רגולציה |

למכירה: 
גופה במצב טוב

הביקוש הצומח לגופות הוליד 
שוק שחור ויוזמה להקמת גוף 
מפקח על סוחרי הגוויות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

המחסור בגופות במאה ה־17 היה כה חמור עד כי ויליאם הארווי, הבריטי שגילה את מחזור הדם, ניתח את אביו ואחותו. בתחילת המאה ה־19 בתי ספר לרפואה שילמו לחוטפי גופות כסף טוב כדי לשדוד קברים. הבריטים ויליאם ברק ו־וויליאם הייר לקחו את זה צעד נוסף ורצחו 16 אנשים כדי למכור את גופותיהם. ברק נתלה ב־1829 - וגופתו נותחה.

הביקוש לגופות טריות רק גדל מאז. חברות תרופות משתמשות בהן כדי לבדוק תרופות, ומהנדסי בטיחות משתמשים בהן כבובות למבחני ריסוק. אף פעם אין מספיק, כי פחות אנשים כיום מתים צעירים, וברוב המדינות לא חוקי לקנות או למכור (או להוציא מהקבר) גופות. החוקרים חייבים להסתמך על תרומות.

צילום: אורן זיוצילום: אורן זיו

אפשר היה לחשוב שבגלל האיסור על קניה או מכירה לא קיים שוק לגוויות, אבל מי שחושב כך טועה. "חברות שירותי גוויות" (או סוחרי גופות) משמשות כמתווכות בין התורמים למשתמשים. הן לא מטפלות בגופות עצמן, אלא גובות כסף על פעילויות אחרות כמו העברה, איחסון ושימור. התוצאה, לדברי פרופסור מישל ענתבי מבית הספר למינהל עסקים של הרווארד, היא "שוק לגוויות בני אדם שאינו נקרא בשמו".

בארה"ב יש כיום כ־30 סוחרי גופות, חלקם פועל כארגוני צדקה ואחרים פועלים למטרות רווח. סוחרים אלה מגייסים אלפי תרומות של גופות בשנה, בדרך כלל מצד אנשים שרוצים להקל על שאריהם את העול הפיננסי הכרוך במוות. לוויות יכולות לעלות אלפי דולרים; סוחרי גופות אוספים את הגופה ממקום 
המוות ומשלמים בדרך כלל על שריפתה לאחר השימוש. בתי ספר לרפואה מכסים אף הם חלק מהוצאות הלוויה, אך חברות לשירותי גוויות מתגאות בכך שהן מחזירות את השיירים לקרובי המשפחה האבלים מהר יותר ועם פחות טרחה. חלק מהחברות מבטיחות שהגופה תשמש למדע רפואי מתקדם.

ואולם לא תמיד ברור אם סוחרי הגופות באמת עושים את מה שהם מבטיחים לעשות. ברנדי שמיט, מנהלת לשירותים אנטומיים באוניברסיטת קליפורניה, אומרת שהיא מקבלת באופן קבוע דיווחים על התנהלות מפוקפקת. חלק מהחברות מעורבות בסחר עם השוק השחור. אף שסחר ברקמות אינו חוקי, לא הרבה מדינות בארצות הברית אוכפות את החוק בחומרה. אין מעקב אחר תרומות של גופות ולא קיים כמעט פיקוח על סוחרי הגוויות. לדברי ענתבי, לעתים החברות שולחות חלקי גופות באמצעות פדקס או UPS.

יש המצדדים בהקמתו של גוף רגולטורי שיפקח על עסקי הגוויות. "אנחנו תומכים במתן סמכות עצמאית כזו לצד שלישי", אומרת מלינדה אלסוורת' מסיינס קייר (Science Care), אחת מחברות שירותי הגוויות הגדולות ביותר. סיינס קייר משתפת פעולה גם עם ההתאחדות האמריקאית לבנקי הרקמות, שיצרה סטנדרטים לתעשייה זו, אך רוב החברות בתחום אינן עושות כך.

לרוב, סוחרי הגופות מגדילים את מספר תרומות הגופות בכך שהם מקלים על התורמים. משמעות הדבר היא שהם מסייעים למחקר רפואי. אבל הצד האפל של התעשייה מושך הרבה יותר תשומת לב. חקירות מתנהלות כעת באריזונה ובמישיגן נגד שתי חברות, אף שהמשטרה שומרת על דממת מוות באשר למה שאמורה היתה לעשות. כך או כך - מעשיהם של ברק והייר נתנו השראה לחמישה סרטים לפחות, אם כי האחרון שבהם לא זכה להצלחה רבה בקופות הכרטיסים.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מארס של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"