מי הבוס בשירות התעסוקה |

המלכוד של תוכנית ויסקונסין

עובדי שירות התעסוקה עושים הכל כדי לעצור את יישומה של התוכנית להשבת מובטלים למעגל העבודה, ושוכחים שתוכנית כזו כבר יושמה בעבר בלעדיהם. ומי נותן להם גב בכנסת?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תוכנית "מעגלי תעסוקה" להשבת מובטלים למעגל העבודה, על שלל שמותיה האחרים ("תוכנית ויסקונסין", "מהל"ב"), זוכה ליחס אמביוולנטי מצדם של אנשי שירות התעסוקה. הם אמנם לא היו רוצים שתוכנית כה רחבת היקף - 10 מיליון שקל בשלב ראשון - תצא לדרך בלעדיהם, אך יחד עם זאת חוששים מפני הצלחתה, שעלולה להעיד שאין בהם עוד צורך. לטענתם, לא יתנו יד לתוכנית כזאת, שאינה אלא הפרטה של שירות ציבורי.

החשש כה גדול עד כי אנשי שירות התעסוקה, ובראשם ועד עובדי השירות, מתנהלים בניגוד מוחלט לתפישתם של מנכ"ל השירות, בועז הירש, ושל משרדי האוצר והכלכלה, שכבר הכריזו על יציאתה של התוכנית לדרך, אך אינם מצליחים להעלותה על הפסים. במאבקם, מקבלים העובדים רוח גבית מוועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (הליכוד), שתחילה הגיע להבנות עם משרדי האוצר והכלכלה, אך לאחר מכן חזר בו, וכעת מתנגד להפעלת התוכנית.

צילום: תומר אפלבאוםצילום: תומר אפלבאום

בנוסף לדיונים חוזרים ונשנים בוועדת העבודה, עומד לרשות העובדים השאלטר המקובל - שביתה. ואכן, בחודשים האחרונים שובתים עובדי שירות התעסוקה שוב ושוב, כל פעם באמתלה אחרת, ובכך מונעים את הפעלת התוכנית. באחרונה, למשל, התברר כי דעתם אינה נוחה משימוש ביועצים מעמותות כמו סטרייב ישראל, שכבר הוכיחו את יכולתם להחזיר לא מעט מובטלים כרוניים למעגל העבודה. "הפרטה!" הם זועקים, מכריזים על שביתה, והגלגל הצולע ממילא של ויסקונסין נעצר.

מן ההשבתות סובל כמובן המשק כולו: 100 אלף המובטלים הכרוניים אינם מקבלים כל פתרון משמעותי למצוקתם ואינם חוזרים למעגל העבודה; ואילו המובטלים שזה עתה פוטרו, לא יודעים אם יקבלו שירות כשיתייצבו בלשכה. זהו המצב בשירות התעסוקה כבר כמעט שנה, ופתרון לא נראה כרגע באופק.

רק לפני עשור, כש"תוכנית ויסקונסין" - שם שהוצמד לה בעקבות תוכנית דומה שהופעלה במדינת ויסקונסין בשנות ה־90 - עשתה עלייה והוצגה לראשונה בישראל, היא נחשבה לאור גדול בקצה המנהרה, אבל יישומה אז היה שנוי במחלוקת. באותן שנים, שירות התעסוקה הדועך כלל לא היה בתמונה, ואת מרכזי התעסוקה שאמורים היו להשיב מובטלים כרוניים למעגל העבודה, ניהלו חברות פרטיות תחת פיקוח כושל למדי. בכלי התקשורת פורסמו סיפורי אימה על המתרחש במרכזים: יחס נורא למובטלים, כפיית עבודה דורסנית, יד קלה על ההדק של שלילת קצבאות, והשמות לא איכותיות, שממילא לא החזיקו מעמד.

ב־2010 התוכנית הופסקה זמנית, בסיועם של חברי הכנסת כץ ושלי יחימוביץ' (העבודה), ששיכנעו מספיק חברי כנסת לא לאשר את הרחבתה באותה מתכונת בעייתית. כעבור שלוש שנים נבחרה ממשלה חדשה, ובמשרד הכלכלה - שם תמיד חשבו שהתוצאות היו דווקא טובות - החליטו להפיק לקחים ולהפעיל שוב את התוכנית, במתכונת חדשה. כחלק מתהליך הפקת הלקחים הוחלט כי הפעם תצא התוכנית לדרך באישורם של אנשי שירות התעסוקה ותחת פיקוחם. במקביל, נקבעו גם כללים חדשים להשמה ארוכת טווח מגובה במערכת תמיכה רחבה. הפיקוח הודק, כללי ההשמה ארוכי הטווח שעל פיהם מתוגמלים מרכזי ההשמה נקבעו מחדש, ונקבע כי על שלילת קצבת האבטלה יחליט רק נציג המדינה.

במשך חודשים אחדים נדמה היה כי משרד הכלכלה, יחד עם המנכ"ל החדש והנמרץ הירש, מצליחים לשכנע את עובדי השירות כי מדובר בענף נוסף שרק ירחיב את פעילותם, וייתן להם הזדמנות להוכיח את כוחם ויכולותיהם האמיתיות. ואולם, התברר כי העובדים לא רוצים לעלות על העגלה. מכיוון שהתוכנית החדשה אמורה להסתמך עליהם – בניגוד לתוכנית הישנה שעקפה אותם – אין ברירה אלא להפיס את דעת הוועד, ולשכנעו כי לא נשקפת סכנה לפרנסת העובדים הקיימים. בימים אלה ממשיכים להתקיים דיונים בנושא בכנסת, כולל בוועדת משנה שהוקמה במיוחד לצורך זה - ובינתיים התוכנית, שאמורה היתה לצאת לדרך ב־15 בינואר, תקועה.

ועד עובדי השירות, בראשותו של עופר לוי, משוכנע בצדקתו, וזוכה גם לגיבוי ההסתדרות, אך נדמה כי ראשיו אינם מבינים את הסכנה הגדולה באמת הטמונה בפעולותיהם: גם אם בטווח הקצר הם מצליחים לעצור את יישומה של התוכנית שאינה מוצאת חן בעיניהם, הרי שבטווח הארוך הם יורים לעצמם ברגל. כפי שהדברים נראים כעת, בהחלט ייתכן כי התוכנית הבאה שתוציא הממשלה לפועל כדי להשיב מובטלים לשוק העבודה, שוב לא תספור את שירות התעסוקה - ותדלג מעליהם.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מארס של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט