פוליטיקאי קורקט |

רשת הקשרים של אייל גבאי

תפקידיו של אייל גבאי ברשות החברות ובמשרד ראש הממשלה הרחיקו אותו מטייקונים וקירבו אותו לצמרת הפוליטית - מבנימין נתניהו ועד נפתלי בנט. למי מחובר המומחה למשא ומתן שגיבש את הסדר החוב בקבוצת אי.די.בי

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

רצה הגורל ואחד האנשים שממלאים תפקיד מרכזי בעיצוב עתידו של קונצרן אי.די.בי פעל בשנים האחרונות לצמצום הריכוזיות במשק. אייל גבאי, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנהל רשות החברות, מונה ע"י בית המשפט המחוזי בתל אביב כמומחה לטיפול בהסדרי החוב באי.די.בי אחזקות ופיתוח. לתפקיד הזה הגיע גבאי שבועות ספורים לאחר שסייע במשא ומתן הקואליציוני לשר הכלכלה, נפתלי בנט, שהצהיר על כוונתו לפרק את מוקדי הריכוזיות במשק. גבאי עצמו, בקדנציה שלו במשרד ראש הממשלה, עמד בראש ועדת הריכוזיות ביחד עם חיים שני, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר.

במהלך הקריירה שלו, שאת רובה עשה במגזר הציבורי, צבר גבאי רשת קשרים מגוונת בעיקר עם פוליטיקאים בכירים, ומיעט לרקום קשרים עם טייקונים מהקבוצות החזקות במשק. הוא החל את דרכו הציבורית במכון הישראלי לדמוקרטיה בשנת 1994, כשהיה סטודנט לכלכלה באוניברסיטה העברית. ראשי החוג המליצו עליו למכון, שבאותה תקופה סיפק עוזרים מטעמו לוועדות הכנסת השונות. גבאי נשלח לשמש עוזרו של יו"ר ועדת הכלכלה אז, צחי הנגבי. שנתיים מאוחר יותר, כאשר מונה לתפקיד שר המשפטים, מינה הנגבי את גבאי ליועצו. במשרד המשפטים פגש גבאי את עו"ד גדעון סער, אז עוזרה של פרקליטת המדינה עדנה ארבל וכיום שר הפנים. בשנים שחלפו מאז שמרו השניים על קשר ופגשו זה את זה בצמתים שונים של עבודת הממשלה. בממשלה הקודמת, כשסער היה שר חינוך, הוא מינה את גבאי לתפקיד שבו הוא מחזיק גם כיום - יו"ר קרן ההשתלמות של הסתדרות המורים והגננות.

בשנת 1998 עזב גבאי את משרד המשפטים לטובת תפקיד מנהל התחום הכלכלי במשרד ראש הממשלה, בקדנציה של בנימין נתניהו. כעבור שנה בלבד עזב את התפקיד בעקבות ניצחונו של אהוד ברק בבחירות. גבאי חיפש עבודה בכמה מקומות ובסוף נחת בחברת בזק בינלאומי, כסמנכ"ל פיתוח עסקי תחת המנכ"ל אז, אורי יוגב. הכימיה בין השניים הפכה לידידות רבות שנים, שנמשכת עד היום. כעבור כמה שנים היה זה גבאי שהמליץ בפני שר האוצר למנות את יוגב לתפקיד ראש אגף התקציבים באוצר. ב־2002 המליץ יוגב לראש הממשלה אריאל שרון למנות את גבאי לתפקיד מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות. בחמש השנים שלו ברשות הפריט גבאי חברות גדולות ובהן אל על, צים ובזק.

מפת הקשרים של אייל גבאי

כשעזב את רשות החברות עבר למגזר הפרטי ומונה לנהל את הסניף הישראלי של חברת ההשקעות בבקוק אנד בראון האוסטרלית. לתפקיד הגיע בעקבות סיור באוסטרליה שבו התלווה לשר התשתיות אז, בנימין בן אליעזר. גבאי פגש שם אנשי עסקים שביקשו לפתוח סניף של חברת ההשקעות בישראל. שנה בלבד לאחר שנכנס לתפקיד נסגר הסניף הישראלי בהמלצתו של גבאי, בשל המשבר הכלכלי העולמי. אולם במהלך כהונתו הקצרה הספיק גבאי להכיר את נתן חץ, מבעלי השליטה בחברת אלוני חץ ואמות השקעות, כשביקש לעניין אותו בהשקעה בנדל"ן בחו"ל. ההשקעה לא יצאה אל הפועל, אך הידידות נותרה. באוקטובר האחרון מינה חץ את גבאי לתפקיד דירקטור בחברת אמות השקעות. כמה שבועות אחר כך הצטרף לדירקטוריון פרופ' אמיר ברנע, מומחה למימון מהמרכז הבינתחומי וידידו של גבאי.

בבחירות האחרונות נחשף הקשר בין גבאי לבנט, שהכירו דרך שלום שלמה, כיום ראש המטה של בנט. שלמה עבד לצדו אצל בנימין נתניהו, כשזה היה ראש אופוזיציה והמשיך עמו למשרד ראש הממשלה, אז הכיר את גבאי, מנכ"ל המשרד. בספטמבר 2011 פרש גבאי מהתפקיד ומאז הוא משמש יועץ כלכלי עצמאי.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יוני של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם, חייגו: 5200*

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית