מדיטציה ועסקים |

הצ'ופר החם במקומות העבודה - הפסקת יוגה וארוחת צהריים

שבו בתנוחת חצי לוטוס, נשמו עמוק ותשתקו ■ עכשיו הביטו פנימה לתוך עצמכם ותראו את הדבר הכי חם בתרבות הארגונית של עמק הסיליקון: מדיטציה שימושית

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

מדיטציה היא הקפאין החדש של עמק הסיליקון - בישרה כתבה נרחבת שפורסמה ביוני האחרון במגזין הטכנולוגי Wired. "זה לא רק עניין של שלווה פנימית, אלא גם של השגת יתרון", קבעה הכתבה. בישראל אולי עוד מלגלגים עליה, ורואים בה לא יותר מעוד שגעון "רוחני", אבל ביבשת החדשה המדיטציה נמצאת בלב השיח הכלכלי, והעיסוק בה נעשה ברצינות רבה וללא שמץ של ציניות. העיתונות הכלכלית מהללת אותה כנס ארגוני, בעולם העסקי היא נהפכה לפרקטיקה מקובלת, וחברות הטכנולוגיה מעמק הסיליקון כבר מלמדות את העובדים לבצע מדיטציה - "למדוט", על פי הז'רגון - ומקצות זמן ומשאבים לעיסוק בפנימיות.

החיבור בין מדיטציה ועסקים אינו מופרך כפי שאפשר לחשוב, ולא רק בגלל העובדה שרבים מראשי קהילת ההיי טק הם היפים לשעבר שנחשפו בצעירותם לתורת המזרח (ולסמי הזיה). "מדיטציה נתפסת כדלק שמשחרר את הפרודוקטיביות ונותן ליצירתיות להתפרץ", מסבירים ב־Wired. "שיעורים במדיטציה ובקשיבוּת (Mindfulness) נהפכו לרכיב הכרחי בתפריט של כמה מהחברות הבולטות בעמק הסיליקון".

חלוצת המדיטציה השימושית היא גוגל. תוכנית המדיטציה שהחברה מציעה לעובדיה, Search Inside Yourself, משכה כ־1,000 גוגלרים, ועוד 400 נמצאים ברשימת ההמתנה. גוגל אף טרחה והקימה במתחם העבודה העצום שלה מבוך המיועד למדיטציית הליכה. טוויטר ופייסבוק מקיימות מפגשים הנערכים במסגרת שעות העבודה, וכך גם לינקדאין, סיסקו ואפילו פורד. אם אתה מהנדס בעמק הסיליקון, כנראה שמעת על הכנס הרוחני Wisdom 2.0שמשך 1,700 משתתפים, ייתכן שהתחלת להאזין לפודקאסט הפופולרי Buddhist Geeks, ואולי אף השתכנעת להתחיל לעסוק ב־Neural Self Hacking- כינוי גיקי לתרגול מדיטציה.

מדוע מגלות חברות הטכנולוגיה המובילות בעולם עניין כה רב בתורות המזרח? אולי מפני שהתברר שזה כדאי להן. "יזמים ומהנדסים לוקחים מסורת בת אלפי שנים, מעצבים אותה לצורכיהם ומתאימים אותה למטרות המקובלות בעמק הסיליקון ולתרבות האתאיסטית ברובה השולטת בו", נכתב ב־Wired. "שכחו מגלגולי החיים ומנירוונה. בעמק הסיליקון אין סבלנות למה שאנשים מבטלים כ'בולשיט היפי'. קהילת הטכנולוגיה של צפון קליפורניה רוצה לראות החזר השקעה על המדיטציה".

בעמק הסיליקון ובעולם העסקי בכלל נשבעים שהמדיטציה פשוט עובדת, ויש מחקרים רבים שמראים שהם צודקים, ושמדיטציה תורמת בבירור למיקוד של המתרגלים. מתברר שמדיטציה עוזרת למתרגל (גם המתחיל) להגיב טוב יותר למצבי לחץ ודחק, ושמודטים פגיעים פחות מבחינה אמוציונלית - יתרון חשוב בסביבה עסקית תחרותית והישגית כמו עמק הסיליקון. בגוגל אפילו בדקו ומצאו שעובדים המתרגלים מדיטציה חולים פחות בשפעת. בעקבות ממצאים כאלה, מתרבים הארגונים שמאמצים את המדיטציה כאמצעי לשיפור מערכות היחסים בסביבת העבודה, ליצירת הבנה טובה יותר של האחר, ולשיפור האינטליגנציה הרגשית - שהיא "משאב חסר אצל מהנדסים", על פי Wired.

