מיהם 10 המשפיעים המובילים בשוק ההון?

האנשים במועדון משפיעים על המשק ועל החברה הישראלית לא פחות מאשר משפיעים עליו נבחרי הציבור

מגזין TheMarker
מגזין TheMarker

גיליון 100 המשפיעים של מגזין TheMarker ל-2013 מספר את סיפורם של חברי המועדונים השולטים במדינה. האנשים ש"מחזיקים את המפתחות" למועדונים השולטים במשק ובכלכלה. האנשים שכולם רוצים בקרבתם, שקשה להיפגש אתם, ושאם הצלחת - תמהר לספר על כך לכל מכריך. אלה האנשים עם הכסף או עם היד על השאלטר של הכסף, שהחלטה אחת שלהם יכולה לשנות את גורלך הכלכלי או את מעמדך החברתי.

לפניכם 10 המשפיעים ביותר בקבוצת ההון

(הרשימה המלאה מתפרסמת בגיליון ספטמבר של מגזין TheMarker)

1. ברוני הגז | אבי בר אלי

עוצמתן של החברות המחזיקות במאגרי הגז הטבעי שלחופי ישראל, נהפכה השנה מעוצמה על הנייר לעוצמה בשטח. עם תחילת הזרמת הגז ממאגר תמר באפריל, נהפך המשק הישראלי כולו לתלוי במונופול המורכב מחברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג’י, קבוצת דלק של יצחק תשובה, ישראמקו של קובי מימון ואלון גז של דודי ויסמן. ארבע חברות אלה, השולטות במקור האנרגיה הלאומי היחיד למעשה, מחזיקות בידיהן את המפתח למחירי החשמל, המים וגם הקוטג’. במקביל, התעשייה הישראלית כבר מתחרה בתחנות הכוח של חברת החשמל ושל היזמים הפרטיים על מקום בצינור הבודד שמוליך כיום את הגז לחוף, ושעשוי להבטיח להן דלק זול וחיסכון אקוטי בעלויות האנרגיה.

ב־2014 תתרחב השפעתם של ברוני הגז עוד יותר, אל מעבר לתחום האנרגיה ואף מעבר לגבולות ישראל. די ברפרוף בפרוטוקולים של ועדת יצוא הגז הבינמשרדית - ועדת צמח - שדנה בשאלה אם להתיר את היצוא וכמה לייצא מהגז שנמצא, כדי להתרשם מהחשיבות שמייחסים בממשלה לגז בכל הקשור ליחסי ישראל עם העולם.

2. מנכ"לי הבנקים הגדולים | סיוון איזסקו

לכל אחד מהמנכ"לים של הבנקים הגדולים ממתין בשנה הבאה אתגר מרכזי אחר, אך לכולם מטרה אחת משותפת: עמידה בדרישות הלימות ההון של בנק ישראל. כדי להשיגה, הם יצטרכו להפנות עורף ללווים הגדולים ולכושר ההחזר המפוקפק שלהם, ולמקד את מאמציהם במי שעד לאחרונה לקחו כמובנים מאליהם: משקי הבית והעסקים הקטנים

מערכת הבנקאות בישראל מעסיקה כ־48 אלף עובדים ישירים, ושולטת בתיק אשראי בהיקף כולל של כ־846 מיליון שקל. לכן באופן טבעי, כל אחד מראשי הבנקים נמצא בעמדת השפעה יוצאת דופן על המשק הישראלי. מאז ומעולם הבנקאים הם מושא לביקורת ציבורית. אולם מאז ימי המחאה החברתית, הציבור לא רק בוחן בזכוכית מגדלת את גובה העמלות והריביות, אלא גם מבקר את החלטותיהם של ראשי הבנקים.

3. מנכ"לי חברות הביטוח | מירב ארלוזורוב

בתוך 10 שנים, הגופים המוסדיים - קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים, שיותר מ־90% מהם נשלטים בידי חמש חברות הביטוח הגדולות – כלל ביטוח, הפניקס, מנורה, הראל ומגדל - יגיעו להיקף נכסים מנוהלים בשוק ההון של כ־1.6 טריליון שקל. באותו זמן הבנקים כנראה ינהלו רק 1.4 טריליון שקל. חברות הביטוח, על גופי החיסכון הפנסיוני שבבעלותן, עומדות לעקוף את הבנקים ולהפוך למשקיעות וספקיות האשראי הגדולות במשק.

מדובר ביותר מעוצמה כספית. הפיקוח על חברות הביטוח רופף בהרבה מהפיקוח על הבנקים. הכסף העצום של החיסכון הפנסיוני כמעט שאינו מפוקח כלל, מכיוון שהוא אינו כסף של חברת הביטוח. זהו כסף ששייך לחוסכים לפנסיה, וחברת הביטוח רק מנהלת אותו עבורם. זאת לעומת הבנקים, שמנהלים את הכסף של עצמם.

4. פוסט נוחי דנקנר | רותם שטרקמן

ההתרסקות של נוחי דנקנר ואי.די.בי היא קו פרשת המים ביחסה של מערכת הבנקאות לבעלי ההון. אם יעמדו הבנקאים בהבטחתם, וישימו קץ לאשראי המופקר, ייתכן שהמיליארדים שאיבד הציבור בפרשת דנקנר לא היו לשווא.

5. מנכ"לי החברות הגדולות | יורם גביזון

“הוא לא יודע למה הוא נכנס”, אמר אחד ממנהליה לשעבר של טבע, כאשר הוכרז על מינויו של ג’רמי לוין למנכ”ל החברה בינואר 2012. זה לא מדויק: סביר להניח שללוין היה מושג לא רע בנוגע למצבה של טבע. הוא קיבל לידיו חברה בבעיית זהות שהידרדרה למשבר שלראשונה הטיל ספק במיקומה בשרשרת המזון של תעשיית התרופות.

ספק אם סטפן בורגס העלה בדעתו שכך תיראה שנתו הראשונה בתפקיד. מאז שנחת בישראל כמחליפו של עקיבא מוזס, שכיהן כמנכ”ל כיל במשך 14 שנים, קרסו מניות יצרניות הדשנים בעקבות פירוק קרטל האשלג והפכו את המימוש של חבילת האופציות שקיבל לבלתי כדאית. בנוסף, נאלץ בורגס להתעמק בשורה של מאבקים פוליטיים: על גובה התמלוגים שתשלם כיל; על ההיתר לפתוח מכרה חדש נוכח טענות לפגיעה בבריאותם של תושבי ערד; ועל מכירתה של החברה לענקית הדשנים הקנדית פוטאש.

6. רמי לוי | חגי עמית

לרשת הסופרמרקטים שהקים רמי לוי ב־1992 יש כיום 24 סניפים, ששטחם הכולל כ־38 אלף מ"ר. שופרסל פתחה את הסניף הראשון שלה ב־1958, וכיום מונה הרשת 274 סניפים על שטח של כ־561 אלף מ”ר. ואולם למרות ששופרסל נכנסה לשוק 27 שנה לפני רמי לוי, ואף על פי ששטח סניפיה גדול מזה של הרשת שלו כמעט פי 15, שוויה של חברת רמי לוי בבורסה, כ־2.56 מיליארד שקל, אינו רחוק משוויה של שופרסל - כ־3.15 מיליארד שקל. מאז הונפקה רשת רמי לוי שיווק השקמה במאי 2007, עלתה מניית החברה ב־544%.

בשנים האחרונות לוי הפך לאחד האנשים הנזילים בישראל. שווי אחזקתו הישירה במניותיה של החברה שהנפיק הוא כ־1.3 מיליארד שקל, המצטרפים לכ־420 מיליון שקל שקיבל בדיווידנדים שחילקה החברה מאז הנפקתה, ולאחר שמכר מניות בכ־275 מיליון שקל. כל זאת, תוך שהוא מפעיל לחץ להפחתת מחירי המזון, ובכך מגדיל את הכנסתו הפנויה של הישראלי הממוצע - מהלך השקול להעלאת שכר.

7. הטייקונים החדשים | רותם שטרקמן

את הוואקום שמותירים אחריהם בעלי ההון הדומיננטיים של העשור הקודם ממלאים שמות חדשים. האם הם גם מביאים אתם סגנון חדש והתנהלות אחרת, או שאלה רק השמות בכותרות שמתחלפים? הכסף הגדול של הבורסה הישראלית מחולק באופן אחר משחשבנו. רובו הגדול כבר לא נמצא אצל מי שנחשבים לשחקנים המרכזיים, ובחלק מהמקרים הוא אף סמוי מהעין. שחקני הספסל בבורסה הישראלית חזקים יותר, ובעיקר משחקים טוב יותר מהשחקנים שכולם מכירים. אבל מה יהיה על כל המתעשרים החדשים בשנה הבאה? ובשנה שלאחריה? האם הם יתנהגו בדיוק כמו אלו שהוחלפו על ידם?

8. צדיק בינו | חגי עמית

ביולי האחרון מכר צדיק בינו מניות של חברת פז ב־150 מיליון שקל. היה זה המימוש האחרון שביצע איש העסקים הוותיק באחזקותיו, לפי שעה. בסך הכל נפגש בינו מאז מארס עם כמעט מיליארד שקל כתוצאה ממימושי מניות שביצע בפז ובבנק הבינלאומי. יהיה מעניין לראות מה יהיה המהלך הבא שלו. האם אכן יוותר על הבינלאומי או על פז? ואם כן, מה יהיה התחליף?

9. ישי דוידי הקברניט | חגי עמית

בזמן שבעולם העסקים הישראלי רבים מדברים על כך שהתקופה הנוכחית גדושה בהזדמנויות, ועל כך שבימים שבהם אנשי העסקים הגדולים במשק נמצאים במצוקת נזילות נכסים רבים מוצאים על המדף בחצי ממחירם - בעל הבית של פימי, ישי דוידי, הוא מהבודדים בשטח שעובדים. במקום שבו אנשים כמו זאבי ואלרואי נאלצים להיפטר מנכסיהם - הוא נמצא כדי לקבל.

10. טדי שגיא | שוקי שדה

בסוף חודש יוני חילץ טדי שגיא את הטייקון במצוקה שאול אלוביץ’, באמצעות הזרמה של 125 מיליון שקלים. בתמורה קיבל 12% ממניות בי־קום, המחזיקה בשליטה בחברת בזק. מהלך זה היה אחד הצעדים המשמעותיים ביותר של שגיא בשוק ההון הישראלי מאז 2006, אז נהפך לגורם חשוב לאחר שהנפיק את חברת ההימורים שייסד, פלייטק, בבורסה של לונדון, תמורת 1.5 מיליארד דולר. עסקה זו גם מקבעת סופית את מעמדו של שגיא בשוק ההון כגורם עסקי לגיטימי, ואף יותר מכך – כטייקון נזיל ומחוזר במיוחד. זאת, לאחר שבמשך שנים היה פרסונה נון גרטה עבור אנשי עסקים רבים, בשל עברו הבעייתי.

צילום: ליאו אטלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"