהם יהיו במלוא תפקודם כשנצטרך אותם. האם לא כדאי שנתחיל לבדוק כמה פעמים ביום גם את מצב הסוללה הפנימית שלנו?

כמנהלים אנחנו נדרשים להיות במיטבנו במשך שעות ארוכות - לקבל החלטות, לנהל משא ומתן, להציג רעיונות ולהניע אנשים. כאשר הסוללה הפנימית שלנו מתרוקנת אנחנו לא במיטבנו. זה פוגע בביצועינו ובהנאתנו מהעבודה. כדאי שנדע, במהלך היום, מה מצב הסוללה שלנו ואיך לטעון אותה במהירות. פרדוקסלית, ככל שהמשימה שלפנינו תובענית יותר אנו נוטים להתעלם ממצב הסוללה הפנימית שלנו כי "אין לזה זמן עכשיו". אנחנו סוחטים אותה עד תום, ומתעלמים מכך שהתפוקות וההנאה שלנו הולכות ונפגעות ככל שהיא מתרוקנת.

לסוללה הפנימית שלנו יש כמה היבטים - גופני, רגשי, חברתי ומנטלי. ניתן להתייחס אליהם כאל ארבע סוללות נפרדות שכל אחת מהן משפיעה בדרכה על האחרות. כאשר הסוללה הגופנית מתרוקנת אנחנו חשים עייפות, צמא, רעב, חולשה או כאב. כשהסוללה הרגשית מתרוקנת יותר קל לאחרים לראות את זה לפנינו. זה מתבטא בקוצר רוח, רוגז, אובדן ביטחון בעצמנו וביכולותינו, פסימיות, ירידה במוטיבציה ונטייה לוותר לעצמנו. כשהסוללה החברתית מתרוקנת אין לנו כוח לאנשים, לאינטראקציות ועימותים, אנחנו רוצים לברוח מכולם ולהיות לבד. כשהסוללה המנטלית מתרוקנת הריכוז שלנו נפגע והתפיסה שלנו נעשית אטית. לכל אחת מהסוללות יש טריגרים שונים שגורמים להתרוקנותה ומטענים שונים שממלאים אותה.

הסוללה הגופנית מתרוקנת כשלא שתינו, אכלנו או נחנו, כשהפרזנו באכילה, באלכוהול, קפה או אוכל לא בריא, כשהתאפקנו מללכת לשירותים, כשישבנו ישיבה ממושכת, או כשהיינו חשופים למזגן, ניאון או קרינה במשך זמן ממושך ולא נשמנו אוויר צח. בנוסף, היא מתרוקנת, ולפעמים במהירות, במצבי מצוקה רגשית - כעס, מתח וחרדה. לאנשים יש טכניקות שונות לטעון את הסוללה הגופנית במשך היום - לשתות מים, לאכול פרי או ירק, לצאת לנשום אוויר, לנוח, לשבת למדיטציה קצרה ולשים לב לנשימות. לפעולות הטעינה הפיזיות האלה יש השפעה חיובית גם על הסוללות האחרות. רבים אינם מייחסים חשיבות מספקת לצורך לטעון את עצמם פיזית לאורך היום. זו החמצה גדולה.

כדאי לכל אחד לדעת מה הן פעולות הטעינה הפיזיות הכי טובות עבורו - אלה שדורשות חצי שעה ויותר כמו 
ישיבה בפארק, ארוחה מלאה, מנוחה או מדיטציה - אותן כדאי לשבץ בצורה מתוכננת בשגרת היום, ואלה שמאפשרות טעינה בתוך דקה או שתיים כמו לשטוף פנים, לשתות, לשנות תנוחה, לקחת כמה נשימות עמוקות, או לחלץ עצמות.

הסוללה הרגשית מתרוקנת במצבים של מצוקה פתאומית או מתמשכת - כשדברים לא הולכים כמו שרצינו, כשאנחנו חשים תסכול, אכזבה או כעס על עצמנו, וכשאנחנו חווים קשיים בחיינו האישיים. כאשר המצוקה נובעת מאינטראקציה עם אנשים אחרים שפגעו ברגשותינו או בכבודנו, סירבו לשתף עמנו פעולה, לא הבינו אותנו, בזבזו את זמננו - הסוללה החברתית שלנו נוטה להתרוקן. הסוללה המנטלית מתרוקנת כאשר הסוללה הפיזית והרגשית מתרוקנות. ככל שהן מלאות יותר יכולתנו המנטלית נמצאת במיטבה. המטענים הפיזיים שהוזכרו טוענים את כל הסוללות אבל לפעמים הם לא מספיקים ויש צורך במטען רגשי או חברתי.

כדי לטעון את עצמנו רגשית עלינו לשקם את ההכרה בכך שאנחנו בסדר, שאנחנו שווים וראויים. דרך אחת היא לשחרר את עצמנו מרגשות שליליים, ניתן לעשות זאת על ידי שיתוף במה שכואב לנו עם מישהו אמפתי או על ידי כתיבה על דף נייר של תסכולינו. דרך נוספת היא לשים לב לכל מה שעובד היטב סביבנו ואצלנו - לערוך רשימה של דברים טובים שעשינו או שקרו לנו. דרך שלישית היא לשוחח עם מישהו שמעריך ואוהב אותנו וכך לראות את עצמנו מחדש בעיניים מפרגנות. כאשר הסוללה החברתית שלנו מרוקנת אנחנו שקועים בעצמנו ובתחושה שהאחרים הם לא לצדנו. דרך אפקטיבית לטעון את עצמנו היא להפנות את תשומת לבנו לצורכיהם של אנשים אחרים - לשאול את עצמנו מי צריך את עזרתנו כעת ולמי אנחנו יכולים להועיל. ההכרה בכך שאחרים נמצאים במצוקות משל עצמם והמעבר לנתינה יכולים לטעון במהירות את הסוללה החברתית שלנו. אפילו פעולה קטנה כמו התעניינות אותנטית בשלומו של מישהו שאכפת לנו ממנו יכולה לעשות זאת. הסוללה המנטלית נטענת מעצמה ככל שהסוללות הפיזיות והרגשיות נטענות.

האם אתם שואלים את עצמכם במשך היום מה מצב הסוללות שלכם? האם יש לכם טכניקות טעינה אפקטיביות לכל אחת מהן? אם לא - כדאי לפתח מודעות למצב הסוללות שלכם ולטעון אותן כשהן מתרוקנות. מי שיבנה את ההרגל הזה יוכל להיות במיטבו הרבה יותר שעות ביממה.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מאי של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

הכותב הוא מנכ"ל מרחב אפשרויות בע"מ המתמחה בליווי, ייעוץ והנחיה למנכ"לים והנהלות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"