הכתבה מתפרסמת בגיליון דצמבר של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

אלא שלצד התשבחות נשמעים גם קולות אחרים, לא מעט מהם מכיוונם של מתרגלי המדיטציה עצמם. אלה חשים אי נוחות נוכח החיבוק העסקי והתועלתני הזה של מה שהיה עד לשנים האחרונות עיסוק פרטי המנותק מתועלת כלכלית מיידית. כך למשל טוען דיוויד דה־סטנו, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת נורת' איסטרן, בטור נוקב שפרסם ב"ניו יורק טיימס": "חברות כמו גוגל מפעילות תוכניות אימון המלמדות כיצד מדיטציה יכולה להעצים ביצועים, מנהיגות ופרודוקטיביות. זה טוב ויפה, אך כשחושבים על זה, יש נתק בין היעדים הללו לבין מה שמדיטציה נועדה מלכתחילה לעשות. השגת יתרון תחרותי או יצירתיות עסקית לא היו הדאגה המרכזית של בודהה או של מורי המדיטציה הראשונים. או במילותיו של בודהה עצמו: 'אני מלמד דבר אחד והוא מהות הסבל ואיך ניתן לסיים אותו'".

גם בכתבה ב־Wiredלא חסכו בביקורת: "אחד ההסברים לכך שהתנועה החדשה גדלה לממדים כאלה מהר כל כך הוא שהיא הפשיטה מעצמה את קישוטי הדוגמה הדתית, אלא שקשה לא לתהות מה אבד בדרך. סידהרתא, כידוע, נטש את מנעמי הארמון כדי לשבת תחת עץ ולהטיף על אשליית האגו. לראות את המגה־עשירים כובשים את השיטה זה מעט צורם, והאפשרות שאותן טכניקות עתיקות משרתות כעת כמה מהיסודות המכוערים של אי השוויון בחברה המודרנית מעוררת אי נחת". באותה נשימה תוהה מחבר הכתבה, נח שכטמן, אם המדיטציה לא משמשת כמעין "לחיצת יד סודית" של עמק הסיליקון - פריט אופנתי שיש להתהדר בו. ייתכן שכל מפגשי המדיטציה הגדולים הם בסך הכל גרסה חדשה של נטוורקינג בתיבול בודהיסטי, כותב שכטמן. אחרי הכל, הוא מזכיר, סטיב ג'ובס בילה לא מעט שעות בישיבת לוטוס, וזה לא הפריע לו לעשוק את עובדי הקבלן של אפל, להתעמר בכפופים לו או לחנות במקומות השמורים לנכים.

כתבה ב"וול סטריט ג'ורנל", שזכתה לכותרת הנהדרת: There's No Place Like OM, מתארת את הטרנד הנד"לני להוסיף לבית מתחם המוקצה למדיטציה. ולא מדובר רק בנישות או בפינות מדיטציה אלא בחדרי סטודיו רחבי ידיים לצד גני התבוננות ומרגוע ומקדשים ביתיים. הכתבה מראה איך מתחמים כאלה מוסיפים לערך הנכס בעת המכירה ומצטטת כמה מודעות מכירה של בתים עם חללים כאלה. מחירי הנכסים מתחילים ב־5 מיליון דולר.

העניין במדיטציה בישראל, והעיסוק התקשורתי בה, גוברים והולכים בשנים האחרונות. פסיכולוגים ומטפלים מתחילים להכיר באיכויות של טכניקות מדיטטיביות ואפילו קרדיולוגים ממליצים עליה לחולי לב. למרות זאת, בשוק העבודה בישראל המדיטציה עדיין לא התבססה כעיסוק שגרתי ובקהילה העסקית בישראל, כך נדמה, עיסוק במדיטציה הוא משהו שצריך להצניע או להסביר בחצי התנצלות.

אחד הבכירים הישראלים שמתרגל מדיטציה הוא מנכ"ל אורקל ישראל, משה חורב. קשה לחשוד בו בנטיות היפיות - חורב, איש חיל האוויר, השתחרר מצה"ל לפני 20 שנה בדרגת אל"מ. הוא מלמד באופן אישי מתעניינים ולאחרונה העביר סדנה להנהלת החברה. "התחלתי בזה לפני 14 שנה מתוך הרגשה שהכל מסביב רועש והעולם די משוגע. כיום, אגב, הרעש גדל פי עשרה", הוא אומר. "בכל אופן, חיפשתי משהו שיכול להרגיע, לייצר שקט. ואז שמעתי על המזרח הרחוק והתחלתי להתעניין. אחר כך נסעתי להודו, ובמקביל התחלתי לעשות טאי צ'י, שזו בעצם מדיטציה בתנועה. אני משתדל לעשות כל יום מדיטציה במשך כ־20 דקות, בבוקר או בערב, וממשיך לנסוע פעם בשנה לשבועיים באשראם בהודו".

איזה תגובות אתה מקבל?

"התגובה הראשונית היא תמיהה - איך מהנדס ואיש פיזיקה ומתמטיקה הולך למקומות כאלו מוזרים? אני מסביר לאנשים שזה לא סותר לוגיקה או את עולם הממשות, אלא רק עוזר להשתפר. באים אלי אנשים לשמוע וללמוד ולאחרונה העברנו בהנהלה סדנת מדיטציה עם פרופ' יעקב רז, אבל צריך להיות זהירים ולא להטיף. מדיטציה היא על תקן כל אחד לעצמו - רוצה ייקח, לא רוצה לא ייקח".

מדיטציה היא פרקטיקה פיזית־נפשית. בבסיסה, המתרגל צריך לשבת בעיניים עצומות - ולא לעשות כלום. יש הסבורים שמטרת המדיטציה היא להפסיק לחשוב או לחשוב על כלום. זה לא מדויק. נכון יותר לומר שמדיטציה מנסה לקחת צעד לאחור ולהביט על המחשבות ועל הדפוסים שלהן. מטרת המדיטציה היא לעצור את זמזום המחשבות הטורדני והבלתי פוסק בראש שלנו, וזה נעשה לרוב באמצעות טכניקה של "ריכוז באובייקט". זו יכולה להיות ספירה איטית, התרכזות בנשימה, התרכזות באיבר בגוף או בחפץ מסוים. לעתים המדיטציה נעזרת בצליל, ובמקרים אחרים בטכניקות של דמיון מודרך. ישנן אינסוף טכניקות מדיטציה, ממדיטציית הליכה ועד למדיטציות משונות מאוד שכוללות טלטולי גוף, נענועי אגן ונהמות. אם זה נשמע פשוט, נסו פעם אחת לשבת בעיניים עצומות ולא לעשות כלום למשך 10 דקות. מדיטציה היא עבודה אמיתית והיא דורשת מאמץ.

בבלוג "ביזנס אינסיידר" החליטו לקיים שיחה ארוכה עם עובדת בכירה במערכת הבלוג עצמה, ארדן פנל שמה, שהסבירה כיצד המדיטציה סייעה לה לקבל את הג'וב: "אנחנו תמיד ממליצים לאנשים לעשות נטוורקינג אבל הדבר החשוב ביותר שאני עשיתי עבור הקריירה שלי הוא לתרגל מדיטציה, שבה אתה מצחצח את המוח שלך. אפשר להתייחס לזה בתור אימון. כמו שהולכים לחדר כושר להרים משקולות ולעבוד על התאומים. כשאתה מודע אתה ממש מחזק את החלקים הקדמיים של המוח. אתה מעודד את חלקי המוח לתקשר טוב יותר זה עם זה, ומדידות של גלי המוח מוכיחים זאת. אחת התוצאות היא היכולת להתרכז כאשר מסביבך רעש רב. המדיטציה מאפשרת לך להישאר מפוקס גם בסביבה משוגעת".

בספר "אמנות המדיטציה" אומר הנזיר ריקאר מאתייה: "המדיטציה היא לא עניין של מילים אלא של מעשה. אין שום תועלת לקרוא שוב ושוב את התפריט במסעדה. מה שחשוב זה להתיישב לשולחן".

משה חורב, מייסד אורקל ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"