מי הבוס בכיל |

חומצת מלח

בקבוצת כיל, קשה לדעת מי יותר תאב בצע: ההנהלה, שמרפדת את עצמה במשכורות דימיוניות ובתוך כך מבקשת להנהיג תוכנית התייעלות, או העובדים, שגם תנאי פרישה חלומיים שכוללים משכורת עד הפנסיה ומענק פרישה נדיב לא מספיק טובים עבורם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סיפורה של קבוצת כיל מוכיח כי יש כנראה הרבה יותר משני צדדים לכל מטבע. הקבוצה, שמורכבת מכמה מפעלים, בהם מפעלי ים המלח, מפעלי תובלה, מפעל הפוספטים רותם אמפרט ואחרים, מעסיקה כיום כ־5,000 עובדים בישראל, שרובם תושבי הנגב - חלקם פועלים ותיקים, שמעולם לא עבדו במפעל אחר. כיל ידועה במשכורות הטובות שהיא נותנת לעובדיה - שעובדים לעתים בתנאים קשים – ומהווים מושא לקנאה קבועה עם פרסום רשימות המתנות לחגים.

בחודשים האחרונים הודיעה כיל כי עליה להפעיל תוכנית התייעלות. הסיבות לכך רבות: ירידה חדה במחיר הפוספטים בעולם; תחרות קשה עם חברות אחרות, שמשלמות לעובדיהן שכר נמוך יותר (כך טוענת ההנהלה); עלייה בתמלוגים שהחברה נדרשת לשלם למדינה בעקבות המלצות ועדת ששינסקי; הדרישה להשתתף במימון קציר המלח בחלקו הדרומי של ים המלח כדי למנוע את עליית מפלס הים, שעלולה לסכן את המלונות שלחופו; וכמובן, רצונה של החברה לכרות פוספטים במקומות שכיום אסורים לכרייה.

הצעד הראשון, ומקרה המבחן בנושא זה, היה מפעל רותם אמפרט. זה כמה שנים מנסה ההנהלה לקבל אישור לכריית פוספטים בשדה בריר הסמוך לערד, אך בקשתה נידחית שוב ושוב בטענה כי הכרייה תפגע בבריאות התושבים. בתגובה מאיימת ההנהלה בפיטורי עובדים, בטענה כי אלמלא יותר לה לכרות פוספטים בשדה בריר, לא תהיה במפעל עבודה. לטענת ועד העובדים, זהו איום ריק שמטרתו להפעיל לחץ על רשויות המדינה. לדבריהם, רותם אמפרט היא חברה רווחית, והיא חלק מקבוצה רווחית, כך שאין סיבה לשלוח אף עובד הביתה.

עובד במפעל כיל צילום: בלומברגצילום: Bloomberg

בין אם מדובר באמצעי לחץ או לא, במהלך דצמבר 2013 החליטה הנהלת רותם אמפרט לפטר 127 מתוך 1,250 עובדים. כאן נכנסו הוועדים הפעילים של הקבוצה לתמונה. המפעל הושבת מיד, תוך איום להשבית את מפעלי כל הקבוצה. ההשבתה נעשתה למרות "מצנח זהב" יוצא דופן שהוענק למפוטרים, כולם עובדים ותיקים שגילם הממוצע מעל 55. בין היתר, הובטח לכל אחד מהם תשלום בסך 21 אלף שקל בחודש בממוצע, עד יציאתם לפנסיה, וכן מענק של 800 אלף שקל. המשמעות: עובד בן 57 שיפרוש, ייצא עם משכורת חודשית גבוהה מאוד למשך עשר השנים הבאות, מבלי שיידרש לעבוד ולו יום אחד, ובנוסף ירפדו את חשבון הבנק שלו כמעט מיליון שקלים.

המוני עובדים בישראל היו חותמים על הסכם כזה בלי לחשוב פעמיים, אבל לא כך בכיל. עובדי הקבוצה לא היו מוכנים לקבל את הסכם הפרישה הנדיב, ומסיבה פשוטה: כשעובדים, מקבלים שם שכר גבוה יותר. בנוסף, הם טוענים, עובד שיפרוש בגיל מבוגר, לאחר שמעולם לא עבד באף מקום אחר, לא ימצא עבודה אחרת בנגב. לדבריהם, ההנהלה שכבר מבצעת שינויים ארגוניים הכוללים איחודי מחלקות, זוממת לפטר כ־20% מכלל עובדי הקבוצה, שהם כ־1,000 איש, ומהלך זה יפגע בכמה אלפי משפחות נוספות, באזור מוכה אבטלה. ההנהלה מצדה לא ממש מבינה מה העובדים רוצים (כך לפחות היא טוענת פומבית), וגם לא הכריזה עדיין על המספרים הממשיים בתוכנית ההתייעלות. לטענתה, לא תהיה ברירה אלא לדרוש מכולם גמישות.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מארס של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

חוסר האמון שחשים העובדים כלפי הנהלת כיל אינו בגדר הפתעה, ונובע בין היתר מהכותרות בעיתונים. בעוד ההנהלה מבקשת קיצוצים, מתפרסמות בכלי התקשורת ידיעות על כך שמנכ"ל הקבוצה, סטפן בורגס, משתכר כ־1.4 מיליון דולר בשנה, ואילו היו"ר, ניר גלעד, שלא הוכיח יכולת ניהולית מרשימה, עומד בראש טבלת השכר, עם כ־200 אלף שקל בחודש ואופציות בשווי עשרות מיליוני שקלים. נוכח פרסומים אלה, העובדים אינם מבינים מדוע הם צריכים לשלם את מחיר ה"התייעלות". ההנהלה אמנם טוענת כי שכרם של הבכירים יירד ברגע שייחתם הסכם עם העובדים, אלא שזה עוד לא קרה. בינתיים, גם לא ברור אם מצנח הזהב של רותם אמפרט ייפרש גם כשיגיעו הקיצוצים לחברות הנוספות בקבוצה.

תחושת התסכול בקרב העובדים גדולה, ואתה גם חוסר הוודאות. כמו כל ועד, הם מגבים את עצמם ביועץ משפטי וגם ביח"צנים הפועלים לקירוב דעת הקהל. גם ההנהלה מביעה תסכול. לדברי מקורבים, קשה עד בלתי אפשרי להשביע את רצון העובדים תאבי הבצע - ודרישתם לא נובעת מרצון להישאר בעבודה, אלא פשוט כדי לקבל עוד.

לשני הצדדים ברור כי חברה פרטית ההופכת לגלובלית, ומנוהלת על ידי מנכ"ל זר, מחויבת פחות לעובדים הישראלים, גם אם היא פועלת לכריית מחצבי הטבע של מדינת ישראל. הנהלת כיל מצדה יודעת כי אם אכן תחליט על פיטורים של אלפי עובדים בנגב, צפוי לה מאבק איתנים מול הוועד, שכבר הוכיח כי כדאי לה לשקול היטב את צעדיה.

מנכ"ל כי"ל, סטפן בורגס. 1.4 מיליון דולר בשנהצילום: סיון פרג'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט