נמל ובית |

למה התל אביבים מריחים הזדמנויות בחיפה תחתית

בעיר התחתית מחליפים היזמים והמשקיעים את יורדי הים, ותל אביבים בוגרי שוק הפשפשים מרחיקים את העבריינים ומושכים אוכלוסייה צעירה. חיפה חוזרת לימי המנדט

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"כשאני רואה בחורות מתחילות לטייל לבד עם הכלב - אני יודע שהצלחנו”. את המשפט הזה, בניסוחים מגוונים, אפשר לשמוע כמעט מכל מי שמעורב בפעילות הנדל”ן בעיר התחתית של חיפה. יזמים, מתווכים, סוחרים ופקידים בעירייה - כולם נפעמים מהמציאות החדשה במתחם שבמשך עשרות שנים היה מוקד מפוקפק של חיי לילה בכיכובם של ימאים, יצאניות ועבריינים. עכשיו הוא מתחיל לקבל אופי ומראה מהוגנים.

צחי טרנו הוא ראש מינהלת העיר התחתית בתוארו הרשמי, ו”השריף של העיר התחתית” כפי שמכנים אותו מכריו. “חיפאים לא רגילים להסתובב בעיר ברגל כי יש הרבה עליות וירידות”, הוא אומר, “המקום היחיד שמציע הליכה רגלית נוחה הוא העיר התחתית”. אבל בגלל השם הרע שיצא לאזור מרבית החיפאים אינם מודעים למה שמתרחש ממש מתחת לאפם. המתחם המתעורר נמצא בין מסילת הרכבת בצפון־מזרח לשוק הטורקי - היהלום שבכתר של האזור כולו. בשוק, המורכב מכמה רחובות צפופים, הבנויים שתי וערב, נפתח לאחרונה סניף שני של בית הקפה פועה משוק הפשפשים ביפו. בתי עסק נוספים מהמתחם היפואי שעלו צפונה: חנות הביגוד והריהוט מעשיה, וחנות האקססוריז המעוצבים אסופה. אליהן הצטרפה “חנות הספרים של איתמר”, בבעלות אספן הספרים איתמר לוי ורעייתו. במקביל הגיעו לאזור עשרות אמנים במסגרת מיזם “מתחם 21”, שבו מעניקה עיריית חיפה לאמנים ולמעצבים עשרות חללים ללא תשלום לתקופה של שנה וחצי ברחוב יפו וברחובות השוק הטורקי.

כתבות נוספות ב-TheMarker

דירת הסקס של יו"ר גוגל: פנטהאוס חסין רעש בשווי 15 מיליון דולר

מנהלים חמדנים, מפקחים חלשים, משקיעים עלובים

רחוב הנמל. העירייה משקיעה מיליונים

"מדהים לראות איך האזור משתנה בתקופה כל כך קצרה”, אומר ערן אלדור, איש היי-טק ויזם נדל”ן, שמחזיק במתחם בשלושה בניינים, וכמו מרבית המשקיעים בו מגיע מאזור המרכז. “ב־2009 כשניסיתי להשכיר דירות, אנשים היו מתקשרים לטלפון שפרסמתי בעיקר כדי להסתלבט עלי”, הוא נזכר. “כשהגעתי קיוויתי שהאזור יהיה כמו פלורנטין, אבל לדעתי הוא הולך להיות הרבה יותר טוב. דירות שני חדרים של 50 מ”ר שלא הצלחתי להשכיר ב־1,200 שקל, אפשר להשכיר היום ב־2,000 שקל. על דירות סטודיו של 30־35 מ”ר אפשר לקבל 1,500 שקל בקלות”.

כאשר חוצים את רחוב העצמאות לכיוון צפון מגיעים אל מתחם קמפוס הנמל, הכולל מוסדות אקדמיים, דירות סטודנטים וגם כמה מסעדות ופאבים מיתולוגיים - כמו פאב העוגן שנפתח ב־1942 והוא אחד מהוותיקים בארץ. במרחק כמה דקות הליכה מערבה נמצאת תחנת רכבת מרכז.

עבור חיפאים ותיקים התהליך הנוכחי הוא בבחינת החזרת עטרה ליושנה. שכן מארג הרחובות הסמוך לשער פלמר - השער שחיבר את העיר עם הנכס העיקרי שלה - הנמל, היה המרכז העסקי והאדמיניסטרטיבי החשוב ביותר של פלשתינה בתקופת המנדט.“את הסיפור של העיר התחתית צריך לספר בשחור לבן. מי שזיהה את הפוטנציאל שלה היו הטורקים והבריטים, אבל מרגע שהמדינה קמה, האזור הפך בעל אופי יותר ויותר תעשייתי ומסחרי, והאוכלוסייה האיכותית העדיפה להתרחק מקו המים ולעלות על ההר”, אומר יוסי סיונוב, מבעלי חברה המקדמת כמה פרויקטים בעיר התחתית, כמו מגדל הדירות להשקעה Loft Tower, שנבנה בקרבת קמפוס הנמל ופרויקט מגורים נוסף בן 100 יחידות בשבע קומות ברחוב העצמאות, עם מפלס קרקע מסחרי.

