ברינה יקצור |

רשת הקשרים של שלום שמחון

שליטתו ארוכת השנים של שלום שמחון בתנועת המושבים סללה את דרכו של שלום שמחון אל הפוליטיקה, עכשיו היא מזינה את צמיחתו בערוגת העסקים

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

מי שמכיר את שלום שמחון בוודאי לא מתפלא על שלל תפקידיו החדשים. פחות משנה אחרי שעזב את שולחן הממשלה התברג שמחון לתפקידי ייעוץ, דירקטור או יו"ר בחברות שונות בנוסף לתפקידו כיו"ר חברת השקעות שהקים לאחרונה.

שמחון, שכיהן במשך 17 שנים כחבר כנסת, והיה גם שר החקלאות, הגנת הסביבה והתמ"ת, ידוע כפוליטיקאי מקושר מאוד. את רשת הקשרים שלו טווה בכישרון בעת פעילותו רבת השנים בתנועת המושבים. שמחון, תושב מושב אבן מנחם שבצפון, נבחר לכנסת כנציג המושבים מטעם מפלגת העבודה. לפני כן היה שמחון מזכיר תנועת המושבים ובמסגרת תפקידיו השונים שימש דירקטור בקופת התמלוגים של התנועה.

ב־2008 קנה בית ההשקעות הלמן־אלדובי את קופת התמלוגים. אחיו של רוני הלמן, יו"ר בית ההשקעות, הוא דן הלמן, מנכ"ל החברה ואחד מבעלי חברת מיחזור הפסולת האלקטרונית מ.א.י שלאחרונה מונה שמחון לתפקיד היו"ר שלה. אין זה תפקידו היחיד בתחום איכות הסביבה. שמחון הוא גם יועץ לתאגיד המיחזור א.ל.ה, שבראשו עומדת נחמה רונן, חברת מושב בית חרות, שאותה הוא מכיר היטב מהזירה הפוליטית.

רשת הקשרים של שלחון

סמוך לפרישתו מהממשלה מונה שמחון לדירקטור בחברת שיכון ובינוי, שבשליטת שרי אריסון. כ־4% ממניות חברת הנדל"ן מוחזקים בידי חברת ניר שיתופי, חברה המנהלת נדל"ן ונכסים נוספים של תנועת המושבים והקיבוצים בארץ. שמחון הוא יו"ר ניר שיתופי ומכהן מטעמה כדירקטור בשיכון ובינוי.

באוגוסט האחרון פתח שמחון את חברת דמטר הולדינגס, שאמורה לפעול כקרן השקעות, יחד עם שרון קדמי, שהיה המנכ"ל תחתיו במשרד התמ"ת. קדמי, עיתונאי לשעבר, הוא בנו של יעקב קדמי, מי שהיה ראש נתיב, ואיש בעל קשרים רבים בזירה הפוליטית, במיוחד במפלגת העבודה. כשהיה פוליטיקאי פעיל שמחון היה מקורב במיוחד לאהוד ברק, עוד כשזה כבש בסערה את מפלגת העבודה במחצית השנייה של שנות ה־90.

אחד מקשרי המפתח של שמחון הוא עם הלוביסט הגדול בישראל, בוריס קרסני, בעל חברת פוליסי, גם הוא מקורב לראשי מפלגת העבודה ולברק. קרסני הוא בין היתר הלוביסט של קרן אייפקס. יו"ר הקרן, זהבית כהן, התיידדה עם שמחון בתפקידה כיו"ר תנובה בזמן שהוא כיהן כשר החקלאות. באותה תקופה נהג לבקר את שמחון מנכ"ל פוליסי וחבר הכנסת לשעבר, אפי אושעיה, כדי לנסות לקדם את ענייניהם של גופים התלויים ברגולציה של משרדו, ובהם ארגון מגדלי הביצים, שטראוס וגופים אחרים (לטענת מקורבים לשמחון, הוא תמיד פעל ממניעים ענייניים).

אחד מעורכי דינו של קרסני הוא שוקי חורש, שייצג את שמחון במאבק המשפטי הכושל שניהל ב־2010 כדי לקבל את תפקיד יו"ר קק"ל. בין העו"ד ללקוח נשמרים קשרי חברות, ולטענת אנשי שמחון, החברות הזו נולדה בימים שבהם חורש ייצג את תנועת המושבים בסוגיות משפטיות שונות.

רגע לפני שעזב את הפוליטיקה דאג שמחון למקורביו. כך למשל מינה את נחום איצקוביץ' לתפקיד מנכ"ל מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת. את איצקוביץ', בעברו מנכ"ל משרד הרווחה ומשרד התיירות, הכיר שמחון, איך לא, מהמגזר החקלאי כשאיצקוביץ' היה ראש המועצה האזורית עמק חפר.

הכתבה מתפרסמת בגיליון ינואר של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר