כסף ושעשועים |

מניות שוברות קופות

גיבורי העל הצילו את תעשיית הקולנוע, שרשמה ב–2013 שיא במכירת כרטיסים. הנה כמה המלצות למי שרוצה להשקיע בסרט - וגם ליהנות מהרווחים

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע

"אווטאר", שיצא לאקרנים ב־2009, היה הסרט היקר בתולדות הקולנוע. בסרטו של של ג'יימס קמרון, שהופץ על ידי חברת 20th Century Fox שמוחזקת על ידי פוקס (FOX), הושקעו 237 
מיליון דולר. אלא שמהר מאוד נהפך הסרט לשובר קופות, והכניס סכום שיא של 
2.7 מיליארד דולר ברחבי העולם - מה שהפך אותו לסרט הרווחי ביותר בהיסטוריה.

את כל השיאים האלה רשם "אווטאר" אף שהושק בשנה של מיתון עולמי. הנתונים מראים כי בתקופות של מיתון, הקהל לא מוותר על בילוי בקולנוע - שנחשב זול יחסית לאלטרנטיבות. ארבעה כרטיסים לסרט עולים בארצות הברית בממוצע כ־32 דולר, לעומת 210 דולר למשחק כדורסל בליגת ה־NBA, למשל. זה מסביר מדוע גם ב־2009 המשיכו מכירות כרטיסי הקולנוע בעולם לצמוח, אם כי בשיעור מתון.

הניסיונות להספיד את בתי הקולנוע היו מוקדמים מדי, אף שהם נשמעים שנים ארוכות. מכירות הכרטיסים לקולנוע ברחבי העולם רשמו ב־2013 הכנסות שיא של 
35.9 מיליארד דולר - עלייה של 4% לעומת 2012. "2013 היתה שנה פנטסטית", אמר כריס דוד, העומד בראש ארגון המאגד את ששת האולפנים הגדולים בהוליווד.

מניות האולפנים הגדולים

אחת הסיבות להמשך הצמיחה העולמית במכירות הכרטיסים היא שוברי הקופות שמנפיקה הוליווד. "איירון מן" של אולפני דיסני היה שובר הקופות הגדול ביותר של השנה שעברה, עם הכנסות של 1.3 מיליארד דולר ברחבי העולם. דיסני הוציאה בשנה החולפת שובר קופות נוסף, סרט האנימציה "לשבור את הקרח". שני סרטים אלה היו בין חמשת הסרטים הרווחיים ביותר של דיסני בכל הזמנים. שוברי הקופות מייצרים לחברות המחזיקות באולפנים הכנסות גם ממכירת מוצרים נלווים ומפארקי השעשועים שבבעלותם.

בחינה מעמיקה של הנתונים ב־2013 מגלה כי בשנה זו חלה עלייה במכירת כרטיסי הקולנוע בקרב ילדים בני פחות מ־11 ואצל מבוגרים בני 
50־59, אבל חלה ירידה במכירה הכוללת של הכרטיסים, שקוזזה בחלקה בגלל עלייה במחירי הכרטיסים בארצות הברית. מכירות הכרטיסים בארצות הברית ובקנדה - צרכניות סרטי הקולנוע הגדולות בעולם - מתקשות לצמוח, ונותרו יציבות ברמה של 11 מיליארד דולר.

מכירות הכרטיסים ברחבי העולם עלו ב־2013 ב־5% ל־25 מיליארד דולר (עלייה של 33% בחמש שנים). מנוע הצמיחה של תעשיית הקולנוע נמצא בשווקים המתעוררים: בסין הגיעו מכירות הכרטיסים ל־3 מיליארד דולר בשנה, ומדי יום נפתחים ברחבי המדינה 13 בתי קולנוע חדשים.

רוכשי הכרטיסים התלהבו בשנים האחרונות מסרטי התלת־ממד, שב־2010 הניבו שיא מכירות של 2.2 מיליארד דולר. מחירי הכרטיסים לסרטים האלה, הגבוהים מאלה של סרטים רגילים, ריפדו את כיסיהם של בעלי חברות האולפנים ובתי הקולנוע. ואולם מאז, מספר הסרטים בטכנולוגיית תלת־ממד נמצא בירידה, והעניין של הצופים בהם פוחת והולך. לא כל סרט בתלת־ממד מצליח לשחזר את ההצלחה של "אווטאר" או של "כוח משיכה", שזכה בשבעה פרסים בטקס האוסקר האחרון.

בתעשיית הקולנוע ניתן להשקיע בשתי דרכים: באמצעות רכישת מניות בחברות תקשורת, מדיה ובידור, המחזיקות גם באולפנים, או באמצעות השקעה ברשתות של בתי קולנוע או בחברות המייצרות ציוד לבתי קולנוע. הנה סקירה של כמה חברות בולטות בתחום.

ליונס גייט (LGF)

חברת בידור והפצה, האחראית בין היתר על סדרת הסרטים המצליחה "משחקי הרעב". שני הסרטים הראשונים בסדרה ייצרו הכנסות של 1.5 מיליארד דולר ממכירת כרטיסי קולנוע. שני סרטים נוספים בסדרה אמורים לצאת בנובמבר הקרוב ובנובמבר 2015. מניית החברה איבדה באחרונה גובה, בין היתר בעקבות האכזבה הקופתית מסרט המדע הבדיוני "מפוצלים" שיצא באחרונה לאקרנים. ליונס גייט גם אחראית על הפצת סדרות טלוויזיה מצליחות, כמו "מד מן", "נשוויל" ו"כתום הוא השחור החדש". מניית החברה נסחרת בשווי של 3.6 מיליארד דולר, ובמכפיל סביר של 15 על רווחיה ל־2014. ב־2013 ייצרה החברה רווח של 263 מיליון דולר על הכנסות של 2.7 מיליארד דולר.

דיסני (DIS)

צילום: ללא קרדיטצילום: ללא קרדיט

אחת המניות החמות בתחום המדיה והבידור. דיסני רכשה בעשור האחרון את מארוול (שמחזיקה בזכויות של מרבית סרטי גיבורי העל, כמו "אקס מן" ו"איירון מן"), ואת אולפני פיקסר, שהביאו לעולם את "צעצוע של סיפור" וסרטי אנימציה רבים אחרים. בבעלותה גם חברת ההפקות של סרטי "מלחמת הכוכבים". מניית החברה זינקה בחמש השנים האחרונות ביותר מפי ארבעה, לשווי של 140 מיליארד דולר, והיא נסחרת כבר במכפיל של 20. לחברה יש הכנסות עתק של 45 מיליארד דולר בשנה, ורווח נקי של 6.5 מיליארד דולר.

סרטי האנימציה של דיסני זוכים להצלחה רבה בכל העולם. האחרון שבהם הוא כאמור "לשבור את הקרח", שמכירותיו בעולם הגיעו להיקף של יותר ממיליארד הדולר. החברה מצליחה לצמוח בכל תחומי הפעילות שלה, בהם גם ערוצי הטלוויזיה שהיא מפעילה, כמו ערוץ דיסני לילדים וערוצי ESPN ו־ABC, והיא גם נהנית מהכנסות ממכירת צעצועים ומשחקים המלווים את הסרטים שהיא מייצרת. פארקי השעשועים של דיסני נהנים מעלייה במספר המבקרים ובהוצאות שלהם בפארקים. הפארקים אחראים לכמעט 30% מהכנסות החברה. 2015 צפויה להיות שנה חזקה עבור דיסני, עם השקת סרטים רבים - ובהם סרט חדש בסדרת "מלחמת הכוכבים".

איימקס (IMAX)

בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן המליץ באחרונה על מניית איימקס וקבע לה מחיר יעד של 32 דולר לעומת כ־28 דולר. "איימקס היא החברה הטובה ביותר להשקעה לקראת השקת שוברי הקופות המבטיחים הצפויים ב־2015", כתבו בבנק ההשקעות.

הכנסות מסרטים

החברה מייצרת ציוד משוכלל לבתי קולנוע, ובין היתר מתקינה את מסך הקולנוע הענק שגודלו 16 על 22 מטר, ומספקת את הטכנולוגיה והמקרן להקרנה עליו. איימקס נסחרת לפי שווי של 1.9 מיליארד דולר ובמכפיל עתידי של 22. היא מייצרת רווח של 44 מיליון דולר על הכנסות של 287 מיליון דולר (צמיחה ממוצעת של 15% לשנה בארבע השנים האחרונות), ויש לה חשיפה גדולה לשווקים בינלאומיים, בהם אירופה ואמריקה הלטינית, ובמיוחד לשוק הסיני הצומח. בג'יי.פי מורגן ציינו את ההשקות המוצלחות של הסרטים "מבול", "קפטן אמריקה" ו"ניד פור ספיד", בכיכובו של השחקן אהרון פול (ג'סי) כוכב הסדרה "שובר שורות".

AMC אינטרטיימנט (AMC)

אחת ממפעילות בתי הקולנוע הגדולות בארצות הברית, עם פריסה בניו יורק, לוס אנג'לס, שיקגו ופילדלפיה. החברה יצאה להנפקה לפני כארבעה חודשים (שנה וחצי לאחר שנרכשה ונמחקה מהמסחר), ומאז מנייתה עלתה ב־20% לשווי של 2.3 מיליארד דולר.

הסרט המבול צילום: AP

בעבר, האסטרטגיה של בתי הקולנוע היתה לדחוף כמה שיותר מושבים באולם, אך כיום מתחולל שינוי ובמסגרתו באולמות החדשים מותקנים כסאות גדולים, שנפתחים בלחיצת כפתור כמו כורסאות טלוויזיה. בנוסף, משקיעה החברה בטכנולוגיית איימקס, והיא הגדולה בתחום זה בקרב בתי הקולנוע. בבתי הקולנוע מוכרת החברה, מלבד סודה ופופקורן, גם אספרסו, אוכל חם, וחטיפים בריאים, ויש גם קונצפט חדש של לאונג' הכולל בר משקאות. בזכות כל אלה היא הצליחה להגדיל את המכירות בבתי הקולנוע ל־2.7 מיליארד דולר ב־2013 (עלייה של 33% לעומת 2012), ואת הרווח התפעולי בכ־50% ל־189 מיליון דולר. מניות שתי רשתות הקולנוע האחרות הגדולות בארצות הברית, רגל אינטרטיימנט (RGC) וסינמרק ( CNK), פיגרו אחרי השוק בשנה האחרונה, ואנליסטים העריכו כי הן היו יקרות מדי.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מאי של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

בתי הקולנוע של AMCצילום: Kevin Bowman

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"