הנווט |

מפת הקשרים של מאיר שמיר

הקיבוצניק שהחל את דרכו כפקיד בחברת ביטוח ולימים רכש את תנובה, ידע להסתייע בחברים ובני משפחה כדי להגיע להחלטות נכונות

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה

>>>> פורסם במקור באפריל 2014

מאיר שמיר, בעל השליטה בחברת מבטח שמיר, החל את דרכו בעולם העסקים בסוף שנות ה־70 כפקיד בחברת הביטוח מבטח, שהיתה אז חלק מקבוצת סהר. כמה שנים אחר כך הציע בעלי החברה לקיבוצניק והנווט בחיל האוויר לרכוש 50% ממנה ולהחזיר את ההלוואה לרכישה באמצעות הרווחים העתידיים. כך, בגיל 30, רכש את החברה ושינה את שמה למבטח שמיר.

את הונו הראשוני עשה שמיר באמצעות מכירת פוליסות ביטוח לקיבוצים. בתחילת שנות ה־90 מכר את סוכנות הביטוח, ומבטח שמיר נהפכה לחברת השקעות, שהצליחה להגדיל את שוויה מ־20 מיליון שקל ב־1992 ל־615 מיליון שקל ב־2005. בין היתר, שמיר השקיע בחברות סאיטקס, גילת, וויזקום. מלבד זאת, קנה ומכר מניות של בנקים.

הרשת של מאיר שמיר

בתחילת שנות ה־90 ביצע שמיר את ההשקעה המשמעותית הראשונה שלו. הוא רכש 20% ממניות חברת הטכנולוגיה ליפמן לפי שווי של 6 מיליון דולר. האחזקה שלו דוללה בהמשך, אך ב־2006 החברה הונפקה בנאסד"ק ונמכרה לווריפון תמורת 1.1 מיליארד דולר. מי

שנכנס לשותפות בליפמן במשך השנים היתה קרן פימי בבעלות ישי דוידי, שנחשב לאחד מאדריכלי האקזיט המוצלח. זו לא היתה ההשקעה המשותפת היחידה של דוידי ושמיר, שנהפכו במשך השנים לחברים טובים.

בסוף 2006 ביצע שמיר את ההשקעה החשובה ביותר שלו עד היום: רכישת 20% ממניות חברת תנובה. איש המפתח בעסקה זו היה איציק באדר, בן דודו. באדר הוא יו"ר תאגיד גרנות ונציג הקיבוצים בחברה, המחזיקים ב־23%. ב־2011, כאשר יו"ר איפקס, זהבית כהן, התפטרה מתפקידה כיו"ר תנובה לאחר משבר הקוטג', הציע שמיר לחברו הטוב, שלמה רודב, למלא את מקומה.

שמיר מקורב למנהלים בחברת אשטרום, שקנתה את מניות מבטח שמיר מכלל תעשיות. בין היתר הוא מקורב למנכ"ל רמי נוסבאום ולפרופ' יצחק סוארי, יו"ר אלייד בעלת השליטה באשטרום ומי שביצע עבור שמיר כמה חוות דעת. גיא, בנו, המשמש סמנכ"ל במבטח שמיר, עבד בעבר בחברת הייעוץ הכלכלי של סוארי.

בכיר אחר שעמו שמיר מיודד הוא נוחי דנקנר, בעל השליטה לשעבר באי.די.בי. שמיר השתתף ב"הנפקת החברים" ב־2012 שבה רכשו מקורביו של דנקנר מניות של אי.די.בי ב־2 מיליון שקל.

הכתבה התפרסמה בגיליון אפריל 2014 של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?