לדברי סיונוב, שיווק הפרויקט ברחוב העצמאות יחל לאחר תקופת החגים לפי שווי של 600 אלף שקל ליחידה של 50 מ”ר. הבנייה תחל בעוד כשנה, והאכלוס יתרחש בעוד כשלוש שנים. “הקהל שלנו זה לא החיפאים אלא משקיעים מתל אביב”, אומר סיונוב. “נדרשים כאן משקיעים עם חזון ואומץ כמו שהיה למי שנכנס בזמנו למקומות כמו פלורנטין או שוק הפשפשים ביפו".

לצד משקיעים ויזמים בסדר גודל קטן עד בינוני, ניתן למצוא באזור גם כמה מהדגים הגדולים ביותר בענף הבנייה. כך למשל, שיכון ובינוי נדל”ן מקדמת פרויקט שבמסגרתו תקים החברה ברחוב הנמל, במגרש שבבעלותה, מבנה בן 130 דירות לופט, 50 מתוכן להשכרה לתקופה של עשר שנים, זאת בנוסף לשטחי מסחר בקומת הקרקע ושלוש קומות חניון. גם חברת דרבן השקעות פעילה באזור, ומקדמת את פרויקט ה”סוהו” - מיזם מסחרי ברחוב שער פלמר, במסגרתו משוחזר מבנה תחנת הרכבת ההיסטורי שיהפוך למרכז מסחרי שיכלול מסעדות, ברים, בתי קפה וחנויות מעצבים, בשטח כולל של 6,000 מ”ר.

השוק הטורקי. הבית החדש של בוגרי שוק הפשפשים

קהל היעד של שוק השכירות הוא סטודנטים, להם מוצעות דירות סטודיו של 25־35 מ”ר, וזוגות או שותפים להם מוצעות דירות שני חדרים של 50 מ”ר. דירות שלושה חדרים של 60־65 מ”ר כבר קשה למצוא, ולזוגות עם ילדים אין מה לחפש באזור. גם ללא משפחות, דהרת המחירים באזור מרשימה. אם עד לפני שנה־שנתיים עוד נמכרו בניינים שנבנו בשנות ה־20 וה־30 של המאה הקודמת לפי שווי של 1,200־1,500 שקל למ”ר, הרי שכיום 3,000 שקל למ”ר הוא הגבול התחתון בעסקות במתחם, וגם זאת כאשר מדובר במיקום ובמצב פיזי שאינם מהמשופרים. רק בחודשים האחרונים נחתמו לאורך רחוב הנמל עסקות רבות לרכישת בניינים שלמים על ידי משקיעים ויזמים. לפני כמה שבועות נמכר המבנה שבו שכן מועדון “החורבה”, מוסד מוכר בחיי הלילה העירוניים, תמורת 6.2 מיליון שקל.

בסמטת נתן באזור השוק הטורקי נמצאים מבנים צרים בני שלוש קומות המשמשים כל אחד כיחידת דיור עצמאית ומכונים בעגה המקומית “פרוסה”. בשנת 2007 נמכר מבנה כזה בשטח של 170 מ”ר תמורת 400 אלף שקל, ולפני כשנה נמכר נכס דומה בכ־850 אלף שקל. פרוסה אחרת שנמכרה ב־2010 ב־660 אלף שקל נמכרה שוב בחודשים האחרונים תמורת 1.3 מיליון שקל - מחיר המשקף שווי של כ־7,600 שקל למ”ר, שווי דמיוני לאזור לפני כמה שנים.

אלי יפרח, מבעלי אליס פאב שבדרך יפו, רכש לפני חצי שנה דירה בת 60 מ”ר להשקעה ברחוב תמורת 300 אלף שקל, עליהם הוסיף לדבריו עוד כ־70 אלף שקל לצורך שיפוץ. את הדירה הוא מעמיד כיום להשכרה בכ־2,500 שקל לחודש, ונהנה מתשואה של כ־8% על ההשקעה. דירה זהה לשלו, לדבריו, נמכרה לפני כמה חודשים ב־460 אלף שקל.

לדברי ראש העירייה, יונה יהב, עד כה הושקעו בשיפור התשתיות ובשיקום המתחם עשרות מיליוני שקלים מכספי העירייה, 12 מיליון שקל מתוכם במתחם השוק הטורקי. “העיר התחתית היא חלק מהמע”ר המתוכנן של חיפה, שישתרע מצומת הצ’ק פוסט ועד לבת גלים”, הוא מסביר. לדבריו, בעוד כמה חודשים יחל לפעול גם קו המטרונית - מערכת האוטובוסים המהירה של חיפה והקריות -שיחלוף בשדרות העצמאות ויחבר אותן לטירת הכרמל בדרום ועד לפאתי עכו בצפון.

ואולם בחיפה תולים תקוות רבות במהלך תשתית אחר שיזניק את האזור משמעותית קדימה והוא פתיחת החזית העירונית כלפי הים. הכוונה היא לשיקוע קו הרכבת, החוצץ כיום בין העיר התחתית לנמל, ולמעשה מנתק את חיפה מהים. המהלך שעלותו מאות מיליוני שקלים אושר בוועדות התכנון ובימים אלה דנה העירייה יחד עם רכבת ישראל באופן הביצוע.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יולי של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית